jotta pääsisin taivaaseen. Tarvitaanko jokin parempikin syy?
Minä uskon Jeesukseen,
35
266
Vastaukset
- Anonyymi
Taivaaseen meistä pääsee jokainen, krematorion piipun kautta.
Turhia uskomuksia on syytä vältellä.- Anonyymi00030
Totta,ja kun jeesus on homo niin sen on kuoltava oikeesti sikäli mikäli raamattuun on uskominen sillä 2 Roomalais kirje uudessa testamentissä on kirjailtu.
- Anonyymi
Jo maan päällä voi tulla autuaaksi: ei tarvitse odottaa taivaaseen pääsyä.
Jos nimittäin uskoo kaikki Uskontunnustuksen kohdat. Se edellyttää suvaitsevaisuutta tai armeliaisuutta muita kohtaan. Yms.
Jumalaan uskova menestyy jo tässä elämässä.
Mutta koska saatanalla on valtakunnat ja niiden loisto niin tuo menestys on hengellistä eikä materiaalista.
Usko yksin Jeesukseen on pahimmillaan joka päivä kuin kuoleman tekemistä, murhetta ja maailman vihaamista. Sitenkin voi vaeltaa, mutta itse olen onnellinen kun valitsin menestysteologian. Olen elänyt tarpeeksi eikä maailmasta eroaminen sureta lainkaan.
Katso kirje Laodikean seurakunnalle. Jos ostaa kultaa, vaateet ja silmävoiteen juuri menestysteologeilta niin näkee parhaiten oman tilansa. Ja voi luopua haaleudesta ollen kylmä tai palava.....Uskomukse ei pelasta ketään, Jeesuksen sovinto työ vain tuo pelastuksen ihmielle. Joka ottaa uskon vastaan.
- Anonyymi
kotileppä kirjoitti:
Uskomukse ei pelasta ketään, Jeesuksen sovinto työ vain tuo pelastuksen ihmielle. Joka ottaa uskon vastaan.
Aamen! Niin on!
- Anonyymi00031
kotileppä kirjoitti:
Uskomukse ei pelasta ketään, Jeesuksen sovinto työ vain tuo pelastuksen ihmielle. Joka ottaa uskon vastaan.
Ainut ihmeteko minkä se jeesus on tehny niin opetti mut runkkaamaan kun olin 5v. ja sain ensimmäisen orkasmin että sellanen se jeesuksen ihmeteko oli ja joka omin sanoi totesi että,minä olen ainoa opettaja älkää pitäkö muita opettajia ja jatkoi,laskekaa lapset tyköni älkää estelkö heitä sillä sellainen on isäni valtakunta ja jeesus jatkoi että, te olitte läsnä kun minä olin sairas.Sellainen jeesus teillä raamattuun uskovilla on.Erotkaa kirkoistanne,Sillä sellainen aika on tullut raaattuun uskoville.Kirkkoja suljetaa tuon tuosta ja ennen näkemätön ero määrä kirkoista on alkanut sekä lapsi kasteiden radikaali väheneminen on tullut tälle vuosituhannelle. Ja jos joku hyvän opettajan haluaa niin Buddha on todellakin sellainen sekä jos joku itselleen oikan Jumalan haluaa niin sellainen löytyy kirjasta nimeltä Koraani.
- Anonyymi
jos lainaat mulle miljoonan , jonka maksan sitten kuoltuani jeesukselle takaisin taivaassa niin minäkin voin uskoa 🤣
- Anonyymi
Sori. Ei ole luottamusta sinun kaltaiseen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sori. Ei ole luottamusta sinun kaltaiseen.
mutta sinä vaadit minun luottamusta samaan asiaan !!!
- Anonyymi00027
kotileppä kirjoitti:
Ijankaikkisessa elämässä ei tuneta tämän maailman miljoonia, seillä eri asiat.
Taivaassa eletään 100 % virtuaalitaloudessa.
- Anonyymi
> Minä uskon Jeesukseen,...
