Onko Jumala tehnyt mitään kauhean tilanteen helpottamiseksi Ukrainassa.?
Sensijaan kansainvälinen apu on paras apu
Sensijaan kansainvälinen apu on paras apu
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Tietenkin se helpottaa uskovaisen mieltä että kyllä se Jumala nyt varmaan auttaa Ukrainaa kun oikein paljon rukoillaan .
Rukoilee ne venäläisetkin että Venäjän sotavoimat saavat kunniakkaan voiton Ukrainasta.
ArtoTTT
Näin Odessalainen
" Kun sota alkoi, joku käänsi ihmeellisellä tavalla tehosekoittimen katkaisijasta ja kytki talveen taas virran. Se on fantastista, koska talvella merivesi on hyvin kylmää ja merellä myrskyää. Venäläiset eivät voi hyökätä tänne mereltä, Kordynovska sanoo."
" Me rukoilemme joka päivä, että huono sää jatkuisi. Rakas jumala, anna kylmyyden jatkua. Me tarvitsemme sitä, Kordynovska sanoo."
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008678676.html
Jumalahan toimii toimii ihmisen välityksellä, jonka Hän on luonut omaksi kuvakseen. Hän on ilmaissut tahtonsa ihmiselle kymmenessä käskyssä. Kannattaa ja pitäisi jokaisen ihmisen opiskella kymmenen käskyä hyvin, niin tietäisi sitten paremmin mikä Luojamme tahto on. Siis kaikki hyvä työ ja lähimmäisen auttaminen on Jumalasta ja Hänen tahtonsa mukaista, siis kaikki. Emme me voi ketään auttaa, ellei meillä ole millä auttaa. Jumala on armossaan meille antanut millä auttaa, niin tottelemme Jumalaa, rakastamme lähimmäistämme, kuten itseämme ja autamme minkä voimme.
Upeaa,minäkin rukoilen samaa.
Ei näytä huono sää estävän venäläisiä toteuttamasta sotarikoksiaan siviiliväestöä kohtaan.
Ei Venäjän ole edes viisasta yrittää hyökätä mereltä, merisaarto on tuhiisa ja johtaa kriisiin:
>Britannian puolustusministeriö kertoi maanantaina, että Venäjän joukot ovat saartaneet Ukrainan Mustanmeren rannikon eristäen maan kansainväliseltä laivaliikenteeltä. Saarto heikentää merkittävästä Ukrainaan tuontia ja vientiä maasta.
>Penttilän mukaan Venäjällä on ollut edellytykset järjestää merisaarto sodan alusta asti. Venäjä on myös vahvistanut laivastoaan tuomalla lisää aluksia Mustallemerelle.
Penttilä uskoo, että Venäjä pyrkii saartamaan Odessan samaan tapaan kuin Asovanmeren rannalla sijaitsevan Mariupolin kaupungin. Se tarkoittaisi kaupungille samanlaista humanitaarista kriisiä.
> – Ukrainan meriliikenteestä yli 70 prosenttia kulkee Odessan kautta, ja Asovanmeren sulkemisen jälkeen liki 90 prosenttia. Nyt merisaarrolla pystytään estämään meriliikenne liki kokonaan, eli tuonti Ukrainaan ja vienti maasta. Ukraina on menettänyt elintärkeän meriyhteyden, jota ei maateitse helposti pysty korvaamaan, Penttilä sanoo.
> Penttilän mukaan merisaarron vaikutukset tulevat näkymään Odessassa pian, jos kaupunki kyetään saartamaan myös mantereelta.
> Tilanne saattaa olla hyvinkin pian yhtä lohduton kuin Mariupolissa, jossa vesi- ja ruokavarastot ovat raporttien mukaan kriittisen vähissä.
Turha rukous, venäläiset tuskin ovat edes hyökkäämässä mereltä, merisaarto on riittävä toimi. Tuttua sotataktiikkaa venäläisiltä, kaupunkien ottaminen panttivangeiksi siviileineen.
Rukous vastaa meditaatiota, jossa mieli rauhoitetaan.
Se tehdään luultavasti ihan siksi.
Rukoilu antaa reppanoille oikeuden olla tekemättä mitään, näin se on ollut maailmansivu.
Ei anna. Ehkä jotkut ajattelevat niin, että rukous riittää,
mutta pitää oikeasti tehdä myös muuta voitavaa asioiden eteen.
Rukoilu on turhaa. Sama pyytää apua alieneilta, mitään ei tapahdu
.
Pommitukset vain kiihtyvät.
Mistä tiedät mitä rukoilu on jo vaikuttanut, Tilanne voisi olla vieläkin pahempi.
Katso uutisia, se tilanne muuttuu aina vaan pahemmaksi.
Mitä enemmän rukoillaan sitä enemmän Venäjä pommittaa. Vai onkohan Jumala hyökkääjän puolell
Harhaisuutesi on järkyttävää!
😁
Edellisen kerran Donetskin keskustan bulevardeille putosi Ukrainan joukkojen Tocka-U 14.2.2015, joka tapahtui heti Minskin sopimusten allekirjoittamisen jälkeen.
Nyt tuli jälleen eilen ja omia siviileitänsä tappavat tunteettomat.
> Mitä hyötyä on rukoilla Ukrainan puolesta?
Niinpä, näyttä, että ihmiset itse himoitsevat kolmatta maailmansotaa. Ehkä he saavatin sen. On surullista, ettei johtajat jo 8 vuotta sitten tehneet hyvää ratkaisua, vaan ovat vain lisänneet koko ajan kierroksia sotakoneeseen.
