UUSIVERO

Kivaakin

EU: ottaa taas hieman pelimerkkejä pävärahakas-
saan.Tuomalla kiinteistöihin uuden tarkastus-
maksun . Suomalaiset edustajat ovat vain hyvillään tästäkin uudistuksesta. Meillehän
kelpaa kaikki.

14

582

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huhhuhh

      ... on energiataloudellisten ratkaisujen tukemisessa?

      • poika

        Siis, mikä tässä , sarjassamme EU:n idioottisia direktiivejä, on energiataloudellista? Pelkkä pistevero monen muun päälle. Nuija!!


      • bbbbbbb

        Aina yhtä vähä sanainen , mutta perustella osaa vieläkään.


      • huhhuhh
        bbbbbbb kirjoitti:

        Aina yhtä vähä sanainen , mutta perustella osaa vieläkään.

        Rekisteröidy, älä heittele puskista.


      • huhhuhh
        poika kirjoitti:

        Siis, mikä tässä , sarjassamme EU:n idioottisia direktiivejä, on energiataloudellista? Pelkkä pistevero monen muun päälle. Nuija!!

        Mitä idioottimaista on energiankäytön suuntaamisella ja energiansäästöllä.

        Tämä verohan kuuluu sarjaan: jos ei vapaaehtoisesti niin sitten väkisin.

        Meinaan pannaan ajattelemaan järkevämpiä rakennusratkaisuja jne.

        Pässi!


      • Nimetön
        huhhuhh kirjoitti:

        Rekisteröidy, älä heittele puskista.

        mitäs se auttaa? Ei se asioihin mitenkään vaikuta.

        Eipäs sinunkaan nimmarisi kerro mitään.Oletkos edes mies 41 :))


      • poljetaan tannehtivasti

        kansalalaisia romahduttamalla omaisuuden arvo. Se on sinusta ok, onko sinunlaisia paljonkin?


      • huhhuhh
        Nimetön kirjoitti:

        mitäs se auttaa? Ei se asioihin mitenkään vaikuta.

        Eipäs sinunkaan nimmarisi kerro mitään.Oletkos edes mies 41 :))

        ..rekisteröitymisestä olisi, että tietäisi kuka pöllö milloinkin mitäkin heittää.

        Mitään takeita ei tietenkään ole sen suhteen, olisiko ilmoitettu profiili edes samalla planeetalla todellisuuden kanssa. Mutta tietty honour code kuitenkin isolle osalle sivustojen käyttäjiä.


    • Nick

      Eihän auton katsastusmaksu tai kosteustutkimuksen tekeminenkään mene suoraan valtion tai Brysselin taskuun. Nämä palvelut työllistävät monia suomalaisia. Samoin monet rakennusalan ammattilaiset saavat työtä, kun kartoittavat myytävien kiinteistöjen energiatehokkuuden.

      Kun sitten olet ostamassa asuntoa, joudut miettimään, ostatko A-luokkaan kuuluvan, vähän energiaa kuluttavan kämpän vai tyydytkö hatarampaan lukaaliin.

      Ostajan oikeusturvasta tässä direktiivissä on osaltaan kysymys, toinen pointti on, että tulevaisuudessa kiinnitettäisiin enemmän huomiota parempaan rakentamiseen.

      • hassuja

        Taidat olla kepun suojatyöporukoita,kun puolustelet tollasia direktiivejä.Tässä VEROSSA on kysymys muiden verotulojen kompensoimisesta ja työttömien palkkaamisesta kepun leipiin.Nämä puolueet pitää julistaa täydelliseen boikottiin,ei ne muuten muuta tapojaan.


      • Nick
        hassuja kirjoitti:

        Taidat olla kepun suojatyöporukoita,kun puolustelet tollasia direktiivejä.Tässä VEROSSA on kysymys muiden verotulojen kompensoimisesta ja työttömien palkkaamisesta kepun leipiin.Nämä puolueet pitää julistaa täydelliseen boikottiin,ei ne muuten muuta tapojaan.

        Ei kysymys ole mistään verosta. Lue kyseinen direktiivi niin huomaat, että tulevaisuudessa asuntoa mýydessä tarvitaan kosteusmittauksen lisäksi tutkimus talon energiatehokkuudesta.

        Energian hinnan oletetaan edelleen kallistuvan, niinpä hyvin tehdyn ja vähän energiaa kuluttavan asunnon hinta tulee olemaan korkeampi kuin hataran kämpän.

        Kukaan ei tänä päivänä osta taloa, jossa ei ole tehty kuntotutkimusta. Direktiivin tultua voimaan ostajalla on oltava luettavanaan myös todistus asunnon energiatehokkuudesta. Myyjä maksaa tutkimuksen, mutta luonnollisesti nostaa asunnon hintaa saman verran.


    • Tämä on niitä direktiivejä, joita Suomen ympäristöministeriön virkakunta toteuttaisi mielellään paavillisemmin kuin paavi itse. Ajatus on varmaan hyvä, mutta toteutus olisi "härmäläinen".

      Ensinnäkin omakotiasukkaat maksavat itse energiansa ja sen käyttö on varsin hyvin todettavissa vanhoista laskuista. On siis jokseenkin tarpeeton aloittaa tarkastukset omakotitaloista. Olettaisin, että niissä taloissa, joissa ei ole huoneistokohtaista mittausta, tarkastuksilla saisi enemmän aikaan.

      Toisekseen varsin kuvaavaa oli, että hinnasta puhuttiin, vaikka sisältöä ei ollut edes määritelty. Eli tarkastustoiminnan kannattavuus ja työllistäminen ovat tärkeämpiä kuin tulos. Saisi siinä moni konsul(en)tti varman tulon.

      • mutta verojahan

        voisi nostaa ensin vaikka 100%:iin. Mistä kaikki maksetaan? Eipä ole EU tuonut mitään tulopuolelle, menopuoli kasvaa kasvamistaan


      • sompe

        talon energia taloudellisuuden voi arvioida vanhoista laskuista??
        Kannattaisiko edes vähän ajatella ensin ennnen kuin kirjoittaa tänne tuommoisia typeryyksiä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      283
      7858
    2. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      171
      4148
    3. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      151
      2391
    4. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      26
      2027
    5. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      70
      2012
    6. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      47
      1580
    7. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      47
      1537
    8. Maailman laiskin eläin: persu

      Persu ei ole eläessään laittanut rikkaa ristiin itsensä elättämiseen. Luonnossa tuollainen ei olisi mahdollista, mutta s
      Maailman menoa
      6
      1335
    9. Minneapolisin tapauksesta hyvä video

      Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh
      Maailman menoa
      342
      1264
    10. Miten usein toivot

      Tai olet toivonut että olisimme lähekkäin vai toivotko ollenkaan?
      Ikävä
      158
      1169
    Aihe