Ylen jälkipörssi

Anonyymi

Tänään 15.3. taas kuulimme miten rikkaat ja hyvätuloiset antoivat lausuntonsa korkeista polttoainehinnoista, inflaatiosta ja uhkaavasta ruokien hintojen noususta Ukrainan sodan pakotteiden vuoksi. Siellä studiossa kolme valopäätä, Seppänen, Hyöty ja Kauppi, vähättelivät talousvaikutuksia peruskansalaisen kukkarolle.

Vähentäkää sitä lihansyöntiä, alkakaa syödä vihanneksia, sanoi Seppänen. Älkää nyt ajelko maalla niitä turhia ajoja, vaikka auto onkin välttämättömyys. Kyllä yrittäjät pärjäävät, vaikka diesel on jo ylittänyt kipurajan. Kauppi sanoi, ettei mitään täsmäalennuksia tarvita bensapumpuilla Ruotsin malliin, kaikkihan voidaan kompensoida ansiotuloverohelpotuksin. Ynnä muuta asiatonta.

Tietääkä nämä talousasiantuntijat, että me vähätuloiset emme ole syöneet juuri minkäänlaista lihaa sitten viime vuosituhannen. Emme kalaa, koska senkin hinta on korkealla jo nyt. On iso osa eläkeläisiä, jotka eivät maksa ollenkaan veroja ollenkaan vähäisen vuosieläkkeen (10 tonnia) takia. On opiskelijoita, jotka elävät nälkärajoilla. Lapsiperheitä, sairaita, yksinasuvia, työttömiä... Ei meitä auta teidän rikkaiden palkansaajien ansiotulovähennyt, sama maksu se kaikille niin kaupassa kuin bensapumpulla, oli tulopohja mikä tahansa. Köyhät kärsivät aina hinnankorotuksista eniten.
Nyt Yle, katse peiliin. Hus ja pois tuollaiset vähätuloisten mobbaajat!

20

2906

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Maalla ja harvaan asutulla alueella asuu paljon myös autottomia. Julkista liikennettä ei ole ollenkaan ja kauppamatka on useiden kymmenien kilometrien taival.
      Meidänkö pitää vain tyytyä pahenevaan köyhyyteen? Lopettaa "turha" kulutus ja sitten loppupelissä elämä lopettaa kyllä ihan normimeiningillä.

      Haluaisin nähdä kuka näistä suupalteista pärjäisi kuukauden 750 euron eläkkeellä, josta maksetaan korkeat sähkölämmitysmaksut, lääkkeet, ruoka, peruslaskut, vakuutukset, bensa ja asumiskulut. Luulevatko nämä neropatit, että Suomen valtion veronmaksajat ja Kela kustantaa kaiken ja kaikille?
      Hyi helvetti mitä porukkaa siellä Helsingissä asuu.

    • Anonyymi

      Vai vihanneksia syömään pitäisi alkaa.Ajatteliko se ukko ollenkaan että kasvihuoneet tarvitsee myös energiaa.Ei tomaatit ja kurkut kasva pelkällä ilmalla.Että oli typerää porukkaa kerätty telkkariin.

    • Anonyymi

      Nämä jälkipörssiläiset pitäisi vaihtaa todellista elämää tunteviin ihmisiin. Tuollaiset "kultalusikka suussa" syntyneet eivät tiedä käytännön arjesta mitään. Tuollaisen ohjelman tulisi opastaa katsojia arjen elämän taloudellisiin koukeroihin, eikä elvistellä Brysselin hienouksilla. Ylellä on vastuuhenkilö päivittäisiin ohjelmiin, nähtävästi päätoimittaja, jonka tulisi puuttua tähän ja muihin jälki- alkuisiin ohjelmiin. Samanlaista, jopa pahempaa mölinää on ollut jälkiviisaissa.

    • Anonyymi

      Ylen anti alkaa olla tavallisen kansan näkökulmasta jo rimanalitusta. Ensin maksamme pakkomaksua saadaksemme uusintoja vuodesta toiseen. Sitä ohjelmatarjontaa, joka on suunnattu dementikko-osastolle. Sitten nämä asiaohjelmien kommentaattorit, joille on tärkeintä päästä ääneen ihan jokaisessa lähetyksessä.

      Jälkipörssin pankkiirit ovat niitä kokoomuksen äänenkannattajia. Juuri sitä ilkeää sakkia jonka päätavoite on saada vähätuloiset näyttämään vähintään hölmöiltä ja ainakin höynäytettäviltä. Harvassa on katsojat, joille nuo rahanahneet ekonomit antavat yhtään mitään järkevää infoa. Kuuluvat omien loossiensa kabinetteihin mokomat yhteiskunnan viholliset.

    • Anonyymi

      Kyllähän se kauppi,joka sai aikanaan hyväpalkkaisen suojatyöpaikan,
      on selittämässä,että ei tarvita sitä,eikä tätä.Köyhät vaan kyykkyyn.
      Kun itsellään on 25 000€ kk tulot verottomat luontaisedut.

      • Anonyymi

        kauppi on yleinen häpeä ylen ohjelmissa ylen sietäisi itsekin hävetä noita kauppeja


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        kauppi on yleinen häpeä ylen ohjelmissa ylen sietäisi itsekin hävetä noita kauppeja

        Kauppihan aikoinaan heitti ilmaan että toimeentulotuki ei ole tarkoitettu köyhille kulttuurikäyttöön, esim elokuvalippuun. Pysykööt köyhät 4 seinän sisällä ja käykööt korkeintaan ylihinnoitellussa lähikaupassa pari kertaa viikossa


    • Anonyymi

      Joo aivan turha jälkipörssi!!. Näitä olevinaan asiantuntijoita pilvinpimein. Ja tulee uusintana.

