Puhuuko Raamattu yhtikäs mitään vaarallisesta Kiinasta?

Anonyymi

Putini syvään pokkaillen, taisi nyt avata ovet selkosen selälleen kiinalaisille, kiinalaisten eurooppaan pääsyyn?!
Koko Eurooppa saa nyt kärsiä tuon entisen egoistisen rajavartijan sekoiluista, kun heikentää Venäjän ja Euroopan puolustusta Kiinaa vastaan!
Tulkitkaapas ne Raamatun ennustukset uudelleen, ja pistäkää ne uuteen uskoon!
Putinin kannattajat kannattavatkin Kiinaa!

https://en.wikipedia.org/wiki/Halford_Mackinder

25

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tämä voi viitata Kinaan: "kuudes enkeli vuodatti maljansa suureen Eufrat-virtaan, ja sen vesi kuivui, että tie valmistuisi auringon noususta tuleville kuninkaille."

    • Anonyymi

      Jostain luin jonkun uutisen, että Japani olisi ystävystymässä Kiinan kanssa.
      Sopisi kuvioihin.
      Afrikassa Kiina on jo saanut hyvin jalansijaa.

      • Anonyymi

        Valtiot eivät ole ystäviä. Valtiot tekevät yhteistyötä alueilla, joilla on yhteisiä intressejä. Näin toimivat Japani ja Kiinakin.


    • Anonyymi

      Putiini kauan yritti neuvotella EU:n kanssa, samoin Lavrov, mutta EU ja Suomi vain halveksien käänsivät selkäänsä. NATO ja USA uhkailivat ja uhkailevat edelleenkin, tätä eivät mediamme kuiteniaan kerro. Eivät myöskään Ukrainan omista sotatoimista venäläisiä vastaa. En usko sanaakaan mitä meille Suomessa kerrotaan.

      On teillä eräillä valikoiva muisti.

      Putin on suurvallan johtaja ja pitää omiensa puolta. Ihailtava piirre presidentissä. Olispa näin meilläkin.

      EU teki uuden, v-mäisen teon ja aloitti näännyttää venäläisiä nälkään ja kurjuuteen.

      Nytkö Puuttini on kääntynyt kiinalaisten puoleen?

      Kato kun maailma kuuluu venäläisille ja kiinalaisille, siinä kuin muillekin.

      • Anonyymi

        Venäjän hyökkäyksessä Ukrainaan ei ole kyse Putinin Naton laajenemisen pelosta, vaan Putinin halusta luoda imperiumi. Nato ja väitteesi lännen haluttomuudesta neuvotella on vain valhetta, tiltu!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Venäjän hyökkäyksessä Ukrainaan ei ole kyse Putinin Naton laajenemisen pelosta, vaan Putinin halusta luoda imperiumi. Nato ja väitteesi lännen haluttomuudesta neuvotella on vain valhetta, tiltu!

        Teidän hellareiden sotapoliittiset profetiat ja tiedonsanat tiedetään.

        Aika osoittaa, kummassa meissä vaikutti Valheen ja Eksytyksen, väärän Syytöksen, Väärän profeetan, Vihan ja kristittyjen vastaisen Pilkan henki.

        Siinä olikin jo kuusi henkivaltaa. Kuusi kulmaa, kuin heksagrammissa...


      • Anonyymi

        Venäjä kyseenalaisti Ukrainan, Suomen ja Ruotsin itsemääräämisoikeuden. Valtion suvereniteetti on asia, josta ei neuvotella. Venäjä tiesi tämän oikein hyvin. Tämä Venäjän "neuvottelutaktiikka" on tuttu kaikille. Sillä pestään kädet tilanteessa, kun päätös toimia on jo tehty. Kansainväliseen yhteisöön tuo ei tietenkään uppoa. Suomalaistenkin luulisi olevan vähän fiksumpia. Mutta näköjään "viides kolonna" on aktivoitunut Suomessakin.


      • Anonyymi

        Hitlerkin piti omiensa puolta.

        ST


      • Anonyymi kirjoitti:

        Venäjän hyökkäyksessä Ukrainaan ei ole kyse Putinin Naton laajenemisen pelosta, vaan Putinin halusta luoda imperiumi. Nato ja väitteesi lännen haluttomuudesta neuvotella on vain valhetta, tiltu!

        Siinä on kyse millilleen siitä ,että USA on valehdellut ja rikkonut sopimukset säännöllisesti 80-luvulta saakka.
        Nyt Venäjä laittoi sitten toteen asian ,että ei hyväksy amerikan ydinaseita krimin niemimaalla mikä on aivan viisaasti tehty.
        Kyllä Suomen tyhmää kansaa vedätetään nyt kunnolla...voi helvetti tätä typerää menoa kuinka tyhmäksi tämä kansa paljastuu.
        En olisi millään uskonut ,mutta kyllä nyt uskon.
        Median saisi tuhota Suomesta täysin sillä se on 100 pros propagandaa ja ihan yksipuolista.
        Sontaa....Sontaa ..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hitlerkin piti omiensa puolta.

        ST

        Niin ja Stalinkin kun tappoi häntä vastustavat ihmiset, ja myös ne, jotka olivat
        mahdollisia tulevia vastustajia, ne hän tapatti koska ne olivat uhka hänelle,
        joka piti omiensa puolta.


    • Anonyymi

      Ilmestyskirjssa kerrotaan näistäkin ajoista.

    • Kiinan hommia kannattaa tarkkailla koko maailman.
      Valta on siellä.

