Perunat loppuu keväällä, kun viime kesä oli huono.
Viljat loppuu, kun ukrainasta ei enää tule.
Lihantuottajilla ei ole varaa enää kasvattaa, johtuen alhaisista hinnoista ja polttoaineiden kallistumisesta.
Maanviljelijät eivät keväällä saa lannotteita Venäjältä, joten ei voi kylvää.
Mitä me jatkossa syömme ja millä hinnalla?
Viljat loppuu, kun ukrainasta ei enää tule.
Lihantuottajilla ei ole varaa enää kasvattaa, johtuen alhaisista hinnoista ja polttoaineiden kallistumisesta.
Maanviljelijät eivät keväällä saa lannotteita Venäjältä, joten ei voi kylvää.
Mitä me jatkossa syömme ja millä hinnalla?
Vastaukset 64
Vanhimmat
Älä turhaan huolehdi ,tulee sota ,putin tuhoaa suomen, ja se on siinä.
Aika huonosti tuo tuhoamissota etenee Ukrainassa. Kohta ollaan siinä tilanteessa että ryssä alkaa vetäytyä häntä koipien välissä.
Mitä,,, lähettääkö se teidän päävajakki rauhanturvaajiaan Suomeen? Sa sille, jotta tankkaa vaunut sillä puolen rajaa. Tällä puolen ruplan kurssilla ei saa kasosta tippaa naftaa tuhannella ruplalla ja alkaa noi Teboilin asematkin olla melko harvassa. Paikallisella kylmäasemallakaan näkynyt niin ei ketään aamuviidestä lukien, eikä ole isolle kirkolle kuin muutama kilometri ja liikennetiheys kuten ennenkin.
Sitä te pöljät ette ole tajunneet, että viljellä ja kylvää voi vaikka ei lannoittaisi. Kahvinkin voi juoda ilman sokeria, Ivan.
On kerrottu, että meidän peltomaaperiin on imeytetty 10 vuoden ylimääräiset lannoitteet, joten helppo jatkaa entiseen "sato erittäin heikko" meiningillä pitkään.
Nyt kannattaa laittaa jo tomaatinsiemeniä itämään ja keväällä istuttaa puutarhoihin sekä parvekkeelle kaikkia syötäviä kasveja.
Katotaas loppukuusta onko kauppojen hyllyillä mitä?
Kuljetus yrittäjillä on kerran kuussa laskutettava löpölasku. Aina loppukuusta on vaara että löpökortilta loppuu kate.
Sitten ei tule kauppaan tavaraa.
Poliitikot ovat tuhonneet koko maailman!
Ehdotatko tilalle periytyvää kuninkuutta tai keisariutta?
Keisarit ne vasta sotaintoilijoita olivatkin, kuule. Tuhosivat itsensäkin.
On olemassa (tai ainakin ollut) myös "rauhaa rakastavia diktaattoreja", kuten esim. URKKI. :)
Kyllä, Manna Sarin on hoitanut kaiken ihan jiiriin, hänestä tehdään bailakuningatar Suomeen.
Ketkä me?
Mitä te syötte ensi viikolla kun kauppojen hyllyt ammottavat tyhjyyttään vaikka ostovoimana olisi kottikärryllinen ruplia? Teidän putinistien kannattaa olla enemmän huolissaan itsestänne, me kyllä pärjätään.
Ei voi kylvää ilman lannotteita, koska EU vaatii että laitetaan tietty määrä lannotteita per siemen, tai sitten et saa tukiaisia. Ja ilman tukiaisia, ei Suomessa kannata viljellä.
Käykö komissio valvomassa jokaisen siemenperunan kyljessä olevan multapaakun, oliko siinä oikea määrä ja seos lannoitetta? Ehkä ei. Jos kaikki perustuu tukiaisiin, kuten Neuvostoliitossa, niin ei vallaton hämmästys että järjestelmä kyntää.
Maanviljelijän täytyy joka kevät ottaa maasta näyte ja lähettää se laboratioon.
Sopisi kyllä EU:n toimenkuvaan mutta olisiko jo aika ihan suomalaisten itse alkaa pomia ne mansikat ja muut hyödykkeet ja tehdä pikkuisen noita maataloustöitä, eivät ole sieltä trendikkäimmästä eikä kevyemmästä päästä, tiedän, koska itse olen niitä kakarana tehnyt mutta kun tässä maassa se ei ajanoloon ollut kannatavaa piti suuntautua muualle töihin.
Joo, silloin kun olin kakru, meidän maatyöt tehtiin ihmisvoimin melkoisilla peruna plänteilläkin. Luulen, että maatyöt ovat nykyään enemmänkin "viihdettä", sillä varmaan lähes kaikki < 20 ha viljelykset hoidetaan otona, mielen tasapainottajana.