    • Anonyymi

      Yle on todella törkeä vihervasemmiston sanansaattaja. Kaupunkilaiset antaa ohjeita kuinka maalaisten on "helppo" lopettaa autoilu, alkaa syömään vain rehuja yms.
      Tämä öyhötys on todella oksettavaa!

    • Anonyymi

      Joo kyllä ne jälkiviisaat ei ymmärrä yhtään
      Tavallisen kansalaisen arkea. Itse kun joutuis ruoka jonoon niin kyllä olisi kova paikka.
      Eikös ne tuolla aamu tv esiintymisistä saa palkkaa?

    • Anonyymi

      heHEEEEEEEEEEEE
      "Polttoaineen hinnat ja sodan talousvaikutukset tänään muun muassa talousraadin aiheina. Jälkipörssiläisinä ovat tällä kertaa varainhoidon strategi Jussi Hyöty, toimitusjohtaja Piia-Noora Kauppi ja riippumaton taloustarkkailija Pekka Seppänen."

      • Anonyymi

        Moi.Se timo Vesala kanssa puhuu sössöttää
        Ääni on kyllä koominen
        Vituttaa kattella kun se siellä jälkipörssi lähetyksessä on
        Ja tienaa hyvin


    • Anonyymi

      Jälkipörssi 30.1.2024
      Miten keskustelijat valitaan? Asiantuntijoiden mielipiteitä on kiva seurata, mutta pelkkä hymyilevä (Jasmin) asuntovelallinen yksityissijoittaja, joka ei pysty antamaan keskusteluun mitään, tulisi vaihtaa asiantuntijaan, jolla on tietoa, taitoa ja perusteluja.

      • Anonyymi

        Sama tämän piian kanssa , täysin väärä henkilö arvostelemaan talousasioita tasapuolisesti mihinkään foorumiin , miksi yle näitä käyttää , eikö tosiaan maasta ammattitaitoisia löydy .


      • Anonyymi

        Miksi Jasmin on edelleen keskustelemassa sijoituksista, vaikka juuri on uutisoitu siitä että osaa verovilppeilyn muiden some/tv-muijien kanssa? Yle hoi, vaihtakaa nyt nuo rahanahneet kasvot asiallisiin!


    • Anonyymi

      Tuo jälkipörssin Pekka Seppänen on aivan turha heppu tuossa keskustelussa, oletteko huomanneet että ei se ikinä sano mitään taloudesta. Googlasin tyypin historian sehän on toimittaja, laulaja ilman mitään vankkaa kokemusta taloudesta. Höpöttää kevyttä löpinää toki pätevästi eli taattua yle laatua. Missään muussa maassa kuin Suomessa tuollainen tyhjänpäiväinen höpinä vuodesta toiseen ei menisi katsojille läpi.

    • Anonyymi

      Joo jälkipörssi tietää! Aivan turha!! Ja aamulla oli Emilia Uljas joo oli yläosa vaate?

      • Anonyymi

        Oli jälkiviisaassa.
        Mutta oikeassa olet, nykyiset telkkujulkut ja haastateltavat eivät osaa pukeutua asiallisesti. Nyt on pitkähihaisten aika. Marraskuu.


    • Anonyymi

      Pekka Seppänen jälkipörssissä 19.8.2025
      Ihan käsittämätöntä pöpinää "ois se ihan kiva että taas normalisoituis suhteet Venäjään ja päästäis tekemään kauppaa ja..." Voi hyvä luoja, että tämmöstä täältä Suomesta Pekka päivää.
      Minkälaiset ne Normaalit suhteet Venäjään on? Normaalit suhteet terroristiseen valtioon?
      Ihan viisaannäköisen ihmisen suusta tulee venäläiseen suuhun sopivaa tekstiä. Julkinen anteeksipyyntö ei olisi pahitteeksi. Tänäkin päivänä se sun kiva Venäjä moukaroi Ukrainan siviilejä minkä kerkiää ja tuhoaa ukrainalaista infraa, mistään ja kenestäkään välittämättä. Harasoo. Mutta seppäsenpekka Suomesta se vaan odottelee että päästäis taas pian kanssakäymisiin. Miten kujalla voi ihminen olla, ja miten tällaista lausuntoa saa tulla Yleisradion ohjelmassa? Kyllä meni mulla nyt kahvikuppi nurin tämänkin ohjelman kanssa. Saa lopettaa.

    • Anonyymi

      Jälkipörssin anti katsojalle on huono tässä kuritusten ajassa. Sinne on haalittu suutaan aukomaan parempia ihmisiä, joilla on päämäärä markkinatalouden ja kapitalistisen maailman ylivaltaan. Puhuvat sijoituksista ja pörssistä kuin me muut kansalaiset puhumme leivästä. Hävettää katsella tuollaisia omahyväisiä paksumahoja, joilla rahakuola valuu suupielistä. Miksi kaikilla rahasta puhuvilla ääliöillä on nykyisin resessiiviset korvalehdet? Sellaiset nipukattomat alien-korvalehdet. Tätäkö ahneus teettää jopa ulkonäköön.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      99
      9530
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      76
      4947
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      52
      4657
    4. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      9
      2411
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      105
      1632
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      45
      1448
    7. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      56
      1377
    8. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      49
      1321
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1296
    10. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      65
      1281
    Aihe