Mutta uskotko mitä Jeesus sanoi?- Anonyymi
Kyllä.
”Ja niinkuin Mooses ylensi käärmeen erämaassa, niin pitää Ihmisen Poika ylennettämän,
että jokaisella, joka häneen uskoo, olisi iankaikkinen elämä.
Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että hän antoi ainokaisen Poikansa, ettei yksikään, joka häneen uskoo, hukkuisi, vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä.
Sillä ei Jumala lähettänyt Poikaansa maailmaan tuomitsemaan maailmaa, vaan sitä varten, että maailma hänen kauttansa pelastuisi.
Joka uskoo häneen, sitä ei tuomita; mutta joka ei usko, se on jo tuomittu, koska hän ei ole uskonut Jumalan ainokaisen Pojan nimeen.
Mutta tämä on tuomio, että valkeus on tullut maailmaan, ja ihmiset rakastivat pimeyttä enemmän kuin valkeutta; sillä heidän tekonsa olivat pahat.
Sillä jokainen, joka pahaa tekee, vihaa valkeutta eikä tule valkeuteen, ettei hänen tekojansa nuhdeltaisi.
Mutta joka totuuden tekee, se tulee valkeuteen, että hänen tekonsa tulisivat julki, sillä ne ovat Jumalassa tehdyt."
Joh 3:14-21
Niin he sanoivat: "Usko Herraan Jeesukseen, niin sinä pelastut, niin myös sinun perhekuntasi."
Apt 16:31 - Anonyymi00026
Mulle se homo jeesus on tyrkyttännyt rakastamaansa taidekundia,YÖK hyi,jeesuksen sanoin:Te olitte läsnä kun minä olin sairas ja on sitä 100% vieläkin ja muuten tämä tarina on TOSI.Jos olet hetero niin kuin minä olen niin eroa kirkosta sillä mitä siellä tekee jos ymmärsit tekstiä jonka juuri luit.
- Anonyymi
Minä uskon Jeesukseen, koska en voisi olla uskomatta.
Hänhän on itse Kaikkivaltias Jumala.
Tosiasiat osoittavat tämän.
Mutta yksistään Jeesuksen esim. olemassaoloon uskominen ei vielä pelasta, sillä paholainenkin uskoo Häneen ja vapisee.
Sielunpelastuksen saa jättämällä kaiken muun ja toisarvoisen ja kutsun kuullessansa lähtemällä nk. seuraamaan Häntä, kuuntelemaan Hänen sanaansa, vastaanottamalla Jumalalta yliluonnollisen, hengellisen uudestisyntymän ja Pyhän Hengen lahjan.
Jeesuksen olemus on olla Herramme, syntiemme sovittaja ja lahjavanhurskauttaja. - Anonyymi
"Anonyymi kirjoitti:
jotta pääsisin taivaaseen. Tarvitaanko jokin parempikin syy"?
Toivottavasti sitten kun olet elänyt siellä
taivaassasi miljardi vuotta.
Mietit uudestaan: Kannattikohan tuo siis oikeasti?- Anonyymi
Sinäkö mieluummin haluat helvettiin ikuisiksi ajoiksi???
Johanneksen 3:3
Jeesus vastasi ja sanoi hänelle: "Totisesti, totisesti minä sanon sinulle: joka ei synny uudesti, ylhäältä, se ei voi nähdä Jumalan valtakuntaa."- Anonyymi
”Puhdistakaa sielunne totuuden kuuliaisuudessa vilpittömään veljenrakkauteen ja rakastakaa toisianne hartaasti puhtaasta sydämestä,
te, jotka olette uudestisyntyneet, ette katoavasta, vaan katoamattomasta siemenestä, Jumalan elävän ja pysyvän sanan kautta.”
1 Piet 1:22,23 Anonyymi kirjoitti:
”Puhdistakaa sielunne totuuden kuuliaisuudessa vilpittömään veljenrakkauteen ja rakastakaa toisianne hartaasti puhtaasta sydämestä,
te, jotka olette uudestisyntyneet, ette katoavasta, vaan katoamattomasta siemenestä, Jumalan elävän ja pysyvän sanan kautta.”
