Sovituksesta

Anonyymi

Paavali kirjoittaa:

Jumala oli Kristuksessa ja sovitti MAAILMAN itsensä kanssa,

eikä suinkaan:

Jumala oli Kristuksessa ja sovitti ne, jotka uskovat Kristukseen, itsensä kanssa.

Lisäksi hän kirjoittaa:

Jos me silloin, kun olimme Jumalan VIHOLLISIA, tulimme sovitetuiksi - -

eikä suinkaan:

- - silloin, kun uskoimme, tulimme sovitetuiksi - -

Ja hän kirjoittaaa myös:

Jumala näki hyväksi, että kaikki täyteys hänessä asuisi 20 ja että hän, tehden rauhan hänen ristinsä veren kautta, hänen kauttaan sovittaisi itsensä kanssa KAIKKI, hänen kauttaan KAIKKI sekä maan päällä että taivaissa.

eikä suinkaan:

Jumala näki hyväksi, että kaikki täyteys hänessä asuisi 20ja että hän, tehden rauhan hänen ristinsä veren kautta, hänen kauttaan sovittaisi itsensä kanssa NE, JOTKA USKOVAT, hänen kauttaan kaikki USKOVAT sekä maan päällä että taivaissa.

-GF -

3

195

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Luin eilen englannin kielisen Markuksen evankeliumin. Missä tahansa KAIKESSA MAAILMASSA julistetaan evankeliumia myös se mainitaan mitä tämä nainen teki hänen muistokseen.
      Miten on? Pitääkö olla kaikki seitsemän sakramenttia eli myös viimeinen voitelu, silloin KUN KAIKESSA MAAILMASSA JULISTETAAN EVANKELIUMIA JA SOVITUSTA?

      Luterilaisilla ja Anglikaaneilla on vain 2 sakramenttia. Jehovan todistajilla myös vähän sakramentteja, mutta SILTI JULISTAVAT KOKO MAAILMASSA!
      En osaa itse vastata pitääkö sakramentteja olla täydet seitsemän.

      Jos täysin kirjaimellisesti uskotaan Markusta niin pitää olla. JT onkin Ilmestyksessä mainittu enkeli, joka julistaa Iankaikkista evankeliumia Jehovan nimen kunniaksi ja ylistävät häntä Luojana. Eri evankeliumi siis????

      Ilmestys 14:6-7

      Enkä tiedä uskooko JT täysin sovitukseen.

      • Anonyymi

        eikös , "JT" ole Jehovan todistajat ??

        Jehovan todistajathan ei ole kristinuskoa.


      • Anonyymi kirjoitti:

        eikös , "JT" ole Jehovan todistajat ??

        Jehovan todistajathan ei ole kristinuskoa.

        JT = Jehovan todistajat. Ei heitä virallisesti hyväksytä kristikuntaan.
        Kuitenkin saivat alkunsa Adventisteista ja käyttävät Raamattua perustellen sen viisauden syvyyttä. Ovat kääntäneet raamatun lukuisille kielille ja yrittävät noudattaa sen opetuksia.
        Mun mielestä lähinnä Tyatiran seurakunta, jolla on tulessa puhdistettua kultaa eli juuri nuo raamatun lukuisat käännökset.
        Luther määritteli että kristitylle riittää osata viisi uskon kohtaa sekä käydä vähintään kerran vuodessa Jumalanpalveluksessa. Mutta muut vaativat enemmän. Ja kyllä itsekin vaadin kaikki 7 sakramenttia ennen kuin uskon kyseessä olevan KOKO MAAILMAAN TARKOITETTU KRISTUKSEN EVANKELIUMI.
        Mutta sellainen panostus toisi poliittisen muutoksen ja teokratia hallitsisi maailmaa ja ihmisten elämää? Käytännössä vaikeaa nykymaailmassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä on kaivattusi

      Nimen kolme ensimmäistä kirjainta Mar....
      Ikävä
      88
      1368
    2. Minkä ikäinen on kaivattusi

      ja sinä? Vai tiedätkö hänen ikää?
      Ikävä
      68
      1126
    3. Milloin olette

      Nähneet viimeksi kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      941
    4. Ei kai nyt kukaan oikeasti kuvittele, että hallitus eroaisi Garden Helsingin takia?

      Ongelmanahan tässä kuitenkin on se, että mitään tavallisuudesta poikkeavaa ei ole tapahtunut. Joten mikä se eroperuste
      Maailman menoa
      160
      832
    5. Välillä tulee haikeus

      Et kaikki päättyi näin. Etten saanut vastauksia. Ei meitä oltu tarkoitettu. Niin se vain on.
      Ikävä
      66
      685
    6. Tunteilla leikkiminen

      Oletko leikkinyt kaivattusi tai jonkun kiinnostuneen tunteilla, pelannut jotain peliä tai pelleillyt asioilla? Miksi?
      Ikävä
      102
      625
    7. Oothan sä erilainen mies

      Kaikintavoin. Ikävä kyllä en tunnistanut sitä seikkaa aikoja sitten, ja nyt olen armottoman rakastunut. Olen vaan ❤️
      Ikävä
      37
      606
    8. El Khamenein arkku K-Kaupan autossa?

      Kyllä kauppias hoitaa?
      Maailman menoa
      78
      585
    9. Mahdoton tilanne

      Täällä monella tuntuu olevan jumissa oleva tilanne. Joillakin kaipuu ja ikävä on kestänyt jo vuosia. Osapuoli/puolet ova
      Ikävä
      53
      563
    10. kaikkea sitä onkin tullut

      valehdeltua 🤣🤣🤣🤣🤣 ja nainen uskoo kaiken 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      77
      558
    Aihe