Naton aikaikkuna on Suomen osalta kiinni

Ruotsi menee Natoon pikatietä. Suomen kohtalo on illuusioiden varassa.
2472
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Suomea on varoitettu jo kahdesti. Kolmannella kerralla tilanne voi olla jo toinen.
Tämä viivyttely tuo sodan Suomelle ja Onnea siitä.

Äänestä
  • Epäilyttävässä kommentissa voi esiintyä mm.:
    - Mahdollisesti valeuutisointia tai propagandaa sisältäviä linkkejä, jotka vaatisivat tarkastusta
    - Selkeää Venäjän sotavoimien ja Putinin toiminnan ylistämistä
    - Ukrainan halveksuntaa
    - Keskustelun ohjaamista esim. Putinin toimista Yhdysvaltain politiikkaan tai Natoon

    Äänestä

  • Suomea on varoiteltu montakin kertaa. Samaa varoittelua on toistettu moneen otteeseen. Takuulla Viroakin ja muita baltian maita varoitettiin, ennen kuin liittyivät.

    Äänestä

Sua onnitellaan sen oote velkaa. Sale ja muut Onnitellaan

Äänestä

Onnea Kaikkoselle vaikka yritys oli hyvä pieleen meni.

Äänestä
  • Kepu on kallellaan siviilisurmaaja Putiinin suuntaan. Omasta kansasta ei niin väliä. Kepu pettää aina.

    Äänestä

Palataan vuosien 1939-1944 tunnelmiin malli Cajander

Äänestä
  • Kummisetäni oli tarvisodassa Summassa JR 7 riveissä. Hänen opetuksensa oli: Ei koskaan enää yksin, eikä tyhjin käsin.

    Äänestä

Kaiken takana SDP ja Persut

Äänestä

Ylläri tuli ja kansa saa puolustaa yksin. Ei kun menoksi. Kyllä se siitä.

Äänestä
  • Poliitikkojen täytyy siirtää katse omasta edusta kansan turvallisuuteen. Paras rauhanliike on Nato, sanoi jo presidentti Ahtisaari.

    Äänestä

Politiikan tekijät kiitos vielä kerran tästä kaikesta ja onnea äänestäjille. Sitä saa mitä tilaa.

Äänestä

Juu ja Joulupukkikin on olemassa.

Äänestä
  • Joulupukkia ei ole olemassa, mutta Putiini on ja siviilien surmaaminen jatkuu Ukrainassa, kuin Suomen rajakylissä, missä partisaanit surmasivat lapsia julmasti pistimillä survoen....

    Äänestä

Ei natolle, puolueettomuus on paras ,nato on hallitseva lännen globalistien hallintakoneisto... kallis ja kiero...

Äänestä
  • No mutta idässä paljon kierompi täystuho.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    No mutta idässä paljon kierompi täystuho.

    Bingo!

    Äänestä

suomen asevoimat kelpaa kerjäläis-natoon milloin vain.
Samoin tykinruoka kelpaa!! sotahullulle natolle.

Mutta natoon ja sodan lietsontaan ei kannata osallistua!!

Äänestä
  • Naton päätehtävä on turvata sen jäsenten yhteisiä arvoja, joita ovat demokratia, yksilönvapauksien kunnioittaminen, oikeusvaltio ja kiistojen rauhanomainen ratkaisu. Näihin tavoitteisiin päästään jäsenmaiden keskinäisen solidaarisuuden avulla. Nato huolehtii jäsenmaiden turvallisuudesta ja vapaudesta poliittisesti ja viime vaiheessa sotilaallisesti.

    Äänestä

  • Nato on erisnimi isolla. Huutomerkin jälkeen isolla aloitetaan sana tai lause.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Naton päätehtävä on turvata sen jäsenten yhteisiä arvoja, joita ovat demokratia, yksilönvapauksien kunnioittaminen, oikeusvaltio ja kiistojen rauhanomainen ratkaisu. Näihin tavoitteisiin päästään jäsenmaiden keskinäisen solidaarisuuden avulla. Nato huolehtii jäsenmaiden turvallisuudesta ja vapaudesta poliittisesti ja viime vaiheessa sotilaallisesti.

    Juurikin näin ja Suomella on kaikkien puolueiden hyväksymä NATO optio. Eli kysymys on milloin?

    Vastaus on pian ja nyt on oikea aika kun Venäjä on sekaisin samoin ovet auki.

    Äänestä

Syytä muistaa että Nato perustettiin 1949 Neuvostoliiton länsimaille aiheuttaman uhan takia. Venäjä on samanlainen uhka ja ollut sitä jo pitkään.

Äänestä

Suomelta huonosti hoidettu asia Nato. Monta päätä tulee kaatumaan jatkossa.

Äänestä

Ruotsi ei ole menossa Natoon, asia ei ole Ruottissa ajankohtainen ollenkaan

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ruotsi menee Natoon pikatietä. Suomen kohtalo on illuusioiden varassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu