Onko tuulivoimapuistoalueiden asukkaat unohdettu? Toisia kuunnellaan, tosia ei. Miksi?
Miten kuntalaisaloite etenee?
Anonyymi
19830
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
On unohdettu. Kaikenlaisia lupia myönnetään yrityksille hövelisti ja salamyhkäisesti jeesjees-politiikalla sen tarkemmin kysymättä tai kyseenalaistamatta asioita kuten vaikka tuulivoimapäätös. Tavallinen rakentaja saa taistella talon väristäkin.
Koettakaa nyt vain vinkujat kestää. Näitä tulee vielä paljon lisää kun täytyy päästä tuon naapuri roistovaltion tuontienergiasta eroon.
Suuri osa Suomen tuulivoimasta myydään Ranskaan – ”Momentum on päällä, koska sijoittajat haluavat puhdasta energiaa”
19.5.202110:38ENERGIAUUSIUTUVATPÄÄOMASIJOITTAMINENINVESTOINNIT
Suuri osa Suomen tuulivoimakapasiteetista myydään ranskalaisille. Suunnitelmissa on massiivisia lisäinvestointeja kertoo Ilmatar.
Kuntalaisaloite ei todellakaan etene kahdessa viikossa jättöpäivästä päätökseen. Pitkä prosessi, kuten kaikessa kunnallisessa päätöksenteossa. Se kiertää lautakunnan, vaatii pitkät ja monipolviset virkamiesten tekemät selvitykset, etenee niiden jälkeen kaupunginhallitukselle, joka esittää aloitetta valtuuston hyväksyttäväksi. Seinäjoella on tapana koota vuoden aikana tehdyt aloitteet yhteen kokoukseen eli niitä ei edes käsitellä jokaisessa valtuustossa.
Ei siis kannata tuhlata aikaa ja energiaa aloitteeseen, mikäli asia on kiireellinen. Silloin marssitte kyseisen virkamiehen luo otatte yhteyttä mahdollisimman moneen valtuutettuun.
etelä-pohjanmaa on muutenkin valitusten mekka..ei taida olla yhtään asiaa mistä ei täällä nouse ihmiset vastarintaan...ihan vaan piruttaan. ?
Juna meni jo.
Kapunki on jo päättänyt kannattaa Suomen korkeimpia mastoja, 350 m.
Joka paikkaan, ilman suojaetäisyyksiä.
Valitukset olisi pitänyt jättää ajoissa.
Tältä palstalta poistettiin info, kuin ranskalainen Ilmatar haluaa
Seinäjoen Törnävän halki valtavan uuden ilmavoimalinjan.
Ja Euroopan korkeimmat myllyt….350 metriä, kuin Simpsiön TV-masto.
koska taukit käsittää ettei kunta ja kansalaisaloitteilla ole mitään merkitystä muuta kun se että joku kertoo edustajille jaaha tuli 50th täyteen täytyy lukea läpi...jaaha hylätään
350 metriset mastot ovat Euroopan korkeimmat.
Apua !
Valitettavasti tässä viimevuosina on tullut jotenkin sellainen tunne, että Suomessa ei päätetä mitään asioita, muuta kuin silmänlumeeksi. Päätökset tulee muualta. Kansalaisille ei ole jäänyt muuta kuin ajattelun vapaus ja sitäkin pyritään kaikin keinoin manipuloimaan. Parhaimmat pitää kun asettuu omaan pieneen kuplaansa ja pitää turpansa kiinni.
Lyön tämän viestin jälkeen näppäimistön pöydänkulmaan, se on sitten siinä. Hyvää syksynjatkoa kaikille.
kansalaisaloite projekti luotiin antamaan toivoa ihmiselle...koska vain tyhmä uskoo siihen että se 50th rajan ylitys on joku merkki sille että tulee tapahtumaan jotain...lähinnä vain se:sihteeri saa meilin määrä ylitetty,toimittaa sen edustajalle,tämä toimittaa sen toiselle joka päättää käsitelläänkö sitä edes.
Kaupunki välttelee tuulivoima- asian käsittelyä.
juu kyllä niitä nyt tulee vaikka kuinka puis nyrkkiä kotona
3 kilometriä täytyy olla välimatka asutukseen.
Sjoella ei ole mitään rajaa.
350 metrinen mylly on Valatava.
Niin on! Kuusi lakeuden ristiä päällekäin tai kaksi Näsinneulaa päällekäin. Ja niitä 350 m myllyjä tulee 30-70 kpl. Lisäksi valtavat pyörivät lavat.
Ei mitään tajuntaa vanhoilla päättäjillä.
Taju Kettukankaalla.
Ovatkohan nämä tuulivoiman vastustajat perehtyneet ydinvoiman haittoihin? Ydinjäte säteilee sen miljoonan vuotta. Pakataan Olkiluodossa onkaloihin kuparikapseleissa jotka kestävät ehkä 100 v. Tsernobylin onnettomuuden jälkeen alueella syntyi paljon pahasti vammaisia ihmisiä ja eläimiä. Siivoustöissä olleet kuolivat säteilysairauksiin. Ydinvoimalaonnettomuuksia on sattunut maailmalla eikä mikään laitos ole 100% varma.
onkohan edellinen kirjoittaja hieman aikaansa jäljessä? ensinnäkin onkalot on erittäin syvät ja kulku sinne on lasibetoni vuorattu. itse kapselointi halli vuorataan titaaniseoksella jonka sisään tulee kapselit eivätkä nekään ole kuparia.
huom. venäjä onnettomuus tapahtui maan päällä. jätetilan lämmön vaihtelu olkiluodon syvyyksissä havaitaan maan pinnalla ja voidaan ruveta toimiin.
epäilisin en tiedä ..että kammio olisi kaivettu merenpinnan alle.. kuten usein tehdään tunneleitakin
Miten käy kun tuulet valjastetaan näihin isoihin myllyihin? Ei tule lunta, pakkaset kiristyy ja..
Kukaan ei vissiin ole ollut fysiikan tunneilla.