Mitä järkeä elämässä

Näitä asioita mietin jatkuvasti. Kyllä se näin on että eron jälkeen koittanut suuri tyhjyys on jäänyt minuun asumaan. MIkään ei kiinnosta ja mistään ei saa tyydytystä ja nyt olen ruvennut unohtelemaan asioita.
Miksi elän, ehkä en eläisikäään jos ei olisi sukulaisia ja kuitenkin pitäisi elää omaa elämää ja tehdä päätöksiä oman edun mukaisesti, masennuslääkkeitäkään en voi syödä, kaikki on kokeiltu ja mikään ei sovi, menee ne vähätkin yö unet.
Sitä on odottanut ihmettä 3v että saisi tuntea taas elävänsä, mutta nytte on tullut käänne huonompaan, enää ei jaksa taistella ja tuntuu että loppu häämöttää, vaikka sitä haluaisi elää.
Sitä haluaisi katkaista tämän noidan kehän jollain lailla, mutta ei ole keinoja siihen, toivoisinkin että saisi yläkerrasta apua tähän ahdinkoon ja saisi onnellisuuden myös olla yksin, ettei minun elämäni arvot olisi siinä parisuhteessa ja perheessä.
14596
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Mietin ihan samaa viimeksi tänään. Olen kokenut elämässäni sellaisia kolauksia, joiden yli en ole päässyt. Rukoilin aamupäivällä, että Herra nostaisi minut täältä kuopasta ja auttaisi minut jaloilleni. Olen niin masentunut ja surullinen, että olen pelkkää kuorta, sisäisesti kuollut. Rukoilin, että Jeesus ottaisi minut täältä pois tai antaisi sellaisen voiman, että alkaisin taas oikeasti elää. Olen epäonnistunut täydellisesti.

Äänestä
  • hädän keskellä auttaa sinuakin.
    Herra nostaa sinut sieltä vielä joskus.
    Ehkä pian koet taas tunteita, iloa ja surua.
    Aluksi ne saattaa tulla pienen pieninä hetkinä, kuten minulla.
    Mutta muista niinä hetkinä se, että Jumala nostaa sinut sieltä kuopasta, kun aika on valmis.
    Sinua koetellaan ja kypsytellään.
    Mutta kun alat siitä vähitellen nousta, niin huomaat omista tunteistasi, että ne ovat erilaisia kuin ennen.
    Koet rakkauden, ilon ja surun tunteet voimakkaammin kuin koskaan.
    Kaikella on tarkoitus. Jokaisen elämällä on tarkoitus.
    Minä uskon, että sinä selviät.
    Olet ottanut askelen lähemmäksi Jumalaa, kaiken Luojaa.
    Juuri sitä Jumala haluaa, näyttää tien luokseen.
    Sen tien löytäminen ei ole helppoa, mutta palkinto odottaa sinua, kun jaksat taistella.
    Palkintona on ääretön rakkaus.

    Äänestä

Jaa enpä tiedä mitä rukoilla sinulla oli unohtelu vaikeuksia ne voi johtua siitä, että ajattelet kokoajan eroa. Varmaan autaisi jos hommia tehdessäsi keskittyisit hommiisi ja unohtaisit ero asiat ja muistelisit niitä taas paremmalla ajalla. Kai pa minä tätä rukoilen äh...

Halusit ihmettä rukoilen kanssasi ihmettä. Elä päivä kerrallaan ja pärjäile.

Ai niin muista myös joskus pysähtyä kuuntelemaan mitä Jumala sanoo. Eli rukoilun jälkeen hiljennyt pariksi kymmeneksi minuutiksi ajatuksia myöten.

Äänestä

Ymmärrän tuskasi ja "pimeyden",minkä läpi olet juuri parhaillaan kulkemassa.Se voi tuntua loputtomalta,mutta silläkin on määränsä ja aikansa.-Jumala,joka sinut loi,antoi elämällesi tarkoituksen ja on myös sen täyttävä suuressa rakkaudessaan,vaikka nyt ei siltä tuntuisi eikä näköpiirissä olisi valoa ja toivoa.Odottaminen on tuskallista.Aika kuluu kiduttavan hitaasti.Kaiken epätoivon,väsymyksen ja tarpeettomuuden tunteen keskellä tiedä vain,että on olemassa Joku,jolle sinä juuri omana itsenäsi olet äärettömän rakas,vaikka et sitä jaksaisi uskoakaan,niin TOTTA SE ON.-Jumala rakastaa sinua tälläkin hetkellä huolimatta siitä,pystytkö ottamaan vastaan Hänen rakkauttaan.Ei sillä olekaan väliä,pystytkö tai et.Hänen rakkautensa sinuun on ehdotonta ja ikuista.-"Pimeys" väistyy ajallaan ja näet auringon kirkkauden koittavan elämäsi polulle.-Vaikka tämä ei juuri nyt sinua pystyisi lohduttamaan,voin kertoa,että itsekin kävin tuon kaiken läpi ja luulin,etten enää milloinkaan pystyisi iloitsemaan elämässäni.Mutta Jumala muutti murheeni iloksi.
-Voimia sinulle tähän hetkeen Hänen kanssaan!

Äänestä

että sinun elämälläsi on tarkoitus.
Tämä koettelemus ei ole tullut sinulle vahingossa.
Olet lähtenyt hakemaan apua rukoilemalla.
Niin tein myös minä. Välillä on mennyt usko rukouksen voimaan, mutta olen huomannut sen näin jälkikäteen, että Jumala on koetellut minua niistä virheistä, joita olen tehnyt elämäni aikaan. Ja ylpeydestä ja epäuskosta.
Jumala on aina läsnä sinunkin elämässäsi.

Kun on lohduton olo, silloin turvaa rukoukseen.
Siihen vastataan, jos se tulee sinun sydämestäsi.
Lue Raamattua, sieltä löytyy paljon vastauksia.

Olen kokenut samankaltaisen kriisin elämässäni.
Masennuksellakin on tarkoituksensa.
Koeta kestää, yritä jaksaa.
Sinä saat apua toivottomuuden keskelle.

Rukoilen puolestasi, että saisit rauhan sieluusi ja rakkauden valon sydämeen.
Muista huonoina hetkinä ne hyvät hetket!
Muista ne hetkittäiset ilon ja onnen tunteet, jotka tulevat suoraan sydämestäsi, eikä pelkästään mielestäsi.
Muista myös tukkoisina hetkinä ne surun tunteet, kun kyyneleet tulevat valtoimina.
Jos aikaisemmin et ole kokenut näitä tunteita noin voimakkaana, niin masennus voi olla tie löytää ne.
Tie eheytymiseen.
Heikkoina hetkinä turvaudu Jumalaan.

Äänestä
  • kärsimyksellä ei sinänsä ole mitään tarkoitusta. Jos olisi, silloin Jumala olisi sadisti. Mutta näin ei ole.
    Me elämme maailmassa, joka on saatanan vallassa. Siksi on myös kärsimystä. Kärsimys iskee jokaiseen, se harvemmin, jos koskaan, katsoo minne ja milloin. Aiona varma asia _tässä maailmassa_ on (niin kauan kun saatana hallitsee) että kaikki on epävarmaa. Maailman ainoa tasa-arvoisesti, ja -puolisesti jokaiselle iskevä ikään, rotuun, sukupuoleen ja uskonnolliseen vakaumukseen katsomatta on kärsimys. Sellaista on elämä. Sille ei voi mitään.
    Mutta, kun hädän hetkellä turvaamme Jumalaan, nousemme ylös Hänen avullaan, vahvempina. Me joko kasvamme tai katkeroidumme. Joku viisas sanoi kerran näin. Voimme näin myös olla tukena ja olkapäänä muille, kuten nyt sinulle.
    En voi sanoa tietäväni, miltä sinusta tuntuu, mutta tiedän monia, jotka tietävät, ja ovat päässeet sen yli. Kyllä sinäkin pääset.
    Jo se, että purat tuntojasi täällä, on merkki siitä, että olet menossa parempaan suuntaan. Pahimmassa pulassa ovat ne, jotka eivät hae mitään apua. Olet vahvoilla, et omassa voimassasi (siihen EI KUKAAN pysty), vaan Jeesuksen.
    Rukoilen sinulle parempia päiviä ystäväni.

