Tarkoituksena on tuottaa mahdollisimman paljon presidentti Putinin hallintoa tukevia ja Ukrainaa sekä länsimaita kärkevästi arvostelevia artikkeleita, blogipostauksia ja kommentteja, sekä saada tuotannolle mahdollisimman hyvä näkyvyys internetissä.
https://yle.fi/uutiset/3-7804386
https://yle.fi/uutiset/3-7804386
Vastaukset 9
Vanhimmat
Miljoonat trollien viestit eivät voi olla vaikuttamatta. Se saattaa olla syy ettei Ukrainan sotaan tahdottu uskoa.
Kun netti pursusi trollien viestejä että Nato ja USA ja Ukraina pahoja ja Venäjä hyvä.
Täälläkin niitä oli joka päivä.
Kyllähän koronadenialismi oli sekin pahimmillaan todella massiivista vyörytystä. Suomi 24:ssä joka yö useita ketjuja pelkkiä valheita.
Se tehosi todella hyvin. Aika moni vieläkin toistaa sitä roskaa. Se onnistui jakamaan ihmisiä todella tehokkaasti, monet esim naton kannattajat vieläkin haukkuvat hallitusta koronatoimista, jotka olivat menestys. He itse ovat niin vakuuttuneita asiastaan, että eivät vieläkään käsitä tulleensa manipuloiduiksi hyödyllisiksi idiooteiksi.
Luomalla tuollaisia tunneperäisesti hyvin koskettavia ja ihmisten turvallisuudentunnetta järkyttäviä jakolinjoja luodaan alitajusita vastenmielisyyttä ihmisiä kohtaan, joka sitten vaikuttaa myös suhtautumisessa heidän muuhun ajatteluunsa, joillakin ihmisillä. KGB:n pojat osaavat kyllä hommansa. Kiihottamalla perinteisillä jääräoikeistolaisilla teemoilla he heikensivät esim natokannatusta ehkä jopa merkittävästi.
Tyypillinen esimerkki vaikkapa Usarin blogien Timo Kohvakka. Vielä Venäjän hyökätessä hän kirjoitti tyyliin, että hyökkäys tapahtui, koska ihmisiä ei kuollut riittävästi koronaan.
Hän tuskin itse edes tajuaa ajatusmaailmansa irrationaalisuutta. Jos hän tosiaan on ollut Naton kannattaja jo vuosia, niin päästäessään suustaan tuollaisia älyttömyyksiä alkavat monet ajatella, että onko Naton kannattaminen yhtä heikoilla perusteilla, ja alkavat tuntea vastenmielisyyttä koko Natoa kohtaan.
Noin toimii hienovarainen vaikuttaminen, ja valitettavasti sille aina löytyy välineitä. Epärationaalisia ihmisiä, joiden ajattelua on helppo ohjata haluttuun suuntaan ja saada heistä ase mielikuvien luomiseen ja rintamien jakamiseen.
Ainakin tällä palstalla trollit ovat olleet niin kömpelöitä että toiminta on kääntynyt itseään vastaan. Mennyt huumorin puolelle, ilkat sun muut. Jos joku moista puppua uskoo niin ei kuuluisi olla vapaalla jalalla muutoinkaan
Mutta hyvin systemaattista ja ohjattua toiminta on ollut, joten vähemmän sivistyneeseen ainekseen, kuten ummikkovenäläisiin se varmaan pureekin .
Juuri näin
Puuttinin trollien jutut ovat lähinnä "hauskaa viihdettä". Puolilla valoillakaan ajava ei tuota paskaa niele mitä nuo reppanat syytävät. Väliin herää sääli noita trolleja kohtaan, että onko kaalisoppansa eteen kirjoitettava sitä minkä tietää olevan valetta, isoa sellaista. Ilmeisesti on ja nyt kun ruplan kurssi on hieman notkahtanut niin sitä skeidaa pitää ilmeisesti suoltaa kahta enempi pysyäkseen kaalisopassa.
Puuttinin koneisto on naurettava kokonaisuus epäonnistuneita valintoja.
NATO:ssa ja koronapiikeissä on se yhteistä, että kumpikin luo valheellisen turvallisuudentunteen.
Jätät varmaankin myös turvavyön käyttämättä autoillessa ja kypärän pyöräillessä, ettei syntyisi valheellista turvallisuudentunnetta.
Turvallista matkaa vaan sinulle.
Hehe sitä se juuri tuo