Suomi tekisi järkevästi jos Venäjän hajotessa jälleen kerran ostaa tai vaatii sopimuksilla Karjalan takaisin Viipuria myöten.
Viimeksi tehtiin virhe. Seuraavalla kerralla ostaan paremmat vaatimukset.
Venäjä hajoaa
15
1628
Vastaukset
- Anonyymi
Suomalaisten suurin unelma elikkä vääryydella varastetut rajat palautetaan oikealle paikalleen Venäjän hajotessa pieniksi valtioiksi.
- Anonyymi
Olisiko tuo unelma mitenkään toteutettavissa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olisiko tuo unelma mitenkään toteutettavissa?
Kohta on toteutettavissa.
Karjalan ja erityisesti Viipurin takaisin saanti ovat edellytys Suomen elpymiselle. Vanhat ihmiset haluavat muuttaa sinne ja se taas tarkoittaa halvempia asuntoja nuoremmalle sukupolvelle täällä muualla.
Suoki hyötyisi suunnattomasti Viipurin palautuksesta. Jos menee hyvin Venäjä menettää vielä enemmän ja saadaan vielä lisää tuohon vanhojen rajojen päälle puskuriksi Moskoviittejä vastaan. - Anonyymi
SuurSuomi samantien,mitä sitä namustelemaan liian pienillä alueilla,SuurSuomi alue sisältää paljon vesivoimaa ,öljyä ja kaasua ja metalleja,maatalousmaita,metsää .Kauniita rantatontteja. Juuri niitä raaka-ainevaroja ja maisemia mitä Suomi tarvitsee pysyäkseen tarpeeksi rikkaana maailman turuilla ja toreilla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kohta on toteutettavissa.
Karjalan ja erityisesti Viipurin takaisin saanti ovat edellytys Suomen elpymiselle. Vanhat ihmiset haluavat muuttaa sinne ja se taas tarkoittaa halvempia asuntoja nuoremmalle sukupolvelle täällä muualla.
Suoki hyötyisi suunnattomasti Viipurin palautuksesta. Jos menee hyvin Venäjä menettää vielä enemmän ja saadaan vielä lisää tuohon vanhojen rajojen päälle puskuriksi Moskoviittejä vastaan.Ne vanhukset rakentaisivat talonsa? Ei varmana.
Nuoret ei mitään vanhoja taloja maaseudulta halua.
- Anonyymi
Mitä ihmettä sillä Karjalalla "tehtäisiin"?
- Anonyymi
Mitä tehdään Lapilla? Entä Turulla?
- Anonyymi
Kehäkolmosen sisäpuolikin on pelkkä kuluerä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kehäkolmosen sisäpuolikin on pelkkä kuluerä.
Onko? Sieltä virtaa rahaa syrjäseuduille miljardi tolkulla joka ikinen vuosi.
- Anonyymi
Muutaman vuoden kuluttua tämänhetkiset asukkaat haikaileisivat "menetetyn perään"
ja edessä olisi taas jonkunäköistä polemiikkia...Kerran mennyt olkoon mennyttä ja se siitä..... sen verran huonosti ovat pitäneet ettei kenenkään pussi kestä kunnostaa vuosikymmenien välinpitämättömyden ja typeryyden vaikutuksesta piloille mennyttä infraa.. - Anonyymi
Putin virittää ansaa, jossa suomalaiset leimataan kaasukammioita käyttäneiksi natseiksi
tämmöinen uutinen lehdessä... jee jee
aika huvittava juttu toi venäläisten historian kaunistelu FAKTAA on että Hitler oli vain pikkutekijä kaasukammio ja keskityleiri hommissa , nimittäin itse mr Stalin voittaa Adolfin ns. 6-0 .... Aatu kaasutti arviolta 2 miljoona judea mutta Josef ainakin 3miljoonaa ja ammutti kaikki jehovantodistajat, sekä mustalaiset ja vielä tapetut sotavangit huomioon ottaen Stalinin valtakausi vaati jopa 60 miljoonaa uhria.
Ja ei se neuvostoliitto olisi mitään mailmansotaa voittanut , eikä voittanutkaan...ehtivät vaan ennen amerikkalaisia Berliiniin, idän suunnasta ja amerikkalaiset antoi neukuille yli 4000 panssarivaunua yms. saksalaisten lyömiseen (totuus) muutoin olis turrut neukuille turpiin jo sakuilta 40- luvulla, eli missä on ne TODELLISET neukkujen sota saavutukset ? HAH HAH - Anonyymi
Msn uutiset: "valeuutinen siitä, että Suomi havittelisi Karjalaa takaisin, on lähtenyt leviämään venäläissivustoilla kevään aikana."
Ai valeuutinen? - Anonyymi
Alueisiin olisi oikeus.
Väestö sieltä on vaihdettu.
Paikallisilten haluillakin on merkitystä, vaikka kyse onkin varastetusta omaisuudesta.
Ainakin joku suojavyöhyke tarvittaisiin Venäjän sekoilujen varalle. - Anonyymi
Haluaisitko hammasharjasi takaisin joka on ollut naapurin perseessä viimeiset 80 vuotta?
- Anonyymi
Sain etiäisen, että Vladimir Putin kuolee omankäden kautta vielä ennen kesää.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1701093
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132857- 84793
- 51738
Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55539Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä294525Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?37521Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t215479- 49477
Kalle irtisanoutui
Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin53464