Nyt olisi aika korjata Merkelin suurinta typeryyttä, ydinvoimasta äkkiluopumista.
Saksahan polttaa kivihiiltä ennätystahtiin nykyisin.
On aivan turha ajaa alas vielä viimeisiä hyvin toimivia ydinvoimaloita. Jos pidetään ne käynnissä, kiittää luonto ja Putiinilta tarvitsee ostaa vähemmän energiaa.
Ehtii ne voimalat sulkea, kun ovat käyttöikänsä päässä ja toimivia vaihtoehtoja on oikeasti olemassa.
Energiewendung ja Putin
5
238
Vastaukset
- Anonyymi
Saksa on jo ylitiöpäisessä idealismissaan (typeryydessään) sulkenut muutamaa lukuunottamatta kaikki ydinvoimalansa. Ne on siis ajettu alas. Päätöksen pyörtäminen saisi vihreän puolueen (Venäjän ohjaamat) poliitikot menettämään kasvonsa pahemman kerran ja lisäksi maksaisi rajusti valtion rahaa. Se ei ole mahdollista toteuttaa.
Jo tämä Nordstream 2 fiasko on ollut saksalaisille katkera pilleri nieltäväksi. Vaikka siitä kuinka varoiteltiin etukäteen että Venäjä käyttäisi maakaasuputkea aseenaan EU:n hallitsemiseen. Ahneus voitti järjen. - Anonyymi
Merkel halusi sähköntuotantoon uusiutuvaa energiaa. Silloin alettiin kasvattamaan ruskohiilen ja maakaasun käyttöä . Nyt sitten ollaan sähköpulassa ja lämmityksenkin kanssa lirissä. Moni ihmetteli asiaa silloin, mutta heidät hiljennettiin. Nyt nämä hiljentäjät pysyvät visusti hiljaa. Vihreä valhe paljastui karmeasti Venäjän sodassa Ukrainaa vastaan ja myöskin osalle Euroopan maista energiapulassa.
- Anonyymi
Saksassa nykyiseen tilanteeseen johtanut vihreä valhe oli 100% varmuudella Neuvostoliiton/Venäjän käsikirjoittama.
- Anonyymi
Missä kunnossa käytöstä poistetut ydinvoimalat ? Ei luulisi olevan kummoinenkaan juttu ottaa niitä toistaiseksi käyttöön. Jos ei saksalaisilta onnistu, niin ei keneltäkään.
- Anonyymi
Saksassa on ydinvoimala joka kyllä valmistui mutta jota ei ikinä otettu käyttöön, voimalan ilmalauhdutintornissa sijaitsee nyt kiipeilyseiniä yms.
Merkel on kristillisdemokraatti ja ydinvoimasta luopumista ajoivat kiivaimmin vihreät, vähän turhaa Merkeliä on tästä syyttää, demokraattisista päätöksistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä692010- 1291396
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1321363- 1431082
- 103932
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten348868Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82754Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap55694Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist50673Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j67664