Mä ainaski haen kaupasta härkistä, tofuu ja siiderii, niinku ennenki.
T: Kukka-Peppiina vihreistä
Voi olla, että mennään tanskalaisella purkkilihalla suuren osaa vuotta.
Lihasäilykkeet kestävät monia vuosia ja niitä voi nyt, kun vielä saa kohtuuhinnalla, ostaa laatikkotolkulla. Samoin jauhot kestävät vuoden ja vähän toistakin hyvinä, joten kauppalappuun vaan kymmenkilotolkulla jauhoja. Ensiviikolla saattaa kaupan hyllyt olla Venäjän malliin tyhjinä. Nyt ostamaan niin paljon, kuin vaan jaksaa kantaa ja joku säilytystila löytyy.
Tv. hamstraaja, jolla ruokaa (pääosin kuivaruokaa) noin 300 kg/l ja koirallakin yli 50 kg.
Nyt jo kannattaa aloittaa hamstraus.
Parhaat varastot saa kun heti alkaa ostelemaan.
Kohta saa taas korvasieniä, siitä alkaa taas varastojen täydennys.
Mustikoita ja puolukoita, kanttarellejä, herkkusieniä. Koivun mahlaa saa keväällä. Kuusen kerkkiä. Kalaa voi kalastaa. Loukuilla saa pienriistaa.
Ainoo vaan on että kun keräät näitä, niin et kerkeä käymään töissä.
Marja- ja sieniaikaan on vielä pitkä aika. Jokaisella ei ole edes mahdollisuutta mennä metsään ja suuremmalta osalta puuttuu as.mukaiset säilytystilat pitkäaikaiseen ja suurempien määrien säilytykseen.
Hanki onki ja ala kalastaa.Onken ei tarvitse kalastuslupaa.matoja saa hyvin maastosta.Ei tarvitse niitä ostaa torilta.Papuja saa kuitenkin vähemistökaupoista jo K tai S-marketti ne loppu kuin nudelia.Luulisi tonikalaa ja säilykelihaakin. leipää kun ei syö ravinoksi vyötärö kapenee.
Riisi ei varmaankaan lopu?
Riisiä tuodaan maapallon toiselta puolen, ei kovin ekologista.
Sieniä marjoja keräämään.
Kyllä meillä täällä lännessä ruokaa riittää. Venäjällä taas alkaa olla maha tyhjä kun hamstratut ruoat on syöty. Ehdotan kolhoosien palautusta kun neuvosto-intoilu on muutenkin päällä siellä ryssissä.
Lueppa aloitus uudestaan perusteluineen.
Vai on meidän lannoitteet tulleet Venäjältä? Ookkona varma? 🤔
Lannottwiden raaka-aineista iso osa tulee vanjalta.
Ei ole lannoitteita, mutta onhan Suomi 207 milj. rikkaampi, tai ainakin jotkut osakkeenomistajat ovat.
"Jostakin syystä talouselämän lehdet ovat lähes vaienneet paljon huono-onnisemmasta GrowHow-kaupasta, jossa jopa 30 miljardin omaisuus myytiin 207 miljoonalla."
Ja tuo hieno lainaus oli mistä? Unohdit lähteen. 🤔
Pitänee hamstrata.
Jotain on jo loppu kaupoista.
Ei meillä täällä maalla tuu nälkä ei vilu mutta suattaapi siellä etelän vetelille tulla holotna.
Polttoaine maksaa 2.95€l kaikkien hinta noussut hurjasti
Polttoaineen hinnat ovat laskussa koska maailman markkinahinnat laskevat kokojan hurjasti Venäjän jouduttua pakotteiden alle.
Elintarvikkeiden hinta varmasti nousee, mutta kuten aina ravinnon riittävyys on kiinni maksukyvystä eikä siitä, mikä on oman maan perunasato tms.
Jatkon kannalta olisi järkevää tuunata maataloustukea niin, että tuki kohdistuisi ennen kaikkea huoltovarmuuden kannalta olennaiseen tuotantoon, jota ovat ennen kaikkea ihmisravinnoksi kelpaava vilja, palkokasvit ja peruna sekä öljykasvit. Lihan hinta saisikin nousta, jotta ravintotottumukset muuttuvaiset terveyden ja ympäristön kanntalta parempaan suuntaan.
Siinä ei raha auta, jos varusmiehille ei ole perunaa.
Maailma elää rahataloudessa. Raha on vaihdon väline.
No eihän ne syö niitä perunoita kun äiti ei ole niitä keitettyjä perunoita kuorimassa lautaselle, hirmuläjät tyhjiä pizzakartonkeja koristavat varuskunta-alueitten roskiksia.
