Viekö ulosotto autoni?

Anonyymi

Moikka! Minulla on menossa yhteensä noin 15-20 tuhannen edestä velkoja ulosottoon tässä lähiaikoina ja mietin mahtaakohan vouti viedä autoni joka on velaton sekä minun nimissäni?

Kyseinen kosla on arvoltaan noin 2000 euroa ja tarvitsen sitä pääasiassa töissä kulkemiseen. Teen 2-vuorotyötä eikä tällä kyseisellä paikkakunnalla ole julkista liikennettä tarjolla, jolla vaihtoehtoisesti kulkea.

Olen koittanut googlettaa asiasta, mutta tulee niin paljon ristiriitaista tietoa eikä ulosottovirastokaan osannut ottaa asiaan kantaan millään tavalla. En ole siis vielä saanut ulosottomieheltä vireillepanoilmoitusta niin ei ole edes ulosottomiehen numeroa mihin soittaa. :(

Muilla jakaa omia kokemuksia jos on ollut vastaavanlainen tilanne lähiaikoina?

12

1632

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei vie. Lian alhainen arvo.

    • Anonyymi

      Riippuu saako ne sen käyntiin

      • Anonyymi

        'Riippuu saako ne sen käyntiin'

        Hinausautolla lähtee. Jos auto rikki, voidaan huutokaupata, myydä osina.


    • Anonyymi

      Tietääkseni eivät alle viiden tonnin autoa ota.

    • Anonyymi

      Ei ota. Yks nolla perään niin sitten

    • Anonyymi

      höhöö..vouti vie kaiken miknkä irti saa. Että kyllä lähtee 110% varmasti auto alta

    • Anonyymi

      Eivät vie autoasi, sen arvo velkoihin nähden mitätön ja tarvitset autoa työssä käyntiin. Sinulla on palkkatuloja, joten sieltä ulosotto alkaa ulosmittaamaan. Tämän tiedän, koska teen jonkinlaista yhteistyötä työni puolesta ulosoton kanssa.

    • Anonyymi

      Eivät vie. Muuten työssäkäynti rajoittuu- palkan maksu keskeytyy ja uo ei saa rahoja

    • Anonyymi

      Alle 700 euron autoa eivät ulosmittaa, näin olivat sanoneet ystävälleni, joka tarvitsee autoa töissä, kun hänen palkastaan ulosotto vie 1/3 osaa. Ystäväni auton arvo oli 650 euroa. Ulosottoon voit myös itse soittaa, ulosoton asiakaspalvelunumero 029 56 58800. Numero löytyy heidän nettisivuilta.

      • Anonyymi

        Kyllä se tänä päivänä on jo ainakin 2000e ja enemmänkin.


    • Anonyymi

      Minulla oli/on 10 000 euron auto ja siirsin sen veljeni nimiin siksi aikaa, että saan raha asiani kuntoon. Hyvissä ajoin kun tiesin, että henkilökohtaista konkurssia pukkaa. Sain siis lopputilin töistä. Nyt on taas omissa nimissäni auto ja pian myös luottotiedot puhtaat. Velat maksettu.

      • Anonyymi

        Jos olisin veljesi, en olisi antanut sinulle autoa takaisin.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      188
      7794
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      142
      5335
    3. Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa

      Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/
      Maailman menoa
      128
      4250
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      69
      2855
    5. Perussuomalaisten Jani Mäkelä ihailee suunnattomasti Maduroa

      Janin mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita diktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen.
      Maailman menoa
      4
      2539
    6. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      282
      2469
    7. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      145
      2380
    8. Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat

      Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi
      Maailman menoa
      11
      2373
    9. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      577
      2186
    10. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      82
      2147
    Aihe