    • Anonyymi

      Kiinaa ei kiinnosta sapelien kalistelu. Se häiritsee sille tärkeintä kaupan käyntiä. Kiina on on tehnyt jo yli 10 vuoden ajan valtavia infrastruktuuri- investointeja "uuteen silkkitiehen", joka kattaisi 70-valtion alueen. Se ei halua vaarantaa näitä investointeja.

      Kiina tavoittelee toimillaan paitsi hyvinvointia kiinalaisille, niin myös taloudellisen suurvallan asemaa. Sen valta on ns. pehmeää valtaa, investointeja tulevaisuuteen. Kehitysmaihin (Keski-Aasia, Afrikka) investoimalla saadaan samalla myös liittolaisia sekä halpaa työvoimaa kiinalaiselle teollisuudelle. Näin hankitut liittolaiset tukevat Kiinaa poliittisesti sille tärkeissä kysymyksissä. Eurooppa on ollut jo kauan Kiinan toiseksi suurin kauppakumppani. Suurin on edelleen USA. Kiina ei halua rikkoa suhteita kumpaankaan.

      Kiinalla on toki myös vahva armeija, kuten isolla valtiolla pitää ollakin. Kiinan yhteistyö Venäjän kanssa on kuitenkin taloudellista. Kumpikin valtio kuuluu Shanghain yhteistyöjärjestöön, joka tekee yhteistyötä eri aloilla. Järjestö on keskittynyt turvallisuusyhteistyössään lähinnä alueelliseen terrorismin vastaiseen toimintaan.

      Kiina on suurvalta. Siksi USA:kin on ollut siitä viime aikoina kiinnostuneempi kuin Venäjästä. Venäjä on ajanut itsensä Ukrainan vuoksi kansainväliseen paitsioon, eikä tilanne ainakaan sodan jälkeen korjaannu. Se voi kääntyä Kiinan puoleen, mutta siinä suhteessa Kiina vie, ja toinen vikisee. Yhteiset intressit rajoittuvat lähinnä talouteen.

      https://www.dw.com/en/chinas-gateway-to-europe-the-new-silk-road-part-1/av-56626318

    • Anonyymi

      "Financial Times: Venäjä on pyytänyt Kiinalta asekalustoapua – IL seuraa sotaa
      Iltalehti seuraa Ukrainan sodan tapahtumia hetki hetkeltä."

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/fac86480-df24-41b8-be6c-6ab6ff6476e4


      Jos tuo on totta niin nyt on Putin Pieni ajanut Venäjän Kiinan kynsiin!
      Kiina ei muuta halua kuin että sota jatkuu ja Venäjä väsyttää itsensä!
      Ei mene kauaa kun Venäjä tulee hakemaan apua Natolta ja USAlta!
      Pohjois-Korea Kiinan tukena&tukemana, on uhkana koko ihmiskunnalle, sillä pystyykö edes Kiina sitä pitämään aisoissa!

    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Meidän Raamattu ei puhu, sitä pitää lukea.

    • Anonyymi

      Käännän koko kuvion päälaelkeen. Entäpä jos Putin kerää porukkaa ja armeijaa hyökätäkseen Kiinaan?
      Siinäpä olisikin isoa maata hallittavana jos Kiinasta tulisikin Neuvostotasavalta

      ST

    • Anonyymi

      Missä raamatussa kuvataan
      USAa
      Kiinaa
      Venäjää
      SUOMEA
      Ranskaa
      Ukrainaa
      Näissä lipun sodissa

    • Anonyymi

      Ja taas koottiin Ukrainasta omaisuus kansaa Israeliin

      ST

    • Anonyymi

      Kun puhutaan maailmansodasta ja "kaikista maailman kansoista", niin se käsittää Kiinan lisäksi jopa Suomenkin, ja kaikki muut kansat ja valtiot.

      Kiinaan profetiat viitannevat mm. armeijan suuruuden tähden. On arveltu, että vain Kiinalla voisi olla sellaiset joukot, mistä raamattu puhuu. Tiedä häntä. Jos maailmasota syttyy, onhan siinä armeijaa yli Kiinankin armeijan.

    • Anonyymi

      "Senjälkeen minä näin neljä enkeliä seisovan maan neljällä kulmalla ja pitävän kiinni maan neljää tuulta, ettei mikään tuuli pääsisi puhaltamaan maan päälle eikä meren päälle eikä yhteenkään puuhun. Ja minä näin erään muun enkelin kohoavan auringonnoususta, ja hänellä oli elävän Jumalan sinetti, ja hän huusi suurella äänellä niille neljälle enkelille, joille oli annettu valta vahingoittaa maata ja merta, ja sanoi: "Älkää vahingoittako maata älkääkä merta, älkää myös puita, ennenkuin me olemme painaneet sinetin Jumalamme palvelijain otsaan".

      Perustuneekohan Kiina-juttu tähän auringonnousun suunnasta tulevaan vaaraan, josta Ilmestyskirja puhuu?

      Olen tästä Kiina-vaarasta itsekin lukenut aikoinani Hal Lindseyn "Maa, entinen suuri planeetta"-kirjasta, jossa muistaakseni Kiina nähtiin yhtenä hyökkääjänä. Lindsey ei minusta tosin kauhean raittiiksi saarnamieheksi ole osoittautunut, hän epäonnisiin taitaa kuulua näihin punainen kuu-saarnamiehiin. Joten jokainen koetelkoon hänet itse.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      234
      14281
    2. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      56
      6496
    3. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      72
      5459
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      298
      3985
    5. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      143
      3722
    6. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      127
      3689
    7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      91
      2227
    8. Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?

      Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis
      Maajussille morsian
      17
      1567
    9. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      162
      1410
    10. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      344
      1355
    Aihe