Eihän perunoita ole syytä kuoria, paljon hyvää ravintoainetta menisi hukkaan. Tämän on televisiossakin jo vuosia sitten todennut mm. lääkäri Risto Laitila.
Monet maat kieltää ruokatuotteiden vientiä
Onko esimerkkejä?
Osana vihreän siirtymän tulosta
Tempauksen jälkeen sillä ruoalla ei ole juurikaan väliä. Kaikki kauneus on silloin poissa.
Leipäkortit otetaan käyttöön ja kolhooseissa aletaan tuottamaan evästä kansalle, niin se vaan menee!🤐🤐
Samalla tavalla minulla juurekset kasvaa tuolla pellolla tänäkin kesänä. Sadon suuruus riippuu lähinnä mitkä ovat säät. Lannoitteita ei ole pelloilla mutta käytössä on vuoroviljely ja välillä on joku pelto aina kesannolla. Toivottavasti tulee myös paljon marjoja pensaisiin ja metsiin sekä omenia puihin. Järvestä kalaa ja syksyllä riistaa. Taitaa olla se ruokaongelma joillain toisilla. Minun tuttavapiirissä on samanlaista porukkaa joka on melko omavaraista. Viljaa ei enää meillä ole kasvamassa enkä aio kasvattaakaan ennenkuin on pakko. Jauhoja ja hiutaleita pitänee hamstrata siis.
Parasta, jonka kukin voi omalla kohdallaan tehdä, on muuttaa näkökulmaansa. Maallinen elämä loppuu jokaisella joskus, kuolee sitten nälkään tai syöpään tai piikityshyytymiin. Maallisen elämän pituus ei ole merkittävä asia tässä lopun ajassa. Jos olet uskossa Jeesukseen nyt, pääset mukaan ylöstempaukseen pian. Jos tulet uskoon vasta sitten, joudut kuolemaan nälkään tai päätäsi lyhempänä, kun tulee se merkki, jota ilman et voi ostaa etkä myydä. Älä pelkää kuolemaa, vaan ikuista kärsimystä ja kuolemaa. Ihminen voi tappaa vain ruumiin. Jumala voi heittää sinut ikuiseen kärsimykseen. Minä en enää pelkää kuolemaa. Jeesuksen armosta olen pelastunut uskomaan häneen. Ihminen ei pysty edes uskomaan omin avuin. Jumala kutsuu uskomaan. Jos kuulet sen kutsun, ota Jumalan armo vastaan. Se voi olla kohdallasi viimeinen mahdollisuus.
Pitäisikö tästä olla huolissaan.
Mitä mieltä on palstalainen, joka jatkuvasti täällä hoki sitä, että kotimainen ruoan tuotanto on lopetettava, koska ulkomailta saamme halpaa ruokaa?
Pian alkaa helsinkiläistä hiukomaan kun eivät osaa edes voikukkia kasvattaa...
Voikukat ovat hyviä ja niitä on paljon. Lehdet voi käyttää salaattiin, juuret teehen ja kukatkin on syötäviä vaikka friteerattuina.
Nou hätä. Sukulaismiehellä on maatila, ja omalla mökilläkin voi kasvattaa kaikenlaista. Serkkupojalta ollaan aina saatu myös hirven- ja peuranlihaa pikkurahalla. Itse asiassa useimmilla suomalaisilla on maalaisserkkuja, kannattaisiko Punavuoren viherpiipertäjien parannella hieman suhteita parjattuihin landepaukkuihin?
Saattaapi kaupunkiviljelypalstojen ja siirtolapuutarhapalstojen kysyntä (ja hinnat) nousta lähiaikoina...
Ei kellään tavan tallaajalla ole varaa siirtolapuutarhapalstoihin, hinnat on ihan hirveitä jo nyt. Noita kaupungilta tai 4H:ltavuokrattavia halpoja kasvimaalänttejä taas ei riitä kuin murto osalle halukkaista.
Antaako NATO ruoka-apua kumppanuus mailleen?
Ei, koska sama pula on kohta kaikissa natomaissa.
Siitä vaan pakastinta ostamaan.
Ylipainon ongelmat poistuvat hyvinvointivaltiostamme, sairaudet vähenevät.
Lisätään luomukasvatusta, niin ei tarvitse rehuja syöttää. Tuolla olisi paljon metsälaitumia.
Ai niin luomukasvikset eivät tarvitse lannoitteita.
Näköjään vihreät ovat olleet pitkään oikeassa, että pitäisi päästä tuollaisesta tehotuotannosta eroon. Siinä vaan on riippuvainen ulkomaisesta tuotannosta.
Et taida tietää mistä kirjoitat, sinulla on vain mielipide.