Posti hukkasi Kelan paketin

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cc9037cb-332d-4849-9b8a-0e9ef7571c10

Pahoittelut eivät riitä. Posti ei ota mitään vastuuta teoistaan.
12<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Kelan paketti? Fattapersu voi siis tilata kaljalaatikon Kelan kautta nykyään suoraan himaan?

Äänestä

Kyllä paketti on tallessa. Ja Posti tietää kyllä, miksi se "katosi". Ihan kuten sadat muutkin paketit tai kirjeet.

Äänestä

Suomen posti rekryää Suomen kieltä osaamattomia jollain livulla Suomeen päässeitä kehitysmaalaisia koska haluaa ulkomaista halpatyövoimaa ja jälki on mitä on postilähetyksissä.

Äänestä
  • Juu, itse siirryin sähköiseen postiin juuri tuon johdosta.

    Äänestä

Lähetin muutama vuosi sitten äidilleni äitienpäiväkortin mutta ei ole tullut vieläkään perille ja äitini elää vielä.

Äänestä

Onnenkauppaa lähetys Suomen postin kautta nykyään.

Äänestä
  • Ei tuossa onnella ole mitään tekemistä. Posti kyllä tietää, miten homma toimii. Eivät tee asialle mitään. Olisi huonoa julkisuutta.

    Äänestä

  • Huvittavia selityksiä Postilta. Ei voi kuin nauraa.

    Äänestä

Kaikki tukihakemukset ja -anomukset voi tehdä sähköisesti Kelan sivuilla kirjautumalla sinne verkkopankkitunnuksilla. Hulluutta mitään Postin kautta lähetellä. Luku- ja kirjoitustaidottomat Postin tolliskot hävittävät ne satavarmasti.

Äänestä

10 euron tuntipalkalla ei täysipäisiä jakajia saada rekrytoitua. Työ lisäksi osa-aikatyötä.

Äänestä
  • Tuskin löytyy koskaan. Liian kiinnostava paketti ollut kun joku on päälle katsonut nimeä.

    Äänestä

Lisää valvontakameroita ja tiukemmat säännöt kaikkeen tointaan. Ei mitään sooloiluja.

Jokainen toimintaa alusta alkaen seuraava kyllä näkee, missä kohta postia voi kadota ja ketkä ovat silloin postin kanssa tekemisissä ilman valvontaa. Riskit on minimoitava.

Jostain syystä Posti ei käytä jäljittimillä varustettuja paketteja tai kirjeitä ongelmien korjaamiseen. Usein pelkkä uhka olisi riittävä. Estääkö laki?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cc9037cb-332d-4849-9b8a-0e9ef7571c10

Pahoittelut eivät riitä. Posti ei ota mitään vastuuta teoistaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu