Kellä onni on se onnen kätkeköön...

Otsikko on vanha Suomalainen sanonta, joka on kulkenut sukupolvelta toiselle ties kuinka kauan. Mistä se on saanut alkunsa tai sanonta, että Suomalaiset ovat kateellista kansaa?

Sanonta ja tapa ovat perimätiedon mukaan peräisin jo rautakauden Suomesta jolloin Suomeen virtasi väkeä niin idästä kuin lännestäkin. Varsinkin Eteläiseen Suomeen asuttautui ryhmiä jotka muodostuivat omiksi kuppikunnikseen. He varmasti pyrkivät myös sohimaan toisiaan, jos se oli oman kuppikunnan edun mukaista. Maailmalla eli nyt ihan Suomen nimellä oman kylän ulkopuolella liikkuessa oli varmaankin syytä olla varuillaan ja peittää vaurautensa tai minkä sitten onneksi käsittikin. Muuten naapurikuppikunnan eli toisen kulttuurin ja heimon edustaja saattoi sohaista ja yrittää varastaa itselleen jotain toiselta. Tällaiseen oli olemassa Magiaakin, Vanha kansa keksi paran. Para kävi varastamassa naapuri/viholliskuppikunnasta vaurautta ja hyvinvointia, lypsi heidän lehmänsä ja toi maidon Paran käyttäjälle...tai ainakin tällaiseen taikuuteen uskottiin...

Lieneekö näiltä ajoin peräisin myytti ajatuksesta Suomalaisista naapurikateellisena kansana .

Kenties myyttiä levittivät Suomenniemellä käyneet vierailjat kauppiaat ym, jotka eivät jääneet tänne asumaan. Ja toisaalta noista olosuhteista ehkä olisi jäänyt myös Suomalaiseen perimätietoon ajatus Suomalaisista naapurikateellisina ihmisinä.

Miten lienee...Vanha perimätieto voi nimittäin mennä sukupolvelta toisella satojen kenties tuhannenkin vuoden ajan...

3

326

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itselle kateuden tunne on vieras, mutta tunnen lähipiirissäkin kateellisia ihmisiä.

      Esim. minulla on varallisuutta ja autan mielelläni rahoillani lapsiani, mutta pidän visusti suuni, etteivät puolisoni sisarukset saa selville, miten vakaa taloutemme on. Rahan lainaamisesta ei tulisi loppua, jos he tietäisivät, ett sitä olisi helposti saatavissa.

      Olen sanonut, että pankista saa lainaa, mutta kun meiltä sitä saa ilman kuluja ja korkoja, niin ei pankin lainat kelpaa. Viisas sanonta siis, kel onni on se onnen kätkeköön.

      • Tilanteesi vaikuttaa suht tutulta.


    • Muistuttaneeko nykyajan Helsinki tuollaista tänä päivänä. Kuppikuntia, alakultuuriryhmiä, kultteja ties mitä on Helsinki täynnä. Joskus pohtiessani rautakautisen yhteiskunnan olemusta täällä keskusteluissa, eräs keskustelija kehoitti minua menemään Helsingin kapakoihin ja kertoi rautakautisen maailman löytyvän sieltä...tätäköhän hän mahtoi tarkoittaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      89
      3402
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      103
      3066
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      53
      2282
    4. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      21
      1782
    5. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1705
    6. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      11
      1660
    7. Olisitpa rakkaimpani

      Kaipaan sinua. Ikävä sinun läsnäoloa ja kaikkea sinussa. Päivistä, jolloin nähdään tulee onnellisia päiviä. Sinun seuras
      Tunteet
      6
      1588
    8. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      22
      1478
    9. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1391
    10. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      38
      1384
    Aihe