Voisiko joku jolla on ylimääräisiä Jodix

Tabletteja, myydä minulle pari? Olen joka päivä yrittänyt tuloksetta saada niitä yliopistoapteekin verkkosivuilta, mutta koko ajan ne viedään nenän edestä. Tabletteja on ilmeisesti siis mahdoton saada. Löytyisikö mistään niin ihanaa ihmistä, että voisi myydä minulle postikuluja vastaan jokusen joditabletin?
12344
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Siis tarkoitin että itse tablettien hinta postikulut minun piikkiini.

Äänestä

Kertoisitko mihinkä tarvitset noita tabletteja?

Äänestä
  • Odotettavissa on paljonkin troIIausta tuosta aiheesta. Venäjällä on nyt tarvetta pelotella suomalaisia pysymään Naton ulkopuolella jota pelottelutoimintaa harrastetaan erityisesti somen kautta.

    Äänestä

  • No siis tietenkin siihen jos tapahtuisi ydinvoumalaonnettomuus ja säteily leviäisi myös tänne meille saakka...

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Odotettavissa on paljonkin troIIausta tuosta aiheesta. Venäjällä on nyt tarvetta pelotella suomalaisia pysymään Naton ulkopuolella jota pelottelutoimintaa harrastetaan erityisesti somen kautta.

    Olen Ap, eikä aloitus ole todellakaan mikään trolli. Joditabletit ovat loppu kaikista Suomen apteekeista.

    Äänestä

Jodia löytyy myös muussa muodossa kuin pillereinä. Esimerkiksi Betadine - nimisen desinfiointiaineen käyttöohjeissa varoitetaan kilpirauhasongelmaisia sitä käyttämästä siksi, että aineesta imeytyy ulkoisessakin käytössä jodia ihon läpi kehoon.

Jos siis on ihan hurja pelko jodipulasta mahdollisen ydinvoimalaonnettomuuden tai ydinräjähdyksestä tulevan laskeuman tapahtuessa niin hankkii lääkekaappiin pullon Betadinea varalle. Sille on arkista hyötykäyttöäkin toisin kuin jodipillereille.

Muistettava aina että melkein mikä tahansa aine liiallisena annoksena tai väärinkäytettynä on myrkyllinen. Desinfiointiaine ei todellakaan ole tarkoitettu juotavaksi. Tuon aineen jodipitoisuudesta ei ole selkeää tietoa muuten kuin että siinä on polyvidonijodia. Polyvidoni on C6H13NOP2 (hiili, vety, typpi, happi, fosfori) josta ilmeisesti joku osa vetyatomeista (yksi?) sitten korvautuu jodilla.

Äänestä
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Povidone-iodineTuon+mukaan+povidonijodista+vapautuu+jodia+noin+10%+massastaan+eli+1+gramma+povidonijodia+vapauttaisi+100+mg+jodia.+Ruokalusikallinen+nestettä+on+noin+15+millilitraa.+Betadinessa+povidonijodia+on+100+mg+per+millilitra+eli+ruokalusikallisessa+sitä+olisi+1.5+grammaa+vastaten+150+mg+puhdasta+jodia.+Suurella+määrällä+jodiliuosta+on+tehty+itsemurhia+(tuhoaa+munuaiset)+mutta+tässä+tapauksessa+viikon+ikäiselle+vauvalle+annettiin+vahingossa+jodiliuosta+kaksi+ruokalusikallista+ilman+näkyviä+haittoja:https://www.sap.org.ar/docs/publicaciones/archivosarg/2016/v114n2a16e.pdfEn+todellakaan+suosittele+nielemään+laimennettua+betadinea+edes+radioaktiivisen+laskeuman+tapauksessa.+Jos+laskeuman+yhteydessä+saisi+muutenkin+suuren+säteilyannoksen+(lähellä+räjähtänyt+ydinase+ja+sen+välitön+laskeuma)+niin+jodimyrkytyksestä+aiheutuvaa+pahoinvointia+ja+lievästä+säteilysairaudesta+aiheutuvaa+pahoinvointia+voi+olla+vaikea+erottaa+toisistaan.Hakusanaksi+povidone+iodine+acute+oral+toxicity

    Äänestä

Jodixin vaikuttava aine on kaliumjodidi. Itse käytän lisäravinteena nestemäistä jodia jokusen tipan päivässä. Viimeksi tilasin Lugolin jodia, jossa on sekä jodia että kaliumjodidia.

Äänestä

Eikö joku luontaistuote missä on jodia käy? Jodia ei saisi koskaan syödä liikaa. Eikä varmaan varmuuden vuoksi.

Äänestä

Jodix - pillereissä on kerta-annoksena kaliumjodidia 130 mg ja niitä saa laskeumatilanteessa ottaa aikuinen yhden ainoan kappaleen. Silloin saa jodia yliannoksen.

Tshernobylin laskeuman jäljiltä tiedetään jo, että radioaktiivisesta jodista ei esimerkiksi Suomessa aiheutunut tilastoista havaittavissa olevia haittavaikutuksia vaikka tuolloin ei käytetty mitään jodipillereitä.

Äänestä

Eipä tuo taida suojata kuin kilpirauhasta. Muuta elimistöä se EI suojaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Tabletteja, myydä minulle pari? Olen joka päivä yrittänyt tuloksetta saada niitä yliopistoapteekin verkkosivuilta, mutta koko ajan ne viedään nenän edestä. Tabletteja on ilmeisesti siis mahdoton saada. Löytyisikö mistään niin ihanaa ihmistä, että voisi myydä minulle postikuluja vastaan jokusen joditabletin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu