Juho ja Jani lähtee sotaan

Anonyymi

Hieno uutinen ip lehdessä,pikkusen kannattas miettiä mitä lehtiin laittaa,niinkuin myös patruuna ja ase uutiset.
Joku voi käsittää väärin. Nyt jäitä hattuun,pääkaupunkiseudun ulkopuolella nato kannatus noin 25 pros.

42

2175

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Toivotaan et nyt tulis rauha kun neuvottelevat.

    • Anonyymi

      Halpaa huumetta ukrainasta nyt sotatilan takia.

    • Anonyymi

      Miksiköhän noita sotakuvia lavastetaan,varman aitojakin löytyisi.

    • Anonyymi

      Sotavalehtelijat ovat aina tehneet niin,kummeli tekee elokuvan ukrainan suomi sotureista

    • Anonyymi

      Ei mitään järkeä mennä ja lähteä järettömyyteen
      - ihtesä tapatavat kuin ite sen tekisivät, tätä aatetta ei pitäisi koskaan ihmiselle muodostua

      ELÄMÄ ON IHMEELLISTÄ

    • Anonyymi

      Kyl venakot viel koukusa nielevät, tai sitten nämä nieletetään ...

    • Anonyymi

      Juholle ja janille tarjottu sikapossuja.

    • Anonyymi

      Ja kannabista.

    • Anonyymi

      Noitten tavoilla on aivan erilaista sodankäynti, siksi suomalainen on liian tehokas ja tulee siellä tuhotuksi ja vielä aivan turhaan, koska ukrainassa kyllä sotilasta riittää omastakin takaa.

    • Anonyymi

      Hei sotilaille tarjotaan aivan muuta herkkua

    • Anonyymi

      Ei näistä Jannuista oo kun Kossu juomaan.
      Ukranalaiset jo sano "älkää tulko tänne kuoleen" . Ei ne kerkiä huolehtii mistään
      mamman pojista. Noi haavoituu ja vievät oikeilta sotilailta sairas paikat.
      Päältä jo näkee kestä on hyötyä ja kestä ei . Nää pojat maito junalla vaan kotio.

      • Anonyymi

        Siinä on sekin, jottei tietoa levitetä rintamilta, tämä on sitä omanpirtin suojelua tapojen suojelua, ettei niitä levitetä väärissä valoissa maailmalle vääristeltäviksi.

        UKRAINALLA ON RIITÄ MIESVAHVUUS JA TAHTO HOITAA HOMMA PÄÄTEPISTEESEEN


    • Anonyymi

      Ukraina käännyttää nyt useita suomalaisia vapaaehtoisia – myös Juhon ja Janin matka päättyi pettymykseen: ”Meitä ei hyväksytty”
      Mielikuva Ukrainasta, joka ottaa riveihinsä kenet tahansa vapaaehtoisen, on väärä. Asevoimilla on yllättävänkin tarkat vaatimukset.

      PUTOSIVAT SEURAAVIIN LUOKKIIN
      - olisivat vaivoina

    • Anonyymi

      Juttu oli Iltalehdelle tyypillistä huuhaata. Kaksi tuollaista hampuusia ovat vaivaksi mille tahansa armeijalle.

    • Anonyymi

      Juho ja Jani palaa maitojunassa Suomeen.
      Kyllä kun rajalla vedetään viinaa ja krapulssa hakeen pestiä ...
      Ukranalaiset naiset on paljon kovempia kuin Suomalainen maitoparta.

    • Anonyymi

      Juho ja Jani voi tulla vokkiin hoitaan Syyrian pakolaisia siinä on tarpeeksi.

    • Anonyymi

      Rupes rajalla polvet tutiseen, kun tunsivat maan tärähtelyn allaan ja tykin jyskettä, joo säästyiköhän housut kuivina, talutettiin siitä lähtemään kotiopäin.

    • Anonyymi

      Onpa hyvä että sinne ei oteta "vääristä syistä" tulevia. Sielläpä onkin aika tarkka seulonta että kenelle annetaan ase käteen. Aivan oikea homma.

      • Anonyymi

        Turvallisuus ennenkaikea ja vahinkomiehet syrjään.


    • Anonyymi

      Juovuksissa on tähtääminen hankalaa, etenkin kun ei ole kelvannut edes Suomen armeijaan.
      Nämä ovat eläviä Kummeli-hahmoja. Huh huh.

    • Anonyymi

      Tosiaan hiukan ihmettelin "sankareiden" menoa IL juttuna, onko tämä pilaa vaiko vakavasti otettavaa? kavereilla seisoo silmät päässä jo menomatkalla innoitus oli haettu sitten kossusta, ehkä kotikylä evästi miehet jos varmuudella lähtevät? Iltapäivälehdet on aikas härskejä väliin ilmoittautuiko tyypit ensin Iltalehteen. Ehken lopputulos oli kuitenkin parempi pojille näin.

    • Anonyymi

      Jos oli pelkkä menolippu taskussa, niin viekö nämä kaverit jonkun hädässä olevan bussipaikan palatakseen suomeen??

    • Anonyymi

      Kohta sattuu Juhaa leukaan...

    • Anonyymi

      Moro !! Lueskelin lehtilartikkeleita, Juho ja Jani retostelivat yhdensuuntaisella lipullaan Ukeainaan, sitten tuli päivitys , että juotiin Kossua Sakslaisten kanssa, Puolan ja Ukrainan rajalla. Ja ,Eukunsotaan Ryssiä tappamaan...Ei kai ne Ukranailaisetkaan, nyt niin tyhmiä ole, että ottavat jotain Suomalaisia juoppoja sotilaikseen. Ensinnäkin nämä juopot täytyy varustaa ja sen jälkeen aseistaa, ja ehkä kouluttaa taistelemaan sikäläisisä olosuhteissa ja heidän stratekian mukaisesti.. Toden näköisesti olisivat olleet Ukrainan armeijan taisteleville joukkosastoille, ja suojaa hakeville siviileille vain riippa kiviä... eEhkä tässä tapauksetta, jon on noin kova hinku tappamaan, Ryssiä, olisikin liittyä Venäjän armeijaan , koska hehän palkkaavat nyt ympäri maailmaa kovalla rahalla sotilaita. Sinne varmaan hyväksytään tollaisetkin vajakit, sitten vain aihuttamaan kuolonuhreje, sieltä armeijan sisältäpäin. Mahtaisi siinä Putinikin olla ihmeissään armeijansa suorituskyvystä, varma mitallin paikka, ja saisi tuhoa huomattavasti enemmän aikaiseksi, kuin liittymällä Ukrainan armeijaan. Eikä tarvitsi olla huolissaan paluulipusta, Kyllä Putin jotain kekeisi.............

      • Anonyymi

        VENÄLÄINEN ON RAUHAN PUOLLUSTAJA TAPPAMALLA SIVIILEITÄ

        ->> putinin käymät sodat

        JA SITÄ TAPPAMISTA ON OLLUTKIN SE 20-vuotta


    • Anonyymi

      Pojat esiintyen lähti ja samaa olisivat peliään uktainassa pitäneet

      Tää läläri porukka on tietämättään vaaralista sakkia tiedon levityksessä

      • Anonyymi

        When Johnny (Juho & Jani) comes marching home (Am. trad. arr.). Johnny oli sankari, entäs nämä epäkelvot alkoholisoituneet ihmisrauniot?
        Voisihan sitä tehdä itsensä akuankaksi kotikylänsä nakkikioskilla, ja tulla nenä kipeänä kotiin. Ei tarvi lähtee ulkomaille sitä varten. Buaahhaaahaaa.

        Sen sijaan tämä Majuri Jone (Helsingin Uutiset), joka lähti Ukrainaan, vaikuttaa pelimieheltä, jollaisia siellä tarvitaankin. Ikää on, mutta on kuntoa, sotilas- ja taistelukokemusta, ja kova koulutus takana. Kaikkea parasta Majuri Jonelle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        When Johnny (Juho & Jani) comes marching home (Am. trad. arr.). Johnny oli sankari, entäs nämä epäkelvot alkoholisoituneet ihmisrauniot?
        Voisihan sitä tehdä itsensä akuankaksi kotikylänsä nakkikioskilla, ja tulla nenä kipeänä kotiin. Ei tarvi lähtee ulkomaille sitä varten. Buaahhaaahaaa.

        Sen sijaan tämä Majuri Jone (Helsingin Uutiset), joka lähti Ukrainaan, vaikuttaa pelimieheltä, jollaisia siellä tarvitaankin. Ikää on, mutta on kuntoa, sotilas- ja taistelukokemusta, ja kova koulutus takana. Kaikkea parasta Majuri Jonelle.

        Jospa nämä surullisen hahmon maitojunaritarit J & J olivat Speedy ja Saku -klooneja Kummelista. Luomassa kansainvälistä uraa. Kitaralla tai Kalashnikovilla?

        Huh huh.

        Majuri Jone tuskin osaa soittaa kitaraa, mutta aseet, sissisodan, ja taistelutaktiikat tietää upseerin, laskuvarjojääkärin, ja taistelusukeltajan koulutuksellansa. Majuri Jone on ns. kova luu missä tahansa maailman armeijassa.
        Kumpihan on oleellisempaa Ukrainassa, jossa luodin lentorata saattaa olla itseäkin kohti? Landola ei kestä 7,62mm patia.

        Taistelijat J & J Pöljänkulmalta. Jatkakaa hylsyjen keräilyä maitolaiturin kulmilta, niistä lasisista saa 10c, alumiinipurkeista 15c. Katsotte sen alkuperäisen Tuntemattoman sotilaan viisi kertaa joka päivä, menette snägärille vittuilemaan "tuu hakeen leipäs päälle voita" tms. runkkaatte ringissä keskenänne "vittu kun tapoin ryssiä Urkainassa".

        Huh huh.

        Kaikkea parasta Majuri Jonelle, kuka lieneekään.


    • Anonyymi

      Kun Juho ja Jania ei huolittu Ukrainan joukoihin niin Venäjän joukoihin
      pääsee ja vaikka eturintamaan.

