Voisiko joku jolla on ylimääräisiä Jodix

Anonyymi

Tabletteja, myydä minulle pari? Olen joka päivä yrittänyt tuloksetta saada niitä yliopistoapteekin verkkosivuilta, mutta koko ajan ne viedään nenän edestä. Tabletteja on ilmeisesti siis mahdoton saada. Löytyisikö mistään niin ihanaa ihmistä, että voisi myydä minulle postikuluja vastaan jokusen joditabletin?

12

322

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siis tarkoitin että itse tablettien hinta postikulut minun piikkiini.

    • Anonyymi

      Kertoisitko mihinkä tarvitset noita tabletteja?

      • Anonyymi

        Odotettavissa on paljonkin troIIausta tuosta aiheesta. Venäjällä on nyt tarvetta pelotella suomalaisia pysymään Naton ulkopuolella jota pelottelutoimintaa harrastetaan erityisesti somen kautta.


      • Anonyymi

        No siis tietenkin siihen jos tapahtuisi ydinvoumalaonnettomuus ja säteily leviäisi myös tänne meille saakka...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Odotettavissa on paljonkin troIIausta tuosta aiheesta. Venäjällä on nyt tarvetta pelotella suomalaisia pysymään Naton ulkopuolella jota pelottelutoimintaa harrastetaan erityisesti somen kautta.

        Olen Ap, eikä aloitus ole todellakaan mikään trolli. Joditabletit ovat loppu kaikista Suomen apteekeista.


    • Anonyymi

      Jodia löytyy myös muussa muodossa kuin pillereinä. Esimerkiksi Betadine - nimisen desinfiointiaineen käyttöohjeissa varoitetaan kilpirauhasongelmaisia sitä käyttämästä siksi, että aineesta imeytyy ulkoisessakin käytössä jodia ihon läpi kehoon.

      Jos siis on ihan hurja pelko jodipulasta mahdollisen ydinvoimalaonnettomuuden tai ydinräjähdyksestä tulevan laskeuman tapahtuessa niin hankkii lääkekaappiin pullon Betadinea varalle. Sille on arkista hyötykäyttöäkin toisin kuin jodipillereille.

      Muistettava aina että melkein mikä tahansa aine liiallisena annoksena tai väärinkäytettynä on myrkyllinen. Desinfiointiaine ei todellakaan ole tarkoitettu juotavaksi. Tuon aineen jodipitoisuudesta ei ole selkeää tietoa muuten kuin että siinä on polyvidonijodia. Polyvidoni on C6H13NOP2 (hiili, vety, typpi, happi, fosfori) josta ilmeisesti joku osa vetyatomeista (yksi?) sitten korvautuu jodilla.

      • Anonyymi

        https://en.wikipedia.org/wiki/Povidone-iodine

        Tuon mukaan povidonijodista vapautuu jodia noin 10% massastaan eli 1 gramma povidonijodia vapauttaisi 100 mg jodia.

        Ruokalusikallinen nestettä on noin 15 millilitraa. Betadinessa povidonijodia on 100 mg per millilitra eli ruokalusikallisessa sitä olisi 1.5 grammaa vastaten 150 mg puhdasta jodia. Suurella määrällä jodiliuosta on tehty itsemurhia (tuhoaa munuaiset) mutta tässä tapauksessa viikon ikäiselle vauvalle annettiin vahingossa jodiliuosta kaksi ruokalusikallista ilman näkyviä haittoja:

        https://www.sap.org.ar/docs/publicaciones/archivosarg/2016/v114n2a16e.pdf

        En todellakaan suosittele nielemään laimennettua betadinea edes radioaktiivisen laskeuman tapauksessa. Jos laskeuman yhteydessä saisi muutenkin suuren säteilyannoksen (lähellä räjähtänyt ydinase ja sen välitön laskeuma) niin jodimyrkytyksestä aiheutuvaa pahoinvointia ja lievästä säteilysairaudesta aiheutuvaa pahoinvointia voi olla vaikea erottaa toisistaan.

        Hakusanaksi povidone iodine acute oral toxicity


    • Anonyymi

      Jodixin vaikuttava aine on kaliumjodidi. Itse käytän lisäravinteena nestemäistä jodia jokusen tipan päivässä. Viimeksi tilasin Lugolin jodia, jossa on sekä jodia että kaliumjodidia.

    • Anonyymi

      Eikö joku luontaistuote missä on jodia käy? Jodia ei saisi koskaan syödä liikaa. Eikä varmaan varmuuden vuoksi.

    • Anonyymi

      Jodix - pillereissä on kerta-annoksena kaliumjodidia 130 mg ja niitä saa laskeumatilanteessa ottaa aikuinen yhden ainoan kappaleen. Silloin saa jodia yliannoksen.

      Tshernobylin laskeuman jäljiltä tiedetään jo, että radioaktiivisesta jodista ei esimerkiksi Suomessa aiheutunut tilastoista havaittavissa olevia haittavaikutuksia vaikka tuolloin ei käytetty mitään jodipillereitä.

    • Anonyymi

      Eipä tuo taida suojata kuin kilpirauhasta. Muuta elimistöä se EI suojaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      241
      2781
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1154
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      123
      1131
    4. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      0
      1020
    5. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1015
    6. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1002
    7. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      64
      954
    8. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      927
    9. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      851
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      132
      848
    Aihe