Kaliningradin palautus

Anonyymi

Unohdetaan pilattu Karjala ja aletaan auttaa Eurooppaa Kaliningradin alueen muokkaamisessa uudelleen. Selvää on, ettei tuo venäläissaareke voi elää emämaasta irrallaan Liettuan ja Puolan puristuksessa. Preussille sitä ei voi palauttaa, koska sen nimistä maata ei enää ole, ja sen perillinen Saksa maantieteellisesti jo kaukana. Jaettakoon Kaliningradin kummajainen siis Puolan ja Liettuan kesken.

Kun kerran Venäjän on nähnyt tarpeelliseksi maailmansodan muokkaamien rajojen korjaamisen, niin korjataan sitten tämäkin kummajainen pois kartalta kummittelemasta.

Samoin "Dniestrin tasavalta". Venäjän syöpäpesäkkeiden hävittäminen on koko Euroopan Unionin etu.

6

1074

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olisiko viisaampaa tehdä kyseisestä alueesta itsenäinen Baltian tasavalta?

    • Anonyymi

      Kuolan niemimaa, petsamo, varangin niemimaa, lofootit, kaikki kuuluvat suomen tasavaltaan.
      Kaliningrad kuuluu nykyisellään, liettuaan.
      Samoin valkovenäjää ei ole olemassakaan, se kuuluu liettuaan, kokonaisuudessaan.

      • Anonyymi

        Ukraina kuuluu Venäjään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ukraina kuuluu Venäjään.

        Ei kuulu, Ukraina on ollut jopa nykyisessä muodossaan pitkään, mukaan lukien Venäjän miehittämät Krim ja Itä-Ukrainan alueet, itsenäinen ja kansainvälisesti tunnustettu valtio.

        Perustelepa mihin väittämäsi perustuu?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei kuulu, Ukraina on ollut jopa nykyisessä muodossaan pitkään, mukaan lukien Venäjän miehittämät Krim ja Itä-Ukrainan alueet, itsenäinen ja kansainvälisesti tunnustettu valtio.

        Perustelepa mihin väittämäsi perustuu?

        Niin. Kyllähän nykyisen Ukrainan, Etelä-Venäjän ja osa Puolan ja Baltian alueista hallintoa johdettiin Kiovasta joskus silloin, kun Venäjä ei vielä sotimalla vallannut itselleen toisten alueita.


    • Anonyymi

      Miten Lofootit kuuluisi Suomeen ? Nehän ovat puolivälissä Norjaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      102
      8147
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      90
      7421
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      87
      5587
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      78
      5572
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      114
      4775
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      123
      2548
    7. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      57
      2439
    8. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      7
      1401
    9. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      7
      1394
    10. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      46
      1240
    Aihe