Mikä vanha kotimainen elokuva kyseessä?

Anonyymi

Elokuva on tehty varmaankin joskus -90 luvun alussa. Se kertoo naimisiin menevästä pariskunnasta, jonka vaimo suunnittelee häitä miehen ollessa työmatkalla. Kotimatkalla tämä tämä mies muistaakseni myöhästyy paluulennolta ja yrittää sitten epätoivoisesti etsiä kyytiä kotiin. Epähuomiossa hän ottaa lentokentältä väärän salkun mukaansa. Hänen omassa salkussaan olisi ollut vaimolle häälahja (vai sormus), mutta väärä salkku pitääkin sisällään jotain seksivälineitä. Kotimatkalla hän päätyy jonkin talon pihaan, jossa asuva tuntematon perhe ottaa hänet avosylin vastaan. Talon tytär iskee silmänsä tähän mieheen. Ennen pitkää mies saa heiltä kyydin häihinsä, johon hän tietenkin saapuu myöhässä ja nuhjuisena. Vaimo antaa samantien lähtöpassit ja tuon vieraan talonväen tytär pistää lähtiessä hääauton perässä vedettävät kilkkeet omaan autoonsa, ottaen vielä tuon miehen mukaansa. Mikä elokuva tämä on?

2

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Elokuva on onnellinen hääpäivä. Vuodelta 92. Teijo Eloranta pääosassa. Heikki Nousiainen myös. Taustalla soi paljon Siekkareiden onnellinen päivä-kappale. Tosi psykedeelisiä kohtia ja muutenkin hauska. Vertaisin vähän Ponterosaan. Näin kyseisen leffan ysärillä muutaman kerran. Ois tosi jees ku bongahtais jostain saataville, oli muistaakseni "kipeän hauska"

    • Anonyymi

      Vanha elokuva, joka on tehty 90-luvun alussa? Vanhasta elokuvasta tulee ainakin itselleni mieleen elokuva, joka on tehty 60-luvulla tai aiemmin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      246
      4071
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      128
      2343
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2006
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1491
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      39
      968
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      129
      958
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      949
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      334
      881
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      867
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      790
    Aihe