1 Piet 1:22,23Oii tuo on hyvä mun muistaa joka päivä. 😁👍
- Anonyymi
"jotta pääsisin taivaaseen. Tarvitaanko jokin parempikin syy?"
Ei tarvitse tuo käy hyvin syyksi narsistiselle laskelmoivalle itsekkäälle tekopyhälle ihmiselle joka laskee hyötyvänsä siitä että sanoo uskovansa johonkin nimeen .
Minkä me ihmiset sille voimme että evoluutio on kehittänyt meille mielikuvitusjärjestelmän millä kompensoimme pelkojamme ja ymmärryksemme vajavaisuutta luonnottomilla asioilla jotka eivät tietysti kohtaa ympärillämme todennettavaa todellisuutta ja luonnon lakeja jotka ovat ikävä kyllä faktoja .- Anonyymi
Jeesuksen turvaavan ei tarvitse olla tekopyhä, sillä siitä ei olisi mitään hyötyä. Jeesuksen vanhurskaus riittää, Jeesuksen sovitustyön ansiosta saan olla Jumalalle kelvollinen.
- Anonyymi00032
Anonyymi kirjoitti:
Jeesuksen turvaavan ei tarvitse olla tekopyhä, sillä siitä ei olisi mitään hyötyä. Jeesuksen vanhurskaus riittää, Jeesuksen sovitustyön ansiosta saan olla Jumalalle kelvollinen.
Kyllä se niin on että jeesus on homo sekä pikkupoikien runkku ope että varmasti kelpaat Allahille sellaisena kuin olet!!! Eikä siinä jeesusta tarvita.
- Anonyymi
Oikeastaan syy miksi kukaan aidosti uskoo Jeesukseen ei ole hänestä itsestään lähtöisin. Ei halusta päästä taivaaseen tai mistään omasta päätelmästä. Taivaan Isä ilmoittaa ihmisen sydämelle kuka Jeesus on, ja näin ihminen pelastuu ja uskossa pysyessään kulkee kapeaa tietä taivaaseen.
- Anonyymi
"Oikeastaan syy miksi kukaan aidosti uskoo Jeesukseen ei ole hänestä itsestään lähtöisin. "
Totta.
Siksi kyseisen aatteen leviämiseen on tarvittu valtava määrä väkivaltaa kansanmurhia pakkokastamaisia inkvisitiota pakkolakeja ja ylipäänsä kaikkea sitä samaa mitä esimerkiksi Putin harrastaa Ukrainassa saadakseen ihmiset uskomaan aatteeseensa ja nimeensä ja ikävä kyllä tämänkin kristityn taustalla tukena on euroopan suurin kristityiden yhteisö venäjän ortodoksinen kirkko sillä onhan eurppassa eniten kristityitä tilastojen mukaan juuri Putinin venäjällä ja hän on ainoa maansa johtaja euroopassa joka rakentelee massiivisia katedraaleja nykyaikana ja rankaisee lainsäädännössään kristinuskon kieltäjiä jumalan ja tai uskonnon pilkasta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Oikeastaan syy miksi kukaan aidosti uskoo Jeesukseen ei ole hänestä itsestään lähtöisin. "
Totta.
