Jakaako usa reaaliaikaista tiedustelutietoa ukrainan joukoille ja jos jakaa niin tulkitaanko se niin että usa on sodassa venäjän kanssa?
Käytetäänkö ukrainassa tiedusteluun ja tulen ohjaukseen Northrop Grummanin RQ-4 Global Hawk droneja?
Käytetäänkö ukrainassa tiedusteluun ja tulen ohjaukseen Northrop Grummanin RQ-4 Global Hawk droneja?
Vastaukset 63
Vanhimmat
Kaikki länsimaat kertovat ukrainalaisille kaikki tietonsa venäläisistä ja niiden liikkeistä Ukrainassa sitä mukaa, kun saavat dataa.
Ukrainassa ei venäläinen sotilas voi riu'ulla käydä, ettei Ukrainan armeija saisi tietää oliko hänellä paperia. ; )
Kai joka jannulla on puntti ruplia mukana, ensihätään.
Kauppaan kelpaava maksuväline sitten vain kalasnikovi.
Venäläisessä sotaelokuvassa Bunkkeri kapinallisten tarkka-ampujatyttö möi kehitysvammaista siskoaan venäläisille sotilaille patruunoista, joilla tyttö sitten ampui venäläisiä.
Brutaalia...
Ja trolli luulee että aivopestyjä on muualla kuin Venäjällä. Tosin siellä taitaa ne päätkin olla aika tyhjiä
Ja silti häviävät. Onnetonta sakkia.
Voi kauhia, mitä siellä tapahtuu.
Voi hellan lettas.
Koska Putler saa parveekkeellaan syliinsä R9X:n?
"Ninja-ohjus" R9X:ssä ei ole räjähdettä, se tappaa kohteensa miekkamaisilla terillä. Tarkoituksena on välttää sivullisia uhreja.
https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/usa-tappoi-al-qaidan-johtajan-kohteensa-silpovalla-ninja-ohjuksella-r9x-ohjuksessa-on-6-teraa/83d6a2ff-908c-45be-b14d-60a6a6f874d2
Al-Qaidan entinen "nykyinen johtaja" Ayman al-Zawahirin sai tuollaisen syliinsä ohjusiskussa Kabulissa.
USA ei voi olla mukana sodassa koska mitään sotaa ei ole menossa, on vain terroristitekoja toisessa maassa tekevä rosvojoukko. Putler ja putinistit voivat siis laittaa turpansa tukkoon.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17357675/usan-tiedustelutiedot-ukrainalle
Kuka vaan voi katsoa internetistä reaaliaikaiset satellittikuvat tarkkuudella 10-20cm. Esim. https://www.maxar.com/who-we-serve/us-intelligence eli usan kansallista turvallisuutta aka. NSA.
Kuvat ovat kivoja, mutta eivät tietenkään koko tiedustelutieto. Ukraina saa Natolta myös kaiken itseään koskevan signaalitiedustelun tulokset dekoodattuina sekä fyysisen tiedustelun eli vakoilun vinkit jopa suoraan Kremlistä.
Todellisuus on osoittanut, että Venäjän armeija ei oikein ole kartalla Ukrainassa. Ukrainalaiset ovat.
Oikeinko dekoodattuna? Vautsi vau. Osaathan varmasti lausua sanan?
Oikein dekoodattuna? Kyllä nyt on sellaiset termit, että asiat ratkeavat tuota pikaa. Jatka vain samaan malliin 👍
https://militarymaps.info/ Tässä on jotain tietoa (maksullinen)
Huom. Nato antaa jo Ukrainalle aseita, sekä ennen Venäjän hyökkäystä että sen jälkeen.
Tuskin usa kohdentaa reaaliaikaisesti venäläistä sotilaskalustoa ukrainan asejärjestelmille ?
En usko Ukrainan ja Naton yhteistyön olevan ainakaan vielä niin syvällä tasolla, että Ukrainan JTAC saisi heti paikkatiedot venäläisten liikkeistä vastuualueellaan.
