Possunpihvit ovat hyviä vaihtoehtoja makkaralle ja etenkin kanalle, joka tuotteena on haastava valmistaa herkulliseksi.
Possunpihvin ja makkaran hinta on suurin piirtein sama. Possunpihvit voi jälkikäteen tai etukäteen maustaa. Tai tehdä maustamiskombon. Possuun sopii savumaku tai brown sugar tyyppisen jälkikastikkeet. Ja etukäteen maustamiseen mm. paprika, chili ja pippuriseokset. Maustevoin yrttisuolasta pihvin päälle voi tehdä itsekin helposti.
Possunpihvin voi syödä sellaisenaan tai lisätä siihen paistetun kananmunan. Juomaksi voi suosittaa olutta, jos on mies. Tai pillimehua, jos on nainen tai lapsi.
Salaattimaailmaa pihviin on hyvin vaikea harkita tai ajatella, mutta yksi vaihtoehto voisi ehkä olla porkkana. Mutta ei tietenkään raasteena vaan kunnon paloina, joista haukata.
Kastikkeena voisi olla ehkä jokin vahva lihaliemipohjainen kastike. Mutta vaikeahan näitä on mennä sanomaan.
Asia on pihvi
13
117
Vastaukset
- Anonyymi
Neuroleptiä runsaan veden kera.
- Anonyymi
Makarooni ja makkarat on viikonloppuisin julistettu pannaan.
Tänäänkin nautiskeltiin broilerifileitä riisin ja currykastikkeen kera. - Anonyymi
Itse olen korvannut makkaran poronfileellä ja sen lisukkeeksi kanttarellimuhennosta, juomaksi Château Lafite Rothschild 2010 . Jälkiruuaksi lakkatuorekakkua. Sen jälkeen Presidentti-kahvia ja Courvoisier-konjakkia.
- Anonyymi
Kaikkeen se toimeentuloki riittää
- Anonyymi
Heheh, köyhällä on varaa vain parhaaseen, heheh.
- Anonyymi
Lihan syönti on tulevaisuuden köyhyyttä ja nykyajan petomaisuutta!
- Anonyymi
Mee istumaan kadulle.
- Anonyymi
On tuossa asian tynkääkin. Porsaasta ei saa pihvejä mutta leikkeitä kuitenkin.
Ei ole kirjoitusvirhe vaan termin oikaisu!
Ajoittain on tarjouksessa porsaan ulkofilettä. Kilohinta jää alle 5€:n.
Vuolen päällä olevasta rasvasta suurimman osan pois käytettäväksi kastikerasvana. Maustan sen tunkemalla sisään valkosipulin kynsiä, rouhittua mustapippuria ja merisuolarakeita. Sunnuntaiseksi ateriaksi paistan sen uunissa miedolla lämmöllä turvautuen lämpömittariin.
Aterialla vuoleskelen siitä ohuehkoja siivuja.
Jäähdytän köntyn ja leikkaan siitä sopivia siivuja seuraavia aterioita varten ja. riippuen miten jako menee, niin leikkaan siitä ohuita leikkelesiivuja.
Emme käytä makkaraleikkeleitä.
Valmistustavasta johtuen lihasta irtoaa hyvin vähän nestettä ja sen vähänkin käytän kastikkeeseen.
Tarjousprotskut ovat hyvä ja halpa vaihtoehto. Olkoon kyse kokonaisista protskuista tai koipireisistä, niin valkosipulin ystävänä työnnän pituussuunnassa leikattuja kynnen siivuja protskun nahan alle. Harkinnan mukaan muista mausteita. Curry ja paprika ovat makuuni.
Eka aterian jälkeen syömme muijan kanssa lopuista lihoista tehtyä risottoa useina päivinä. Pakastettuna.- Anonyymi
Asia ei ollutkaan pihvi.
- Anonyymi
Possunlapa oli yhdessä kaupassa 2.50kg niin nyhtöpossuhan on muotia. Valmistuksessa niin hieroo suolaa tuohon pinnalle ja makuasia muitakin mausteita.
- Anonyymi
Potsin ulkofilettä saa todellakin joskus noin 5 euroa/kilo. Kokeilkaapa joskus tällaista:
Leikatkaa filepalasta noin 2-2,5 cm paksuisia viipaleita. Leikatkaa sitten tuo viipale kahtia silleen, että leikkaate sen niin, että siitä jää yksi sivu leikkaamatta (tulee vähän, kuin löysä tasku). Muistuttaa vähän perhosen siipiä avattuna. Nuijikaa sitä vähän, mutta varokaa, ettei ne siivut repeä toisistaan. Maustakaa oman maun mukaan.
Ottakaa yhtä filettä kohdin yksi american pekoniviipale. Muovailkaa sen sisään juustoa sellanen 3 cm - 3 cm viipale. Sitten laitatte pekoni-juustopaketin potsin fileen sisään ja ompelette ne sivut joko langalla, tai sidotte sivut kiinni hammastikuilla. Paistatte pannulla niin, että se saa kauniin pinnan. Sen jälkeen folioon ja uuniin muhimaan noin 30 - 40 min.
Lisukkeeksi salaattia tai pottuja (ranskalaisia, lohkopottuja tms.) tai mitä kukakin haluaa. Joku kylmä kastikekin on tuon potsin ja vihannesten kanssa hyvää. Tai jos pika-pikaa haluaa, niin joku valmiskastike. Ja tietty voinappi pihvin päällä antaa hyvää lisäpotkua.
Tulee hyvää juhlaruokaa ihan hassun halvalla sellaiselle kokille, kuka viittii nyprätä. PS. Muistakaa poistaa ennen tarjoilua lanka ja hammastikut. - Anonyymi
Makkaraa se täytyy olla eikä mitään tuollaista nyhjäämistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuolemanrangaistus
Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen1136487Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus
Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,3675887Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam354384Lopetan ikävöinnin
Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään123625Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa
Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk713594Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta
joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina1112816Sinä olet minun forEver
Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,211975Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?
Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t221826Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut
Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.181644Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni121597