Erään muumimukin tarina

Anonyymi

Ärsyttää ihan sikana, että jotkut on saanut kahvikupin ostamalla tuhansia euroja. Niin kalliita on kalleimmat Muumimukit. No. Minäpä reipastuin raivossani, ja soitin yhdestä melkein tonnin kupista myyjälle, ja pyysin päästä katsomaan sitä. Sovittiin tällit illaksi hänen kotiinsa Tampereella. Se oli muuten kiva näköala. Näki Särkänniemeen suoraan. Esittelin itseni, ja kun tuo kuppi lopulta saapui, pyöritin sitä käsissäni hetken, ja "vahingossa" pudotin sen. Varmistin vielä, että lattia ei ole pehmeää. Esitin hyvin järkyttynyttä, mutta salaa iloitsin, että minun rahoilla et jumalauta juhli.

6

265

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Huh. Vakavan oloinen tarina. Oletko myös käynnyt elämä koulun

    • Anonyymi

      Tosi diippii shittii. Nudvessi hudvearaa pedverseesen.

    • Anonyymi

      Olet kyllä oikein ilkeä ihminen ärsyttäähän se, kun toisilla on rahaa, ja toisilla ei. Valtion maksama tasapalkka olisi aika mukavaa. Oma toimeentulo ainaki. Nousisi.

    • Anonyymi

      Eivät ne oikeasti sen arvoisia ole, vaan hinta määräytyy sen mukaan, mitä joku on valmis maksamaan mukista. Ilman keräilyharrastusta ne olisivat tavallisen mukin arvoisia.

    • Anonyymi

      Rikottu esine on ostopäätös.
      Onko kivaa maksaa jo ennestään rikkaalle tyhjästä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      94
      4600
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      226
      1823
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      76
      1450
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1150
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      322
      1085
    6. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1070
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      50
      1069
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      147
      1027
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      111
      1009
    10. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      85
      964
    Aihe