    • Anonyymi

      Olihan näillä sotakokemusta pleikarin pelaamisesta 10 vuotta ja
      sen näkee kyllä naamasta istuttu pimeessä kellaris Redbul juoman voimmalla
      24/ 7 .
      Pääsekö ne edes pois tuolta ilman Iltalehteä ?
      Puolalaiset omenat on muuten halpoja ja hyviä.

    • Anonyymi

      Iltalehti ka is taas uutisoineet pelkkää valetta.

    • Anonyymi

      Tässä tais käydä niin, että pojilla loppu viina, niin tuli järki päähän. Lähetiin kotii...

      • Anonyymi

        Junttipleikkaripellet kotiin Savoon juomaan keskikaljaa ja Iloisen Vekselin kaakaota. Illalla tulee Bruce Willis leffa töllöstä.


    • Anonyymi

      Ilmeisestikin Majuri Jone lähetti nämä ihmisrauniot kotimatkalleen Terskanperän keskikaljabaariin pilaamasta hyvää sotaa.
      Hyvä niin, pelihenkilöt saavat puolustaa kotimaataan ilman hyysättäviä pleikkaripellejä.

      Slava Rossija.

    • Anonyymi

      JA maitojunalla kotiin nämä urhot .

      • Anonyymi

        Ai, luin just Pravdasta, että saivat kessunjämät AmboKavangon maitolaiturin sissiplutoonasta. Buaahhaahhaaa.


    • Anonyymi

      Joko ne on saaneet ruutiaseet? Panoksia ei ainakaan...

    • Anonyymi

      "Juho ja Jani palaa maitojunassa Suomeen.
      Kyllä kun rajalla vedetään viinaa ja krapulssa hakeen pestiä ...
      Ukranalaiset naiset on paljon kovempia kuin Suomalainen maitoparta."

      Ei niitä olisi huolittu edes selvinpäin.

      • Anonyymi

        Joo, noloa oli seurata turakaisten sotaretkeä. Olisivat olleet hiljaa menostaan, niin kuin yleensä on tapana olla. Turakaiset kuitenkin hommasivat itsensä lehtien palstoille, kuinka he sotaan lähtevät. Juopottelujuhlat rajalla olivat viimeinen niitti sotaan lähdölle, kun ukrainalaiset ei kahta kertaa katsoneet krapula sankareita, vaan pistivät hylkyyn heidät heti.
        Noloa oli kotimatkalle lähteä, kaikkien uhoamisien jälkeen. Varmaan kotimaassakin pitävät matalaa profiilia, harakatkin nauraa tuommosille.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Kohtahan se loppuukin, kun Venäjä hoitaa lopullisen ratkaisun. Kai meille vielä ukrisotakarkureita mahtuu?
        Tosin, eiväthän ole täällä sotaa, vaan omaa hallitustaan paossa.


    • Anonyymi

      Tiltu, tiltu….

      Suomessa kannatetaan natojäsenyyttä jotain yli 80%:sesti. Vastustus kuitenkin lienee vain muutaman prosentin luokkaa.
      Vaikka tiltu kuinka raivoaispi pettymystään, niin Putinkin kannatus on promilleluokkaa, jos sitäkään.

      Tiltun kannattaisi jo uskoa, että suomalaiset haluavat Suomen olevan natomaa, vaikka kuinka tekisi mieli itkupotkuraivon saattelemana väittää muuta.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet toisen kanssa

      ...ja minä yhä vain sinua kaipaan. Tiedän ettet ole onnellinen siellä. Älä hukkaa aitoa onnea ja rakkautta hukkaan vain
      Ikävä
      224
      1566
    2. Näytit taas lihoneen.

      Tynnyri se vaan kasvaa.
      Ikävä
      29
      1403
    3. Kuka teistä on paras nainen

      A-nainen? J-nainen? K-nainen? M-nainen? S-nainen? Vai kenties joku muu...? 😊
      Ikävä
      61
      1279
    4. Immu otti pataan

      Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      70
      1242
    5. Onko jotain mistä

      Olet huolissasi kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      78
      1204
    6. Osaako joku selittää tätä

      Että miksi mulle on joka toinen ventovieras ihminen tyly ainakin ilmeillään ja eleillään?
      Ikävä
      76
      1179
    7. Jos me joskus nähtäisiin

      niin ei kai sen vielä tarvitsisi merkitä sen enempää? Ja voihan olla ettei kumpikaan enää siinä vaiheessa edes haluaisi
      Ikävä
      103
      1173
    8. Koska vietät

      Yhteisen yön kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      54
      998
    9. Lesken uusi

      Onko totta että puolangan kunnalla töissä ollut mies joka kuoli niin sen vaimolla jo uusi lohduttaja. Pitäneekö paikkans
      Puolanka
      18
      972
    10. Persun suusta:"Köyhät on luusereita ja ansaitsevat köyhyyden"

      Ministeri Juuston apulainen näin uhoaa. Mitäs siinä. Kyllä on jo tiedetty muutaman vuoden hallitustyön pohjalta että per
      Lieksa
      177
      865
    Aihe