Tämä vaatisi koulutusta, harjoittelua ja yhteneväiset käytännöt sekä laitteet, joita en usko Ukrainalla ainakaan ihan vielä olevan. Sodan pitkittyessä tilanne venäläisten kannalta muuttunee tukalammaksi.
Suomen puolustusvoimathan on kehittänyt yhteistoimintaansa Naton järjestelmien kanssa jo vuosia ollen nyt sillä tasolla, että suomalainen JTAC voi pahassa paikassa osoittaa maalin vaikka B-2:ille ja vastaavasti Naton tiedustelulennokki näyttää suomalaiselle panssarintorjunnalle maalin suoraan ilman välikäsiä.
Poks...
Nuo RQ-4 Global Hawkit ovatkin näppäriä korkealla lentäviä droneja joita voi käyttää tiedusteluun ja tulenjohtamiseen kai pelaa yhteen alhaalla lentävien ohjuksia kantavien sotilaslennokkien kanssa (kuten ukrainan Bayraktar TB2 )?
Aika paljon ukrainalaiset ovatkin tuhonneet venäläisiä tankkeja näytetty videoita tankkien räjähtämisistä ( kai "ajaneet miinaan" tai tuhottu ohjuksilla?)
Ehkä nyt kannattaisi jenkkien vähän varoa ettei tulkittaisi niin että käy sotaa venäjää vastaan?
Suomen kantsisi myös hankkia tuhansia drooneja.
Aiemmin huhtikuussa Valkoinen talo sanoi, että Yhdysvallat on lähettänyt Ukrainalle "huomattavan määrän yksityiskohtaista ja ajantasaista tiedustelutietoa" Venäjän suunnitelmista ja liikkeistä.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008714956.html
Tarkoittaako tuo "ajantasaista tiedustelutietoa" sitten että lähes reaaliaikaista tietoa jota voidaan käyttää tulen kohdistamisessa?
Suomen kantsis alkaa rakentamaan omia. Tietotaitoa kyllä riittää mutta niinkuin aina vihervasemmisto vastustaa.
Höpsistä. Tiedusteluyhteistyö ei ole sotaa. Flightradarista näkee mitä koneita siellä pyörii.
Nyt päivystää Moldovan rajanpinnassa 16 km korkeudessa
FORTE10 Northrop Grumman RQ-4 Global Hawk
https://www.flightradar24.com/FORTE10/2b7436de
Näköjään Nato on tehostanut ukrainan rintamien tiedustelua/valvontaa rajoilla paikalla pörrää myös Boeing E-3 Sentry (AWACS)-tutkakone.
Kai tuolla RQ-4 Global Hawkilla näkee myös "horisontin taakse" ?
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ukraina-iski-onnistuneesti-venalaisten-moskva-alukseen-kenraalimajuri-toveri-ukrainan-asevoimat-yllattavat-aina/8403610#gs.wsbap5
FORTE10 siirrettin aiemmin Romanian ja Moldovan rajalta mustallemerelle Sevastopolin eteläpuolelle .
Mitä Nato tekee siellä??? Seurailee muuttolintuja?
Vieläkö Forte 11 ja Forte 12 päivystävät Ukrainan taivaalla (Dnipro,Mariupol,Donetsk ,Pavlohrad, Dnipro,Harkova,Pultava ,Tšernihiv , Žytomyr ,Kiova ..) ?
Nyt tarkkana ettei tulkittaisi Usan olevan Ukrainan sodan osapuoli ?
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/yhdysvallat-auttoi-ukrainaa-venalaisen-ohjusristeilija-moskvan-upottamisessa-kertovat-lahteet-nbc-newsille/8420136#gs.z2j3ik
Mitä viddua se tulkinta muuttaisi, kuvitteletko että Venäjä alkaisi sotia Yhdysvaltoja tai Natoa vastaan konventionaalisilla aseilla? Sillä ei olisi mitään saumaa ja vastaisku olisi massiivinen. Ydinasein hyökkäämällä Natomaihin tai Yhdysvaltoihin Venäjä taas tuhoisi Moskovan, Pietarin ym. ja koko maansa alta aikayksikön vastaiskussa ja samalla koko ihmiskunnan. Ei olisi Putlerin ihailijoita enää koskaan historiankirjoja lukemassa ei.
New York Times: Yhdysvallat auttoi Ukrainaa surmaamaan venäläiskenraaleja tarjoamalla tiedustelutietoa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/nyt-yhdysvallat-jakaa-tiedustelutietoa-jonka-avulla-ukraina-on-onnistunut-surmaamaan-arviolta-12-venalaiskenraalia/8419418#gs.z09v79
Onko usa sitten sotaa käyvä osapuoli ?
USA ei voi olla mukana sodassa koska mitään sotaa ei ole menossaa
Ei. YK on tuominnut hyökkäyksen, ja YK:n sääntöjen mukaan hyökkäyksen kohteeksi joutunuttu tulee auttaa.
Ukraina tuhonnut jo niin paljon venäjän sotilaskalustoa esim. taistelupanssarivaunuja että voisiko olla niin että usa on suorastaan osoittanut maaleja ukrainan joukoille jolloin tuli on kohdistettu (esim. tarkkuus ammuksin ja ohjuksien avulla) nopeasti kohteisiin ?
Ehkä on parastakin, että USA hoitaa tiedustelun, ettei Ukrainan joukot enää ammu tykeillä ja ohjuksilla ydinvoimalaa.
Ukraina myös ostaa tiedustelutietoa reaaliaikaisten sateliittikuvien muodossa kaupallisilta toimijoilta. On jopa vuokrannut itselleen kaupallisia huippumoderneja sateliitteja omaan käyttöönsä.
Joukkorahoituksellapa. Demokratiaa ja vapaata Ukrainaa kannattavat kansalaiset ympäri maailmaa, pääosin Euroopassa ja Yhdysvalloissa kaiketi laittavat vitosen tai kympin niin äkkiä kasassa iso summa.
Ukrainalaiset ostivat vähänaikaa sitten suomalaisen yrityksen satelliitin käyttöönsä.
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000009013619.html
Rahat oli alunperin tarkoitus käyttää bayraktareihin mutta saivat ne ilmaiseksi turkilta.
USA käy tyypillistä proxy-sotaa Venäjää vastaan ja uhraa siihen Ukrainan kansalaisia. Koska USA osaa temppuilun, se on saanut siihen muita maita mukaan. Jokainen Ukrainan kautta Venäjää vastaan sotiva toimii kyseenalaisesti.
Näinkö Venäjän aloittama imperialistinen valloitussota teille siellä Pietarin trollitehtaalla perustellaan?
USA atuttaa laittoman hyökkäyksen kohteeksi joutunutta Ukrainaa myös tiedustelutiedoilla. Hyvä että auttaa, koska Venäjälle ei saa antaa viestiä että sota on kannattava keino ajaa omia tavotteitaan. Jos Venäjä onnistuisi Ukrainassa, niin miksi se lopettaisi Ukrainaan?
Te luette totuutenne muutamasta kiihottavasta uutisotsikosta, ja tuskin selvin päin. Me muut tehdään päätelmiä laajojen tietojen perusteella. Sodan pääosapuolet ovat USA ja Venäjä, Ukraina sivullinen uhri. Venäjä ei aloittanut sotaa, vaan pahensi tilannetta, joka oli jo menossa Ukrainassa. Jos Venäjä ei olisi koskaan tunkeutunut Ukrainaan, olisi siellä jo aiemmin alkaneet levottomuudet kaikkien todennäköisyyksien mukaan eskaloituneet entisestään. Jo lähes 200 oli kuollut yhteenotoissa. Venäjä teki siinä virheen, että aloittamalla hyökkäyksen 2022, se tarjosi Maailmanpoliisi USA:lle tilaisuuden levittää natoa, jota Venäjä itseasiassa lähti estämään. Näin täältä Etelä-Suomesta, Kehä III:sen elämäpuolelta, sivistyksen parista. Mitä sinne Kälviän Esson nurkkapöytään kuuluu?
"Venäjä ei aloittanut sotaa...." HAHAHAHAAA!