    Äänestä

Näin viime yönä ihmeellisen unen, ei mitään taivaallista vaan ihan tavallisen.
Siinä oli entinen tyttö ystävä, jonka kanssa seurustelin aikoinaan 5 vuotta ja kysyin sitten häneltä asioita että miksi hän käyttäytyi minua kohtaan niin ilkeästi, sanoi että hän rakasti mua kuitenkin kaikesta huolimatta ja haluaisi olla minun kanssa, minulla oli toinenkin vaihto ehto valittavana ex vaimo ja lapsemme, muistan että tulin siihen johto päätökseen että haluaisin kuitenkin olla ex vaimon kanssa ja lapsen ja vaikka olisin saanutkin ex vaimon niin huomasin että hänellä ei olisi ollut sellaista rakkautta mua koohtaan kuin olisin halunnut, eli tunteita oliisi löytynyt mutta rakkaus olisi puuttunut, vaaka kupissa oli kuitenkin lapsi, en muista enää mitä valitsin, mutta todennäköisesti olisi valinnut kuitenkin ex vaimon koska meillä on yhteinen lapsi. Ehkä tämä oli alitajunnusta tullut toteamus että liiton aikana en sitä rakkautta saanut mitä tarvitsin ja miten sen rakkauden määrittelin. Kuitenkin aamulla oli hyvä olla, kun tavallaan sain ex tyttö ystävän kanssa välit selviksi ja syyn hänen käyttäytymiselleen, miksi hän halusi loukata mua.

Äänestä
  • Toivotan sulle kaikkea hyvää elämääsi ja korkeimman siunausta ja johdatusta.

    Äänestä

  • Rukoilen puolestasi. Sinun tapauksesi kosketti minua, koska itse ryven niin syvällä. Olen ajatellut, että on mahtavaa, että yksi ei koskaan hylkää. Jeesus tuntee meidät läpikotaisin, eikä käännä selkäänsä, vaikka olisimme kuinka ikäviä ihmisiä!

    Äänestä

  • jos voimia riittää, niin nää Risto Santalan vanhat kirjoitukset Savesta astiaksi voivat viedä ajatukset Nasaretin rinteiden kautta ties minne ja rukoilemme uusia näkökulmia tämän hetkeiseen tilanteeseen.


    http://www.kirjasilta.net/santala/savesta/savesta.html

    Äänestä

Pian tulee 40 täyteen elämässäni ja kun taaksepäin katson ja mietin että vaihtaisinko mitään pois, niin en ehkä kuitenkaan vaihtaisi, vaikka tuli tuhottua se oma elämä, väärien ratkaisujen takia, mitä mulle on jäänyt käteen kaikesta tästä, jos ajatellaan taloudellisesti, yhtään ei ole omaisuutta kertynyt, kädestä suuhun elän ja tili kausi kerrallaan, ei ole asuntoa eikä mitään muutakaan maallista kertynyt ja se haave mikä on ollut olemassa jo 7 vuotta on poistunut että kun poikani täyttää 5 vuotta niin silloin hän saisi pikkusiskon, se on ainakin minun kohdaltani liian myöhäistä, jotenkin sitä eron jälkeen oli haaveissa ja ehkä se oli se kantava voima mikä kantoi eteenpäin. Nyt sitten sitä tavallaan joutuu aloittamaan kaiken alusta, vaikka tuntuu siltä että kaikki on lopussa. Minun elämässäni ei ole kyllä liiemmälti ollut noita seesteisiä jaksoja, jo nuorena sain kokea sen miltä tuntuu kun isä menee taivaaseen ja oikeastaan sen jälkeen on ollut tyhjä olo ja ehkä sitä sitten on ajatellut hankkia sielunkumppania itsellään tai sitten luullut löytävänsä ja saanut huomata sitten, kuinka pinnallista tämä elämä on, kun halutaan syvyyttä suhteeseen, niin sitten sanotaan näkemiin. Miksi mies ei saisi itkeä, miksi naiset kavahtaa moista, eikö miehellä saisi olla heikkoja hetkiä, kun kuitenkin ne heikot hetket vahvistaa.
Välistä sitä tuntuu että Jumala on minut totaalisesti hyljännyt ja että ei tämä ole enää kasvattamista vaan ilkivaltaa Jumalan tahosta ja sitä ei enää halua mitään hyvää itselle, kun kuitenkin sekin hyvä sitten viedään pois.

