Paavali kirjoittaa:
Jumala oli Kristuksessa ja sovitti MAAILMAN itsensä kanssa,
eikä suinkaan:
Jumala oli Kristuksessa ja sovitti ne, jotka uskovat Kristukseen, itsensä kanssa.
Lisäksi hän kirjoittaa:
Jos me silloin, kun olimme Jumalan VIHOLLISIA, tulimme sovitetuiksi - -
eikä suinkaan:
- - silloin, kun uskoimme, tulimme sovitetuiksi - -
Ja hän kirjoittaaa myös:
Jumala näki hyväksi, että kaikki täyteys hänessä asuisi 20 ja että hän, tehden rauhan hänen ristinsä veren kautta, hänen kauttaan sovittaisi itsensä kanssa KAIKKI, hänen kauttaan KAIKKI sekä maan päällä että taivaissa.
eikä suinkaan:
Jumala näki hyväksi, että kaikki täyteys hänessä asuisi 20ja että hän, tehden rauhan hänen ristinsä veren kautta, hänen kauttaan sovittaisi itsensä kanssa NE, JOTKA USKOVAT, hänen kauttaan kaikki USKOVAT sekä maan päällä että taivaissa.
-GF -
Sovituksesta
3
134
Vastaukset
Luin eilen englannin kielisen Markuksen evankeliumin. Missä tahansa KAIKESSA MAAILMASSA julistetaan evankeliumia myös se mainitaan mitä tämä nainen teki hänen muistokseen.
Miten on? Pitääkö olla kaikki seitsemän sakramenttia eli myös viimeinen voitelu, silloin KUN KAIKESSA MAAILMASSA JULISTETAAN EVANKELIUMIA JA SOVITUSTA?
Luterilaisilla ja Anglikaaneilla on vain 2 sakramenttia. Jehovan todistajilla myös vähän sakramentteja, mutta SILTI JULISTAVAT KOKO MAAILMASSA!
En osaa itse vastata pitääkö sakramentteja olla täydet seitsemän.
Jos täysin kirjaimellisesti uskotaan Markusta niin pitää olla. JT onkin Ilmestyksessä mainittu enkeli, joka julistaa Iankaikkista evankeliumia Jehovan nimen kunniaksi ja ylistävät häntä Luojana. Eri evankeliumi siis????
Ilmestys 14:6-7
Enkä tiedä uskooko JT täysin sovitukseen.- Anonyymi
eikös , "JT" ole Jehovan todistajat ??
Jehovan todistajathan ei ole kristinuskoa. Anonyymi kirjoitti:
eikös , "JT" ole Jehovan todistajat ??
Jehovan todistajathan ei ole kristinuskoa.JT = Jehovan todistajat. Ei heitä virallisesti hyväksytä kristikuntaan.
Kuitenkin saivat alkunsa Adventisteista ja käyttävät Raamattua perustellen sen viisauden syvyyttä. Ovat kääntäneet raamatun lukuisille kielille ja yrittävät noudattaa sen opetuksia.
Mun mielestä lähinnä Tyatiran seurakunta, jolla on tulessa puhdistettua kultaa eli juuri nuo raamatun lukuisat käännökset.
Luther määritteli että kristitylle riittää osata viisi uskon kohtaa sekä käydä vähintään kerran vuodessa Jumalanpalveluksessa. Mutta muut vaativat enemmän. Ja kyllä itsekin vaadin kaikki 7 sakramenttia ennen kuin uskon kyseessä olevan KOKO MAAILMAAN TARKOITETTU KRISTUKSEN EVANKELIUMI.
Mutta sellainen panostus toisi poliittisen muutoksen ja teokratia hallitsisi maailmaa ja ihmisten elämää? Käytännössä vaikeaa nykymaailmassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 23514914
Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m212267Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?401892- 1771375
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes981281- 281179
- 122938
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30912Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex81754Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t80718