MITÄ, Olkiluoto 3 toimii!

Anonyymi

Ihmeiden ajat eivät ole vielä ohi.

17

974

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Putin varmasti jo suunnittelee sille lyhyttä elinkaarta?

    • Anonyymi

      Tällekin sivulle on tullut vuosien aikana kirjoitettua useita kertoja ydinvoimaa vastaan, arevaa vastaan, ol3 vastaan, mutta pakko myöntää että hienolta tuntuu kun laitos nyt toimii. 10v sitten lupasin häipyä maasta kun viritys käynnistetään, mutta tässäpä melko lähellä sitä yhä ollaan. Toivottavasti areva ottaa Pyhäjoen laitos projektin vastuullensa jottei venäläisvalta lisää otettaan

    • Anonyymi

      "Tuleeko uraani Venäjältä?" kysyi toimittaja. Toimitusjohtaja vastasi : "Ei suoranaisesti."
      Mitä se tarkoittaa? Ei tule suoranaisesti?

      • Anonyymi

        Tarkoittaa sitä, että ydinpolttoaineen uraani on peräisin useista eri maista:

        https://yle.fi/uutiset/3-9810461

        "Suurimmat uraanintuottajat maailmalla ovat Kanada, Australia ja Kazakstan. Meille tulee uraania muun muassa näistä suurimmista tuottajamaista, TVO:n polttoaineasiantuntija Tuomas Rantala sanoo. Tarkemmin uraanin lähteitä ei avata."

        Loviisan ydinpolttoaine tulee tällä hetkellä Venäjältä mutta jos sieltä ei saada lisää niin sitä voidaan hankkia myös muualta.


    • Anonyymi

      Olkiluoto 3 on vihdoin valmis vastaamaan siitä mitä siltä on odotettukin. Sähköä ja irti kriminaali-putin rosatomista sekä venäläisestä ostosähköstä. Laitos on hieno ja tehokas.

    • Anonyymi

      Nyt ollut 20 % teholla jo muutaman päivän.

      • Anonyymi

        Tuo on jo 320 MW. Vanhat y-vomalat puskee yhteensä 2800 MW. Kun OL3 on täysillä, niin ydinteoa puskee verkkoon 4400 MW.

        Bravo !!


      • Anonyymi

        Ydinvoima ajaa pohjakuormaa ja vesivoima säätää "tuurivoimaa".


    • Anonyymi

      Ja mitenköhän kauan Kiinan Taishanin MAAILMAN ENSIMMÄINEN EPR-tyyppinen reaktori toimi? OL3 on se toinen. Muut harvat viivästyneet. Sattuneesta syystä.

      • Anonyymi

        Kiinasssa tekivät virheen: Paikalliset viranomaiset eivät vaatineet että laitos täyttää kaikki sille asetetut vaatimukset. Voimala valmistui ajallaan mutta virheistä maksetaan laitoksen loppuikä.

        Suomessa viranomaiset eli STUK vaativat, että OL3 täyttää kaikki sille asetetut vaatimukset. Laitoksen valmistuminen viivästyi yli kymmenen vuotta kun syntymäviallisuutta ja vähänsinnepäin-meininkiä ei hyväksytty vaan piti tehdä muutoksia, rakentaa ja korjata kunnes voimala oli sovitun mukainen.


    • Anonyymi

      Ja nyt on kiinni ainakin joulukuuhun , taidetaan tätä voimalaa pyörittää vesivoimalla , kyllähän se purjevenekin puhaltamalla liikkuu jos mikä tahansa liike lasketaan etenemiseksi....no ainakin meillä on ydinase

    • Anonyymi

      Olisihan tuokin voimala jo käytössä ilman vihreiden jarrutusta aikanaan.
      Muualta lainattua

      "Energiapulan uhkaama Eurooppa odottaa kauhun vallassa tulevaa talvea. Talven opetus tulee olemaan niin kova, että vihreä ajattelu menettää vuosikymmenien aikana ankaralla kampanjoinnilla saavuttamansa hegemonian molemmin puolin Atlanttia, ennustelee lääketieteen tohtori Mikko Paunio."

      "Mikko Paunio kertoo kirjoittaneensa vuodesta 1989 lähtien energiapoliittisia kannanottoja ydinenergian puolesta säteilyhygieniaan perehtyneenä epidemiologina. Hänen mukaansa vihreä sota alkoi 1980-luvun alussa ydinvoiman vastaisella offensiivilla, jossa vihreät ottivat aseekseen tieteellisesti kyseenalaiset säteilyhysteriaa lietsovat väittämät."

      "Kun ydinvoiman tulevaisuuden näkymät oli lännessä tuhottu, kampanjointi jatkui menestyksellisesti fossiilienergian vastaisella tuhoamissodalla, jossa alarmististen tutkijoiden ja valtamedian avulla lietsottiin nuorten keskuudessa hysteriaa kärventyvästä planeetasta. Nyt lännen johtavat poliitikot uskovat vankkumattomasti energiatalouden ”vihreän siirtymän” välttämättömyyteen."

    • Anonyymi

      Kyllä kaikki hyvin menee.
      Sano.

    • Anonyymi

      Kyllä se toimii varmaan ja tuottaa sähköä, niitä vaan nyt lisää, että riittää sähköä.
      Jokos ne missä vaiheesa uudet Norjalaisten voimala keksinnöt ovat.

    • Anonyymi

      Tapaus Hisashi Ouchi. Netistä löytyy kyllä kuvia mitä säteily tekee ihmiselle. Turha syyttää vihreitä ydinvoimavastaisuudesta. Semminkään kun nuoremmat vihreät eivät monetkaan sitä harmiksi ole. Mikään ydinvoimala ei ole pomminvarma toiminnaltaankaan. Säteilysairaus on peruuttamatonta ja anteeksiantamatonta.

      • Anonyymi

        Mitä tekemistä on tuolla ydinvoiman käytön kanssa Suomessa?

        Japanin Tokaimurassa vuonna 1999 rikottiin annettuja turvallisuusmääräyksiä vastaan lapikoimalla ämpärillä uraania säiliöön ylimäärin. Seurauksena oli säiliön muuttuminen ydinreaktoriksi ja työntekijöiden altistuminen säteilylle.

        "But the three men were untrained in the process and mixed their materials by hand. Then, they accidentally poured seven times the amount of uranium into an improper tank."

        Jos ydinpolttoaineen jälleenkäsittelylaitoksella Japanissa vuonna 1999 ei oltu työntekijölle kerrottu turvallisusmääräyksiä ja niiden rikkomisen seuraamuksia niin mitä tekemistä sillä edelleenkään on Suomen ydinvoimaloiden turvallisuuden kannalta 23 vuotta myöhemmin katsottuna on?


    • Anonyymi

      "Uraani halkeaa, tuottaa lamppuun valkeaa...mutta ei millään muulla maalla, kuin Suomella se oo riskiä vailla..." ( Eppu Normaali:Suomi-ilmiö).

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      342
      2770
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      58
      2235
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      1929
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      64
      1569
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1512
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      60
      1044
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1009
    8. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      7
      898
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      200
      815
    10. 36
      719
    Aihe