Siksi kyseisen aatteen leviämiseen on tarvittu valtava määrä väkivaltaa kansanmurhia pakkokastamaisia inkvisitiota pakkolakeja ja ylipäänsä kaikkea sitä samaa mitä esimerkiksi Putin harrastaa Ukrainassa saadakseen ihmiset uskomaan aatteeseensa ja nimeensä ja ikävä kyllä tämänkin kristityn taustalla tukena on euroopan suurin kristityiden yhteisö venäjän ortodoksinen kirkko sillä onhan eurppassa eniten kristityitä tilastojen mukaan juuri Putinin venäjällä ja hän on ainoa maansa johtaja euroopassa joka rakentelee massiivisia katedraaleja nykyaikana ja rankaisee lainsäädännössään kristinuskon kieltäjiä jumalan ja tai uskonnon pilkasta.Kristinusko ei ole aate. Otrtodoksisuus ja katolilaisuus ovat kyllä. Niiden pyrkimys on olla suuria ja vaikutusvaltaisia (Jeesus ei tällaiseen pyrkimykseen ketään opeta). Aito kristinusko on Jumalan aikaansaamaa uskoa Jeesukseen. Sillä ei ole mitään tekemistä teidän maailmasta kamppailevien ihmisten kanssa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kristinusko ei ole aate. Otrtodoksisuus ja katolilaisuus ovat kyllä. Niiden pyrkimys on olla suuria ja vaikutusvaltaisia (Jeesus ei tällaiseen pyrkimykseen ketään opeta). Aito kristinusko on Jumalan aikaansaamaa uskoa Jeesukseen. Sillä ei ole mitään tekemistä teidän maailmasta kamppailevien ihmisten kanssa.
Johan on selitys. Selvästi kouluja käymätön anabaptisti tai muutoin vain patologinen valehtelija.
Ortodoksisuus on kristinuskon varhaisin muoto, alkuperäisin katolilaisuus. Tästä alettiin käyttää nimitystä "kristinusko".
Ed. vastaaja kieltää kristinuskoisten kristinuskoisuuden, joten ei itse ole kristitty.
Tuo asioiden tarkoituksellinen sekoittaminen on tyypillistä kristinuskon vastaisissa, nk. anabaptisteissa, kristinuskon ulkopuolella olevissa "vapaissa suunnissa", kuten helluntailaisissa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kristinusko ei ole aate. Otrtodoksisuus ja katolilaisuus ovat kyllä. Niiden pyrkimys on olla suuria ja vaikutusvaltaisia (Jeesus ei tällaiseen pyrkimykseen ketään opeta). Aito kristinusko on Jumalan aikaansaamaa uskoa Jeesukseen. Sillä ei ole mitään tekemistä teidän maailmasta kamppailevien ihmisten kanssa.
Aamen! Se on Jumalan teko, että ihminen uskoo Jeesukseen ja pelastuu.
- Anonyymi
Uskot Jeesuksen sanomisiin hypoteettisesti.
- Anonyymi
Joo...
Tietenkin se, että ei joudu helvettiin. - Anonyymi00023
Ei tarvita.
- Anonyymi00024
Oiken uskot????Olen mie sen homo jeesuksen nähny ja olin 5v.kun opetti mut runkkaamaan,että semmoiseen taivaaseen olet pyrkimässä.
- Anonyymi00025
Mitäs jos kokeilisit totuutta.
Taivasta tai jumalaa ei ole. Skitsofrenisiä äpäräpoikia kyllä piisaa. - Anonyymi00028
Sinä uskot pappeja ja heidän tulkintaansa Raamatusta. Jos ajattelisit uskonnosta itse, joutuisit kadotukseen ja tuomituksi samojen pappien mukaan. Uskomisensa vakuuttelustahan kyse muutenkin on. Ja olethan myös lupailemassa jotakin, mitä et kuitenkaan voi toteuttaa.
Miksi pitää laittaa ehtoja millekään hyvälle ja puuttua toisten ihmisten elämään? Monen taivas vain peittyy synkkiin pilviin. Aina lopulta löytyy joku joka kysyy "Oletko sinä muka viaton?"
Kaikilla on oikeus voida hyvin. Ei siihen tarvita uskontojen ehtoja ja tekoja. - Anonyymi00029
Näin Koraani kertoo siitä sun jeesuksesta:Ei messias,Marian poika ole muuta kuin lähettiläs,ja ennen häntä oli siirtynyt pois lähettiläitä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1825057Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813636SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt412643SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412296Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1012222Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?292097Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan732074Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja882033SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun151804Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet211566