Sovituksesta

Anonyymi

Paavali kirjoittaa:

Jumala oli Kristuksessa ja sovitti MAAILMAN itsensä kanssa,

eikä suinkaan:

Jumala oli Kristuksessa ja sovitti ne, jotka uskovat Kristukseen, itsensä kanssa.

Lisäksi hän kirjoittaa:

Jos me silloin, kun olimme Jumalan VIHOLLISIA, tulimme sovitetuiksi - -

eikä suinkaan:

- - silloin, kun uskoimme, tulimme sovitetuiksi - -

Ja hän kirjoittaaa myös:

Jumala näki hyväksi, että kaikki täyteys hänessä asuisi 20 ja että hän, tehden rauhan hänen ristinsä veren kautta, hänen kauttaan sovittaisi itsensä kanssa KAIKKI, hänen kauttaan KAIKKI sekä maan päällä että taivaissa.

eikä suinkaan:

Jumala näki hyväksi, että kaikki täyteys hänessä asuisi 20ja että hän, tehden rauhan hänen ristinsä veren kautta, hänen kauttaan sovittaisi itsensä kanssa NE, JOTKA USKOVAT, hänen kauttaan kaikki USKOVAT sekä maan päällä että taivaissa.

-GF -

3

196

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Luin eilen englannin kielisen Markuksen evankeliumin. Missä tahansa KAIKESSA MAAILMASSA julistetaan evankeliumia myös se mainitaan mitä tämä nainen teki hänen muistokseen.
      Miten on? Pitääkö olla kaikki seitsemän sakramenttia eli myös viimeinen voitelu, silloin KUN KAIKESSA MAAILMASSA JULISTETAAN EVANKELIUMIA JA SOVITUSTA?

      Luterilaisilla ja Anglikaaneilla on vain 2 sakramenttia. Jehovan todistajilla myös vähän sakramentteja, mutta SILTI JULISTAVAT KOKO MAAILMASSA!
      En osaa itse vastata pitääkö sakramentteja olla täydet seitsemän.

      Jos täysin kirjaimellisesti uskotaan Markusta niin pitää olla. JT onkin Ilmestyksessä mainittu enkeli, joka julistaa Iankaikkista evankeliumia Jehovan nimen kunniaksi ja ylistävät häntä Luojana. Eri evankeliumi siis????

      Ilmestys 14:6-7

      Enkä tiedä uskooko JT täysin sovitukseen.

      • Anonyymi

        eikös , "JT" ole Jehovan todistajat ??

        Jehovan todistajathan ei ole kristinuskoa.


      • Anonyymi kirjoitti:

        eikös , "JT" ole Jehovan todistajat ??

        Jehovan todistajathan ei ole kristinuskoa.

        JT = Jehovan todistajat. Ei heitä virallisesti hyväksytä kristikuntaan.
        Kuitenkin saivat alkunsa Adventisteista ja käyttävät Raamattua perustellen sen viisauden syvyyttä. Ovat kääntäneet raamatun lukuisille kielille ja yrittävät noudattaa sen opetuksia.
        Mun mielestä lähinnä Tyatiran seurakunta, jolla on tulessa puhdistettua kultaa eli juuri nuo raamatun lukuisat käännökset.
        Luther määritteli että kristitylle riittää osata viisi uskon kohtaa sekä käydä vähintään kerran vuodessa Jumalanpalveluksessa. Mutta muut vaativat enemmän. Ja kyllä itsekin vaadin kaikki 7 sakramenttia ennen kuin uskon kyseessä olevan KOKO MAAILMAAN TARKOITETTU KRISTUKSEN EVANKELIUMI.
        Mutta sellainen panostus toisi poliittisen muutoksen ja teokratia hallitsisi maailmaa ja ihmisten elämää? Käytännössä vaikeaa nykymaailmassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oot upea nainen, älä vähättele ittees

      Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀
      Ikävä
      58
      936
    2. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      78
      875
    3. KP-Sesongilla ongelmia?

      Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi
      Ylöjärvi
      18
      846
    4. Jämsän Paras Ravintola

      Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R
      Jämsä
      52
      776
    5. Huh huh...

      Törmäsin toisaalla tekstiin, mitä ajattelet masturboidessasi? Yksi kommentti, avaruusolioita! Täh?! Helvettiläinen oik
      Sinkut
      208
      691
    6. Onko ihan pakko

      olla niin hiton pitkävihainen? Sinulle nainen...
      Ikävä
      38
      559
    7. Mitä ajattelet

      Kaivattusi elämästä
      Ikävä
      43
      546
    8. Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan

      No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni
      Ikävä
      39
      505
    9. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      47
      495
    10. Kiellettyjä ajatuksia

      Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,
      Ikävä
      37
      449
    Aihe