Lisäaineen myyntiä on rajoitettu. Jotain muutakin ikävää on tultava, koska muuten päästötavoitteet eivät toteudu.
Onko polttomoottorin aika ohi? Litrahinta jo 2,50 euroa ja dieselin lisäaine 100 euroa pullolta!
11
157
Vastaukset 11
- Anonyymi
Eilen tankkasin 2,1 €/ litra . Diiseliä . Mitään lisäainetta autoni ei tarvi . 200 km moottoritie ajon keskikulutus 3,4 l100 . Eipä nuo päästöt autossani kovin isot ole .
- Anonyymi
Paljonko sähkö nykyään maksaa ja tulevaisuudessa teille
- Anonyymi
Nouseeko han sähkön hinta kun kaikille saadaan myytyä saastuttavat sähköä akku auto jonaknakut myrkkyä ja jonak käyttövoima tuotetaan hiilellä suomessa
- Anonyymi
Vuonna 2020 ydinvoiman osuus oli 34 prosenttia Suomen sähköntuotannosta ja 28 prosenttia kulutuksesta. Ero johtuu siitä, että 19 prosenttia Suomessa kulutetusta sähköstä tuotiin ulkomailta.
Loppupeleissä saastuttamattonaan sähköautot kulkee hiilen poltolla - Anonyymi
Sähköautojen aika alkaa olla maksimissaan koska luonto ei kestä enempää saastuttavaa sähköauton elinkaarta. Se on totuus.
- Anonyymi
Reppanahan sinä olet.
- Anonyymi
Ei ole päättynyt polttomoottorin aika yhtään mihinkään koska vaihtoehtoja on muitakin kuin diesel moottorit. Flexifuel autot toimivat bensan lisäksi etanolilla, jotkut metanolillakin täysin ongelmitta. Flexifuel autoille tarkoitettua E85 polttoainetta on myynnissä useilla eri paikkakunnilla suomessa. Lisäksi etanolia olisi hyvinkin mahdollistaa jätteiden lisäksi yli 20 erilaisista uusiutuvista aineista suoraan Suomessakin, eikä etanolia tarvitse tuoda suomeen ulkomailta. Monet perus bensa-autotkin ovat muutettavissa toimimaan bensan lisäksi etanolilla muutossarjojen avulla.
Etanoli=Moonshine=Viina. Suunnilleen samanlaista ainetta kuin ihmisten juoma alkoholi, mutta polttoainekäytössä oleva etanoli on vahvasti denaturoitua ettei ihmiset joisi polttoainetta."Etanoli=Moonshine=Viina. Suunnilleen samanlaista ainetta kuin ihmisten juoma alkoholi, mutta polttoainekäytössä oleva etanoli on vahvasti denaturoitua ettei ihmiset joisi polttoainetta."
Jos denaturointia ei tehtäisi, yksikään alkolla liikkuva auto ei kulkisi Suomessa XD- Anonyymi
Suomessa ei tule niin paljon jätettä, että siitä saisi etanolia edes kymmenesosaan Suomen autoista. Lisäksi yleensä kehoitetaan minimoimaan jätteiden määrän. Itsekään en paljon ruokaa jätteisiin laita. Pyrin käyttämään kaiken ostamani ruoan. Joten minulta ei paljon polttoaineeksi muutettavaa jätettä tule.
Lisäksi etanolia tehdään viljasta, sokerijuurikkaasta ja vastaavasta ja en ole varma riittääkö sitä, jos kaikki autot kulkisi etanolilla. Ainakin suuri osa peltoalasta pitäisi laittaa etanolin valmistamiseen ja ruokaa tulisi vähemmän. Mikäs siinä, jos vain Suomi käyttäisi etanolia, mutta suurempi ongelma tulisi, jos muissa maissa käytettäisiin etanolia. Sitten autot kyllä saisi polttoainetta, mutta ruoka loppuu. Kumpaa pidät tärkeämpänä, polttoainetta vai ruokaa?
Ei tuo etanolikaan tyhjästä ilmesty ja etanolissakin on ongelmansa.
- Anonyymi
Vedyn hinta on silti aina moninkertainen bensaan verrattuna. Vaikka sähkön hinta on noussut, se on edelleen ylivoimaisesti halvin "polttoaine" autoon.
- Anonyymi
JOS SÄHKÖN HINTA nousisi niin paljon, että sähköenergiaa kuluisi 10 €/100 km, tämä maa olisi konkurssissa.
Miettikääpäs miten mammuttimaiset sähkölaskut olisi kodeissa ja teollisuudessa! :O
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.551544Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt211176- 93987
- 80727
- 37698
Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.21539- 27530
Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?55473- 27466
Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?
Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h30433