Miten ilta Pietarissa sujuu? Onko rantakadulla tuulinen sää?
Aivotonta paskaa!
Ainakin USA:n satelliittikuvien jakaminen ei tapahdu reaaliaikaisesti, vaan on vähän monimutkaisempaa. USA ei tahdo paljastaa miten tarkkoja sen vakoilusatelliittien ottamat kuvat ovat ja niinpä kun USA löytää jotain, mistä Ukrainan olisi hyvä tietää, se kertoo koordinaatit kaupalliselle satelliittiyhtiölle joka kuvaa kohteen uudestaan ja nämä kuvat toimitetaan Ukrainalle ja kerrotaan mitä niissä on ja mihin pitäisi kiinnittää huomio.
Mitä hourit aloittaja, onko joku nyt muka sodassa Ukrainassa?
Kai Nato saa auttaa ketä haluaa, etenkin jos autettava maa ei ole sotilaallisen hyökkäyksen kohteena.
Tottakai länsi jakaa tiedustelutiedot Ukrainalle reaaliajassa, mutta eihän sitä ole pakko ryssille kailottaa...
Niin ja kun ryssä ei siellä sodi, niin mikäs ongelma se muka on.
Höpö höpö ei jenkit anna mitään tiedustelutietoja ukrainalle?
Totta hitossa antavat.
Venäjä ostaa drooneja Iranista ja Venäjän sotilaat leireilevät Valko-Venäjällä ovatko nämä maat sodassa Ukrainan kanssa?
Terrorismin vastaiseen sotaan osallistuu jokainen demokraattinen maa, se on selvä.
General Atomics MQ-9 Reaper on leija verrattuna Northrop Grummanin RQ-4 Global Hawk_iin
Vuodettuja luottamuksellisia tietoja kuka niistä hyötyy ?
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/somessa-leviaa-jalleen-usa-n-salaisuuksia-muun-muassa-ukrainasta-pekka-toveri-ei-todellakaan-hyva/8672502#gs.u847il
Mitä paljastamista on siinä minkä venäjä jo on tietää tai on pystynyt itse päättelemään?
Vai onko tarkoituksena lisätä Putinin epäluuloisuutta niin että venäjänasevoimissa toimeenpannaan kenraalien puhdistus jolloin riveistä saattaa poistua jopa hyviä sotilasjohtajia?
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kenraali-pentagonin-sotasalaisuuksien-vuotaminen-on-putinin-unelma-ja-ukrainan-sotilaiden-painajainen/8673138#gs.ux59dc
Joku ehkä ajattelee hyötyvänsä sisäpoliittisesti tai haluaa vahingoittaa muuten USA:n tiedustelua. Vuoto aiheutti vakavaa vahinkoa ja vaaransi monien hengen. Venäjä hyötyy vuodosta Ukrainassa.
Tiedusteluyhteistyö ei tee kenestäkään sodan osapuolta.
Eurooppa -ja koko maailma on sodassa USA'ta vastaan ..
Kun joku valtio antaa tietoa, vastapuoli ei voi muuta kun uskoa tai olla uskomatta. Mutta kun tiedustelu kertoo kentsulle, se on toinen asia. Siitä sitten katsotaan mitä voidaan julkistaa ja missä muodossa, paljonko otetaan pois tai lisätään luvuista.
Kun Usa jakaa ukrainalle tietoja joiden perusteella suunnitellaan operaatioita venäjän joukkoja vastaan niin tekeekö se jenkeistä sodan osapuolen ?
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/usa-n-kenraali-ukrainan-armeijalla-on-heikkouksia-joista-en-halua-puhua/8684848#gs.wz7o6j
Ukraina (?) heikentänyt paljon Venäjän ilma-herruutta pudottanut viime kuukausien aikana paljon venäläisiä lentokoneita.
Onko jenkit jotenkin auttaneet ukrainaa pudottamaan venäläisiä koneita ?
Tuskin Ukrainan tehoton sodanjohto yksin olisi pystynyt koordinoimaan venäläisten hävittäjien pudotusta
Käytännössä usa käy sotaa ukrainalla venäjää vastaan.