Patriotismi ja patriottisuus on hyve ja nationalismi ja nationalisuus on pahe

Anonyymi

Suomessa ei ymmärretä isänmaallisuutta eli patrioottisuutta ja kansallismielisyyttä eli nationalismi oikein vaan ihmiset sotkee nämä keskenään.

Patriotismi tarkoittaa rakkautta isänmaata kohtaan, mutta niin että on avoin muille kulttuureille ja globalismille mikä näkyy yhteistyönä ja yhteiselona. Sen sijaan nationalismi tarkoittaa puhdasta vihaa, xenofobiaa, muita kansoja, kulttuureja ja kohtaan eli käperrytään omaan kuoreen sulkeutuen muulta maailmalta eikä sillä ole mitään tekemistä rakkauden kanssa.

Patriootti on sellainen ihminen joka juhlii yhdessä muiden ihmisten kanssa piittaamatta siitä keitä he ovat tai mistä he ovat kun taas nationalisti haluaa olla yksin ja pitää muukalaiset ulkopuolella. Esimerkiksi Maamme ei ole Suomen kansallislaulu vaan Suomen isänmaallinen laulu. (Finnish patriotic anthem).

Joten, kuten siis voidaan osoittaa, niin kaikki mihin liittyy kansallisuus aate, kansallisuus ja "kansallis-" -termi on paha ja huonoa asia jota meidän ei tule hyväksyä ja sietää, mutta kaikki mihin se sijaan liittyy isänmaan aate, isänmaalisuus ja "patriotical" -termi on hyvä asia jota meidän tulee kannattaa ja haluta jotta voimme elää yhdessä, sovussa ja rauhassa kaikkien muiden maiden ihmisten kanssa.

13

276

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On sanottu, että patriootti on ylpeä omasta maastaan, mutta sallii toisenkin olevan ylpeä omastaan.

      Natsi/nationalisti saattaa livahtaa ahnehtimaan myös toisen omaa, lähteä omahyväisyydessään valtaamaan naapurille kuuluvaa maata.

      Sellainen tyyppi ei ole patriootti vaan fasisti.

      • Anonyymi

        Fasismi ja nationalismi ovat synonyymejä mies hyvä. Ja patriottisuus on kaiken sen äärimmäisen vastakohta. Siksi kansallismielisyys ja isänmaalisuus ovat toisensa poissulkevia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Fasismi ja nationalismi ovat synonyymejä mies hyvä. Ja patriottisuus on kaiken sen äärimmäisen vastakohta. Siksi kansallismielisyys ja isänmaalisuus ovat toisensa poissulkevia.

        Fasismilla tarkoitetaan militanttia nationalismia, sitä mitä putin parhaiten edustaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Fasismilla tarkoitetaan militanttia nationalismia, sitä mitä putin parhaiten edustaa.

        Ahmen, eli tosi kuin vesi ja näin on. Puhuit sanat suusta. Putin ja Venäjä on hyvä esimerkki siitä mihin kansallismielisyys johtaa ja miksi nationalismi on pahasta. Siksi meidän tulee olla nationalismin vastakohta, jotta emme olisi samanlaisia kuin Venäjä.


    • Anonyymi

      Oivallisimmin patriotismin ja nationalismin välisen eron on kiteyttänyt ranskalainen Guy Queguiner: "Patriootti on ihminen, joka rakastaa maataan, mutta on avoin muille. Nationalisti on ihminen, joka rakastaa maataan, mutta haluaa käpertyä rajojen sisään, sulkea rajat muilta."

      Olennaisin ero niiden välillä lienee niihin liittyvän poliittisen ajattelun: Patriootit ovat aina olleet rauhaa rakastavia ja muiden kanssa yhteistyöhaluisia pasifisteja joiden kotirakkaus kohdistuu yhteen valtioon eli isänmaahan, kun taas nationalistit ovat niitä jotka haluavat pitää rajat kiinni eikä päästää edes omiaan pois maasta suojellakseen kuvitteellisen mielikuvitusyhteisön, kansakunnan, olemassaoloa.

    • Anonyymi

      Vähän huono juttu kun käsitteiden merkitystä muutellaan jälkikäteen.
      Kirjallisuuttakin on luotu ennen käsitteiden muuttelua.

      Taitaa tämäkin tapaus liittyä neuvostoaikaiseen historian uudelleenkirjoitteluun ja käsitehämmennyksen luomiseen
      propagandan tarpeisiin?

      Kansallisia indentiteettejä tuhottiin ja luotiin tilalle neuvosto-nationalismia, mutta nationalismi -sanaa ei saanut enää käyttää.

    • Anonyymi

      Jos katsotaan historiaa viimeiset 300 vuotta taaksepäin niin ymmärretään miksi ja mikä vika on nationalismissa. Missään historian vaiheessa nationalismi ei ole aiheuttanut pienintäkää hyvää asiaa vaan ainoastaan sotaa, kuolemaa, lisää sotaa ja lisää kuolemaa. Oikeasti olisi jopa ollut parempi että nationalistinen kansallisuusaate ei olisi koskaan syntynyt, näin oltaisiin vältetty 1. ja 2. maailmansodalta sekä monen ihmisen turhalta kuolemalta.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Jep, jep... Täällä taas vihervasemmisto tulkitsee asioita, joista eivät ymmärrä tuon taivaallista.

      Toivottakaa nyt sitten oikein kauheen Isänmaallisesti äiti-venäjänne tervetulleeksi valloittajaksi Suomeen, kun se on niin kulttyyrisesti avointa ja globalistisesti fantsuu!

      Mistä teitä sikiää!? Venäläisten viideskolonna vauhdissa taas...

      • Anonyymi

        Putin on tyyppipuhdas esimerkki nationalismista, siitä mihin se johtaa ja miksi nationalismi on ylipäätään huono ajatus.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Putin on tyyppipuhdas esimerkki nationalismista, siitä mihin se johtaa ja miksi nationalismi on ylipäätään huono ajatus.

        Maailmanvaltaa tavoittelevia diktaattoreita on ollut maailman sivu, eivätkä he ole tarvinneet nationalismia tuekseen. Nyt on vain kovin muodikasta yhdistää kaikki kansallismielisyyden muodot Hitlerin versioon nationalismista.


    • Anonyymi

      No ohhoh, tulipa se sieltä se Kremlin viljelemä yksisilmäinen nationalismin määritelmä, jolla perustellaan Ukrainan valloitusta ja Tsetsenian sortoa.

      • Anonyymi

        Olet väärässä. Venäjä itse on nationalistinen pääpaholainen pyrkiessään siirtämään rajaa ja laajentamaan omia maitaan toisen valtion (Ukrainan) maille. Venäjässä tiivistyy kaikki mikä nationalismissa on pahinta.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      205
      3121
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1600
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      93
      1451
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      89
      1349
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1314
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      155
      1228
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1168
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      999
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      922
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      44
      803
    Aihe