Valtion ottaa veron diesel autoilijoilta, vaikka se on saman hintaista, tai jopa kalliimpaa.
No, on siinäkin viellä hetki aikaa valita muutakin. Eikä tämä koko nousu siitä sodasta johdu, nyt oli vaan taas hyvä sauma nostaa hintoja oikein kunnolla.
No, on siinäkin viellä hetki aikaa valita muutakin. Eikä tämä koko nousu siitä sodasta johdu, nyt oli vaan taas hyvä sauma nostaa hintoja oikein kunnolla.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kumpi. Vero pois vai löpö.
Nyt tapahtuneeseen hintojen nousuun ei valtio ole syyllinen, eli verojen noston takia ei nyt hinnat ole nousseet. Ei bensan ei dieselin, kuten ei muidenkaan energialähteiden.
Toki valtio voisi toimillaan vaikuttaa pumppuhintaan ja käyttövoimaveroon halutessaan alentamalla veroja.
Onhan veroton löpökin noussut jo suunnilleen samalle tasolle kuin diesel oli vielä muutama viikko sitten.
Suurin syyllinen löytyy itänaapuristamme, Putin. Hänen innokkuutensa sotimisiin ja naapurimaiden valtauksiin on syy miksi energian hinnat nyt on ’pilvissä’. Suomen valtio ei pysty vaikuttamaan maailman markkinoiden hintatasoon mitenkään.,
Valtionvarainministeri avustajineen käyttää tilaisuuden hyväkseen käyttää Ukrainan sotaa verukkeena nostaa polttoaineiden hintoja vaikka öljyn maailman markkina hinnat ovat laskeneet .EIKÖ VALTIONVARAINMINISTERI TAJUA TOTUUTTA MIHIN TÄMÄ JOHTAA POLTTOAINEIDEN JYRKKÄ HINTOJEN NOUSU