Dementia ja seksi

Anonyymi

Minulla on ystävä, jolla diagnosoitiin ensin lievä muistihäiriö ja myöhemmin alzhaimer.

Jokin aika sitten ystäväni ehdotti minulle seksiä ja suostuin siihen. Rakastan häntä ns. platonisella tasolla ja ystävyytemme on kestänyt vuosia ilman seksiä, mutta kieltämättä pidän häntä myös todella viehättävänä. Hän on ollut urheilija ja on myös hyvin älykäs, myös sydämenviisas, mikä ehkä tärkeämpää. Hän on usein sanonut rakastavansa minua ja myös osoittanut teoillaan sen. Hän on pelastanut minut pahoista paikoista silloin kun hän oli vielä toimintakykyisempi eikä ollut alzhaimerdiagnoosia.

Silloin kun harrastimme seksiä, me vain hyväilimme toisiamme. Hänelle tuli vain osittainen erektio. Hän sanoi, että hyväily tuntuu silti todella hyvältä. Hän sanoi, ettei hän eturauhassyövän hoitojen takia pysty saamaan saamaan kunnollista erektiota eikä orgasmia.

Ystävä kysyi: "Onko niitä olemassa semmosia lääkkeitä, mitkä auttais siihen?". Sanoin, että on niitä olemassa semmoisia lääkkeitä, jotka auttaa erektion saamiseen, mutta en tiedä, onko olemassa sellaisia lääkkeitä, jotka auttaisi laukeamiseen?

Minulle tuli vain sitten mieleen, että onko olemassa semmoista, että erektiolääkkeitä ei mahdollisesti määrättäisi muistisairaille? Kun tulee mieleen, kun on vanhuksia jotka ehdottelee hoitajille, niillä vanhuksilla se seksuaalisuus ikäänkuin paukkuu yli? On omakohtaista kokemustakin hoitajana ehdottelevista potilaista... Minun ystävä ei kuitenkaan ole yhtään sellainen. Hänellä ei ole mitään yliaktiivista seksuaalisuutta ollut ennen muistisairautta, eikä sen jälkeen.

Voiko sitä lääkettä mennä lääkäristä kysymään, vai sanooko ne, että ei tarvitse tuollainen joka "ei yläpäästä käy enää täysillä"?

Minun ystävä ei ole ylipäätään elämässään harrastanut paljoa seksiä, koska ujous ja muutamat traumaattiset kokemukset. Minä olen harrastanut seksiä, mutta en ole saanut keneltäkään toiselta mieheltä sellaista rakkautta, mitä ystäväni osoittaa minua kohtaan.

Onko kenelläkään tällaisesta kokemusta? Estääkö muistisairausdiagnoosi viagrareseptin?

3

1498

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Menkää lääkäriin yhdessä.Pyytäkää lääkäriä kirjoittamaan ,Sildenafiiliä.
      Saattaa tulla apu.Muistisairaan kanssa sexi vain ei aina saata olla mitenkään hyvää.
      Lähi ihminen saattaa kohdata ylitsepääsemättömiä,sairauden edettyä.

    • Anonyymi

      Näitä samanlaisia ongelmia on paljonkin Suomessa.
      Esim: olemme neljän lapsen vanhemmat,vaimoni sairastui muistihäiriöön ja alzhameriin jossa mielialat vaihtelee.Itselläni on käynyt aviopuolisona niin että ei edes
      ole haluja,niin sanotusti ei ota eteen.Kyseessä on kumminkin vakava sairaus,jossa pitää ottaa toisen henkilön tunne ja sairaus huomioon.Aviopuolisollani on vuoden välein kontrolointi jossa on todettu sairauden etenevän huonompaan suuntaan.
      Vuosien seksittömyys varmasti vaikuttaa myös minun kykyyni ja 7/24h vuosien hoito.
      Usko/Toivo/Rakkaus kumminkin velvoitaa kestämään,sekä yhteiset lapsemme.

    • Anonyymi

      Suomen hallitus teki lain.Muistisairas voi kieltäytyä seksistä sanomalla EI!
      Pahinta tässä on että muistasairas osaa kyllä sanoa ,KYLLÄ tai EI ja nämäkin sanat näyttää menevän sekaisin.Esim ;Kun pyytää aamu puurolle.vastaus on EI!
      Otako Kahvia,vastaus on EI! Pesitkö hampaasi EN! Huuhtelitko suusi Kyllä!
      Hyvin usein nämä kaisi sanaa näyttelee pää osaa myös keskusteluissa,jos niitä yleensä on,edes syntyy.Muistisairaus vie myös halut tehdä kotitöitä.olla mökötetään mieluimmin,istuskellaan ja makoillaan. En tiedä kummin päin on helpompi elää,olemalla mies muistisairaana vai nainen muistisairaana,tunnen syvää rakautta vaimoani kohtaan hänen sairastaessaan muistisairautta joka pahenee päiväpäivältä.
      Oma elämä on seisahtanut,kaikki pyörii muistisaurauden ympärillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      102
      2204
    2. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      114
      2001
    3. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      302
      1990
    4. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      344
      1791
    5. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      209
      1647
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      37
      1435
    7. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      29
      1255
    8. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1153
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      70
      1150
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      52
      1089
    Aihe