Äänestä
  • HEI ,kyllä varmaan on elämä sinua kolhinut,mutta kyllä se muitakin kolhii,asia on niin jumala vie erämahan kun halua tehdä meissä jotakin,halua löytää aidon rakkauden hänen poikansa jeesukseen kristukseen.

    nyt varmaan ajattelet miksi hän otta sinulta pois kaiken mitä rakastat,siksi että rakastaisit jumala yli kaiken muun ,tämä tekee kipeää ja on vaikea uskoa,parhaiten sen jotenkin tajuaa kun katsoo ajassa taaksepäin, silloin ymmärtää aika ei voi pysähtyä ,olemme menossa kohti taivasta kaikki,Herran eteen, matka sinne vaan on kivinen,jos ei turvaa enemmän ja enemmän jeesukseen tämä on joka päiväistä työtä mennä yhä uudestaan jeesuksen eteen ,ja viedä kaikki murheet hänelle kuten ilot myös ihan pienetkin.

    "Älkää siis murehtiko: 'Mitä me nyt syömme?' tai 'Mitä me juomme?' tai 'Mistä me saamme vaatteet?' 32 Tätä kaikkea pakanat tavoittelevat. Teidän taivaallinen Isänne tietää kyllä, että te tarvitsette kaikkea tätä. 33 Etsikää ennen kaikkea Jumalan valtakuntaa ja hänen vanhurskasta tahtoaan, niin teille annetaan kaikki tämäkin. 34 Älkää siis huolehtiko huomispäivästä, se pitää kyllä itsestään huolen. Kullekin päivälle riittävät sen omat murheet.

    tämäkin kuulostaa kun parhankin autovälittäjän takuu vanhaan mosseen,takuu voimassa niin kauan kun takavalot näkyvät, se onkin sitä jos EMME USKO ETTÄ JUMALA VOI ,ETTÄ JUMALA TAHTOO MEILLE HYVÄÄ,ON ALETTAVA ETSIMÄÄN JUMALAN TAHTOA, SE ON AINA PARAS MEILLE.
    miettikää isä meidän rukousta ja sen sanoja ja alkakaa rukoilla sitä .

    Isä meidän, joka olet taivaissa!
    Pyhitetty olkoon sinun nimesi.
    10 Tulkoon sinun valtakuntasi.
    Tapahtukoon sinun tahtosi,
    myös maan päällä
    niin kuin taivaassa.
    11 Anna meille tänä päivänä
    jokapäiväinen leipämme.
    12 Ja anna meille velkamme anteeksi,
    niin kuin mekin annamme anteeksi
    niille, jotka ovat meille velassa.
    13 Äläkä anna meidän joutua kiusaukseen, vaan päästä meidät pahasta .

    Äänestä

Mene lähimpään kirkkoon alttarille, tai polvistu kotona Herran Jeesuksen eteen ja anna itsesi Herralle! Kerro et tässä minä olen kaikkine puutteineni ja jos kelpaan Herra sinun suunnitelmiisi ni haluan seurata sinua! Ja sen jälkeen hakeudu uskovien lähelle, ni huomaat et ystäviä ja auttajia, kuuntelijoita löytyy! Siunausta sinulle!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Miksi elän kirjoitti:

Näitä asioita mietin jatkuvasti. Kyllä se näin on että eron jälkeen koittanut suuri tyhjyys on jäänyt minuun asumaan. MIkään ei kiinnosta ja mistään ei saa tyydytystä ja nyt olen ruvennut unohtelemaan asioita.
Miksi elän, ehkä en eläisikäään jos ei olisi sukulaisia ja kuitenkin pitäisi elää omaa elämää ja tehdä päätöksiä oman edun mukaisesti, masennuslääkkeitäkään en voi syödä, kaikki on kokeiltu ja mikään ei sovi, menee ne vähätkin yö unet.
Sitä on odottanut ihmettä 3v että saisi tuntea taas elävänsä, mutta nytte on tullut käänne huonompaan, enää ei jaksa taistella ja tuntuu että loppu häämöttää, vaikka sitä haluaisi elää.
Sitä haluaisi katkaista tämän noidan kehän jollain lailla, mutta ei ole keinoja siihen, toivoisinkin että saisi yläkerrasta apua tähän ahdinkoon ja saisi onnellisuuden myös olla yksin, ettei minun elämäni arvot olisi siinä parisuhteessa ja perheessä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu