Paavali kirjoittaa:
Jumala oli Kristuksessa ja sovitti MAAILMAN itsensä kanssa,
eikä suinkaan:
Jumala oli Kristuksessa ja sovitti ne, jotka uskovat Kristukseen, itsensä kanssa.
Lisäksi hän kirjoittaa:
Jos me silloin, kun olimme Jumalan VIHOLLISIA, tulimme sovitetuiksi - -
eikä suinkaan:
- - silloin, kun uskoimme, tulimme sovitetuiksi - -
Ja hän kirjoittaaa myös:
Jumala näki hyväksi, että kaikki täyteys hänessä asuisi 20 ja että hän, tehden rauhan hänen ristinsä veren kautta, hänen kauttaan sovittaisi itsensä kanssa KAIKKI, hänen kauttaan KAIKKI sekä maan päällä että taivaissa.
eikä suinkaan:
Jumala näki hyväksi, että kaikki täyteys hänessä asuisi 20ja että hän, tehden rauhan hänen ristinsä veren kautta, hänen kauttaan sovittaisi itsensä kanssa NE, JOTKA USKOVAT, hänen kauttaan kaikki USKOVAT sekä maan päällä että taivaissa.
-GF -
Sovituksesta
3
171
Vastaukset
Luin eilen englannin kielisen Markuksen evankeliumin. Missä tahansa KAIKESSA MAAILMASSA julistetaan evankeliumia myös se mainitaan mitä tämä nainen teki hänen muistokseen.
Miten on? Pitääkö olla kaikki seitsemän sakramenttia eli myös viimeinen voitelu, silloin KUN KAIKESSA MAAILMASSA JULISTETAAN EVANKELIUMIA JA SOVITUSTA?
Luterilaisilla ja Anglikaaneilla on vain 2 sakramenttia. Jehovan todistajilla myös vähän sakramentteja, mutta SILTI JULISTAVAT KOKO MAAILMASSA!
En osaa itse vastata pitääkö sakramentteja olla täydet seitsemän.
Jos täysin kirjaimellisesti uskotaan Markusta niin pitää olla. JT onkin Ilmestyksessä mainittu enkeli, joka julistaa Iankaikkista evankeliumia Jehovan nimen kunniaksi ja ylistävät häntä Luojana. Eri evankeliumi siis????
Ilmestys 14:6-7
Enkä tiedä uskooko JT täysin sovitukseen.- Anonyymi
eikös , "JT" ole Jehovan todistajat ??
Jehovan todistajathan ei ole kristinuskoa. Anonyymi kirjoitti:
eikös , "JT" ole Jehovan todistajat ??
Jehovan todistajathan ei ole kristinuskoa.JT = Jehovan todistajat. Ei heitä virallisesti hyväksytä kristikuntaan.
Kuitenkin saivat alkunsa Adventisteista ja käyttävät Raamattua perustellen sen viisauden syvyyttä. Ovat kääntäneet raamatun lukuisille kielille ja yrittävät noudattaa sen opetuksia.
Mun mielestä lähinnä Tyatiran seurakunta, jolla on tulessa puhdistettua kultaa eli juuri nuo raamatun lukuisat käännökset.
Luther määritteli että kristitylle riittää osata viisi uskon kohtaa sekä käydä vähintään kerran vuodessa Jumalanpalveluksessa. Mutta muut vaativat enemmän. Ja kyllä itsekin vaadin kaikki 7 sakramenttia ennen kuin uskon kyseessä olevan KOKO MAAILMAAN TARKOITETTU KRISTUKSEN EVANKELIUMI.
Mutta sellainen panostus toisi poliittisen muutoksen ja teokratia hallitsisi maailmaa ja ihmisten elämää? Käytännössä vaikeaa nykymaailmassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sebastian Tynkkynen (pers.) ei vastusta raiskauksia
"Sebastian Tynkkynen oli ainoa 14 suomalaismepistä, joka vastusti uutta suostumuksen puuttumiseen perustuvaa raiskauslak1514863Purra jäi kiinni valehtelusta, Heinäluoma ei
Ja heti alkoi Purra joukkoineen maalittamaan Heinäluomaa. Niin toimii äärioikeistoa edustava putinistipersulauma, jonka823537Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b711668Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja221574- 991405
Martina Aitolehti paljastaa ex-avoliitosta - Karu seuraus tyttärille
Martina Aitolehti erosi luksuselämää viettäneestä liikemies Stefan Thermanista v. 2020. Aiemmin hän oli naimisissa media1381321- 2021183
Pitäisikö naisen haluta "puolisomies"?
Toivottavasti saan nyt tämän idean purettua hyvin sanoiksi? Mutta tuossa eräässä aloituksessa tuli vastaan tälläinen tek2101167Me, Suomen kansa, vaadimme Riikka Purraa jatkamaan valtiovarainministerinä!
Ja jollei valtiovarainministerinä, niin sitten pääministerinä. Purra on nostanut Suomen talouden nyt komeaan kasvuun Ma1441043Alkuperäinen kristillinen kaste on uskoville annettava upotuskaste
Kreikan sana BAPTIZO merkitsee upottamista. Alkuseurakunta kastoi upottamalla Apostolien tekojen kirjan mukaan: Ap.t 2552989