Miten olisi soveliasta pukeutua, entä kesällä

Olen pohdiskellut tätä jo jonkin aikaa ja tietoa ei tunnu löytyvän. En tiedä onko vika minussa ja hakusanassa vai siinä ettei tietoa ole.
Ainoa mitä olen löytänyt on se, että ei koristeellisuutta, ja kun mennään kirkkoon niin polvet ja olkapäät peitetään. Ja sitä tärkeintäkään ei löydy, että mitä raamattu asiasta sanoo. Tuntuu vähän, että olen vääränlainen kun en osaa tätä pukeutumisasiaa, hieman hävettää.

Mutta asiaan miten kaula-aukot, olkapäät ja nilkat tulee huomioida, kun mennään ihmisten ilmoille? Entä hiukset? Ja saako kesällä käyttää caprihousuja vai pitääkö olla täyspitkät?

Oletan, että minun tulee luopua myös tatuointi haaveesta. (En ajatellut ottaa mitään koko käden peittävää, vaan ihan pienen vaivattoman linnun lapaluiden väliin).

Jos joku ystävällinen voisi auttaa pohdinnoissani niin olisin hyvin kiitollinen ja jos näihin kysymyksiin on jossain vastaus niin linkatkaa sivu niin käyn mieluusti lukemassa :)

1

103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      > Oletan, että minun tulee luopua myös tatuointi haaveesta.

      Raamatussa sanotaan:

      "....älkääkä koristelko itseänne ihopiirroksilla."
      Lev. 19:28

      En siis suosittele tatuointeja, erityisesti kun ne ei tee kenestäkään paremman näköistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      43
      7387
    2. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      54
      3673
    3. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      47
      3546
    4. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      62
      3298
    5. 51
      2984
    6. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      51
      2882
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      34
      2799
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      30
      2474
    9. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      188
      1847
    10. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      47
      1541
    Aihe