Putin on ollut vallassa kolmatta kymmenettä vuotta!
😁
> Putin on ollut vallassa kolmatta kymmenettä vuotta!
Mutta tuo Ukrainan sisällissota on ollut käynnissä noin 8 vuotta. Jos poliitikot olisivat halunneet jotain muuta kuin sotaa, olisvat he voineet ratkaista asian jo alussa rauhanomaisesti. Nyt kuitenkin mitä ilmeisemmin poliitikot haluavat sotaa.
Putin on lisännyt yli 30 vuotta sotaa demokratioita vastaan!
😁
Putinin karmavelka tulee olemaan valtava . Kymmeniä elämiä hän joutuu maksamaan kylvämäänsä hirveyttä ja hätää
"Tuokaa kaikki rukouksenne kiitoksen kanssa Jumalalle tiettäväksi." Kehoittaa raamattu. Kyllä rukous voi paljon, kun ja jos se on harras. Siis kyllä nyt on parannuksen ja rukouksen aika. Tehkää nyt parannus että teidän syntinne pyyhittäisiin pois Jeesuksen Kristuksen nimessä ja sovintoveressä. Sillä aika voi olla hyvinkin lyhyt.
Typerä😠 vastaus kun kyse oli Putinin karnavelasta
Mitä hyötyä on olla rukoilematta Ukrainan puolesta?
Kaikesta turhasta luopuminen on hyötyä. Ukrainan tilanne ei muutu yhtään paremmaksi vaikka rukoilet isoon ääneen aamusta iltaan.
Mitä hyötyä on hyödyttömien asioiden tekemättä jättämisestä? On hyödytöntä nousta sängystä joka aamu vasemmalla jalalla, mutta ei ole mitään hyötyä ruveta nousemaan sängystä joka aamu oikealla jalalla tai joinakin aamuina vasemmalla ja toisina oikealla jalalla. On yhdentekevää, kummalla jalalla sängystä noustaan.
Kun otetaan huomioon, että rukoilu on nimenomaan jotakin sängystä nousemisen kaltaista (tai hengittämisen tai kävelemisen tai hyräilyn kaltaista) toimintaa, niin näyttää ilmeiseltä, ettei rukoilu kuluta aikaa tai voimavaroja, joita tarvittaisiin muualla, samalla tavalla kuin sängystä vasemmalla jalalla nouseminen ei kuluta aikaa tai voimavaroja, joita tarvittaisiin sängystä oikealla jalalla nousemiseen, sängystä kun ei ylipäätään tarvitse nousta oikealla jalalla.
Rukoilu siis johtaa muiden asioiden laiminlyöntiin korkeintaan samalla tavalla kuin sängystä vasemmalla jalalla nouseminen johtaa sängystä oikealla jalalla nousemisen laiminlyöntiin.
Tosiasiassa rukoilu saattaa jopa edistää muiden asioiden tekemistä. Rukoilu voi siis johtaa laiminlyönnin vastakohtaan. Toisaalta rukous voi olla myös viimeinen keino, johon turvaudutaan silloin, kun kaikki mahdollinen muu on jo tehty.
Voitaneen todeta, että on käytännössä varmaa, ettei ole mitään hyötyä olla rukoilematta. Sen sijaan on vähintäänkin mahdollista, että rukoilusta on hyötyä tavalla tai toisella. Näin ollen vaaka kallistuu rukoilun puoleen.
Jumala on aina vahvemman ja väkivaltaisemman puolella.
Siksi en sellaista lurjusta tue millään muotoa.
Eihän siellä Jumala sodi. Jumalaton Putin rikostovereineen sotii. Sotiminen on ihmisen valinta. Jumala sanoo, että rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi. Jos ei pysty rakastamaan ja hyväksymään itseäänkään niin silloin ihminen on kyvykäs tappamaan ja vihaamaan. Kumman valitset?
No keneltä uskovaiset pyytää apua ja minkälaista jos ei Jumalalta?
Jumala on aina vahvemman, röyhkeimmän ja väkivaltaisemman puolella.
Ei siksi oikein innosta.
"Jumala sanoo, että rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi."
Tämä ajatusmalli ei ole koskaan sopinut minulle tämä ajatusmalli jotenkin yhdistyy narsistiseen itserakkaaseen ihmiseen jolle yritetään kertoa että pitäisi yrittää myös rakastaa yhtä ylenpalttisesti muita kuin rakastat itseäsi ja sehän on itsensärakastajalle mahdotonta ja taas toisaalta ihmiset jotka itsensä unohtaen ja itseään säästämättä haluavat rakastaa ja auttaa muita eivät tietysti voi tällaista ohjetta noudattaa sehän tarkoittaisi sitä että alkaisi unohtamaan muiden ihmisten tarpeita sekä unohtamaan heidän kärsimyksiään toimissaan joten kaikenkaikkiaan hyvin typerä lause .
”Älä tee toisille sitä mitä et tahtoisi toisten tekevän itsellesi.”
Tämä jo 500 vuotta ennen ajanlaskun alkua ja kristinuskoa kungfutsen maailmalle antama ajatelma on paljon parempi ja terveempi ajatusmalli
Kyllä, mitään uskontoja ei tarvita ja tämä kultainen sääntö riittää
Lisäksi reinkarnaatio ja karma -luonmonlait.
Putinkin on karman lain alainen,