Miksi Jokelassa ihmiset ovat kuin zompeja ?
Onko jokin syy ?
JOKELA käytös ihmisissä
12
1116
Vastaukset
- Anonyymi
Käy kurkkaamassa Jokelan Facebook-sivua. Katsos kun on niin huonosti aurattu niin totta kai ihmiset ovat tuollaisia...
- Anonyymi
Kurkkasin Jokela FB. Tosiaan karmeaa luettavaa. Miten voivat olla sekona normaali talvesta ?
On tosiaan suoraa hulluutta näkyvillä. Ei pieni vähemmistö vaan voi juma #
Zompeja siellä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kurkkasin Jokela FB. Tosiaan karmeaa luettavaa. Miten voivat olla sekona normaali talvesta ?
On tosiaan suoraa hulluutta näkyvillä. Ei pieni vähemmistö vaan voi juma #
Zompeja siellä.Satun tietämään, että jo aiemmin ovat useat auramiehet lähteneet sieltä ja nimenomaan sen loputtoman ja asiattoman haukkumisen takia.
Viime syksynä taisi jo olla hilkulla, ettei auraajia olisi ollenkaan saatu Jokelaan.
Tämän talven jälkeen en olisi ollenkaan yllättynyt jos kävisi niin, että jokelalaiset joutuvat ihan itse kolaamaan katujaan....
- Anonyymi
Jokelassa kävelijät eivät osaa liikennesääntöjä, 95% kävelee tien oikeaa laitaa.
- Anonyymi
Kelvoton hanavesi
- Anonyymi
Väylät ovat olleet yönä talvena huonosti hoidettuja monessa muussakin paikassa vaan Jokelassa on kyllä erityisen huono tilanne ollut. Ennen on ollut ihan kunnon tekijöitä, ei ole tarvinnut valittaa. Asiasta on otettu esille. Lonkkia on murtunut.
- Anonyymi
Se on mahdollista, että tilanne tänä talvena on ollut edellisiä huonompi.
Minulla on omaa kokemusta sekä muista paikkakunnista, että Jokelasta aiemmasta talvesta. Homma meni niin, että asukkaiden kunnalle lähettämä palaute välitettiin eteenpäin tekijöille. Ikinä en ole missään törmännyt vastaavaan törkyyn kuin mitä tuossa joutui vastaanottamaan.
Erityisen pahalta tuntui, kun ihan sumeilematta valehdellaan. Esim että joku katu on jätetty auraamatta, vaikka 2 tuntia aiemmin kyseistä katua on jo hoidettu.
Ja nämä kokemukset ovat siis ajalta, jolloin asiat olivat, viime talveen verrattuna, hyvin ( siis esim edellisen kirjoittajan mielestä).
Minulla saattaa sinänsä olla valistunut arvaus sen suhteen, mitkä asiat aiheuttivat viime talven ongelmia. Mutta ehkä ei siitä sen enempää tässä vaiheessa.
- Anonyymi
Jokelasta kotoisin oleva perhe 2 2 kuoli autokolarissa 1986, heidän auto luisui vastaantulijoiden kaistalle. Kun heidän hautajaisista oli mennyt n. 2 viikkoa, heidän taloon muutti perhe 2 2 ja samanikäisiä kuin kuolleen perheen jäsenet. Tämä uusi perhe ei näyttäytynyt päivisin kenellekkään, mutta kun tuli pimeää alkoi talolla tapahtua kaikenlaista. Kaikilta naapureilta katosi kissoja ja koiria, jotka sitten löytyi puihin hirtettynä lähimetsässtä. Toinen lapsista soitti naapurin ovikelloa, ja kun ovi avattiin lapsi sanoi "Teidät kaikki tullaan hirttämään ja kiehuvassa padassa keittämään". Ja samalla lapsen silmistä alkoi valumaan verta pitkin poskia. Kauhistuneet ihmiset muuttivat pois Jokelasta saman viikon aikana. Nämä Zombit asuu edelleen Jokelassa, ja ihmeellistä on että kukaan heistä ei vanhene ollenkaan.
- Anonyymi
Auraus on toiminut kyllä moitteetta, mutta lääkäriin tai hierojalle tai fysioterapiaan täällä ei kyllä pääse. Harmittaa ajaa aina Helsinkiin noissa asioissa.
- Anonyymi
Miten muuten pääsee liittymään jokelalaisten facebook-ryhmään? Kerran yritin, mutta mitään vastausta/hyväksyntää ei koskaan kuulunut?
- Anonyymi
Tarviit suosituksen. Rautajokelasta jos saat luvan niin pääset.
En minäkään ole päässyt ryhmään, en ole asunut täällä tarpeeksi kauan.
- Anonyymi
KPL 1 Ekologia
Ekologia tutkii luonnon toimintaa
Ekologia:
lajien elämä niiden elinympäristössä
lajien väliset suhteet ja verkostot
lajien suhde niiden elottomaan ympäristöön
lajien energian ja aineen hankintatavat
Luonnon monimuotoisuuden eli biodiversiteetin tarkastelu
Myös soveltavaa tutkimusta, esim.
riistaekologia
luonnonsuojeluekologia
Ympäristötekijät
Kaikkiin eliöihin vaikuttaa suuri joukko ympärisötekijöitä
Abioottiset eli elottomat ympäristötekijät
Elottomaan luontoon liittyvät piirteet
Bioottiset eli elolliset ympärisötekijät
elollisen luonnon piirteet
Abioottisia ympärisötekijöitä:
valo
lämpö
vesi
ilma
happamuus
ravinteet
Bioottisia ympäristötekijöitä.
ravinto
pedot
loiset
kilpailijat
lisääntymiskumppanit
ihminen
Jokaisella lajilla on oma ekolokeronsa
Ekolokero: jokaisen eliön oma toiminnallinen asema tai tehtävä elinympäristössä
Kuvataan usein eliön käyttämien ympäristöresurssien kautta: ravinto, pesäpaikat, valo, vesi jne
Jos lajien ekolokerot ovat päällekkäisiä tapahtuu lajien välistä kilpailua
→ epäedullisen kilpailun väittämiseksi lajit erikoistuvat
→ tämä lajien evoluutio synnyttää monimuotoisuutta
Eliö selviytyy sietoisuusalueellaan
Eliöillä on abioottisten ympäristötekijöiden suhteen sietoisuusalue
Minimitekijä rajoittaa voimakkaimmin eliön menestymistä, esim kasveilla jokin kasvulle välttämätön ravinne (esim. typpi, fosfori)
Lajeja tarkkailemalla voidaan tehdä päätelmiä ympäristön tilasta
Laaja-alaisilla lajeilla on laaja sietoisuusalue (esim. ahven)
voivat elää vaihtelevssa elinympäristöissä
Kapea-alaisilla lajeilla on kapea sietoisuusalue
ovat hyvin vaateliaita elinympäristönsä suhteen
sopivat hyvin ilmentäjälaseiksi eli bioindikaattoreiksi
esim. rahkasammaleet ilmentävät veden happamuutta
huippupedot ilmentävät monia ympäristömyrkkyjä (niiden puuttumista)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tyttäreni kuoli lihavuusleikkaukseen.
Miettikää kuiten 2 kertaa, ennenkuin menette lihavuusleikkaukseen.34787091 Eurolla 35 euroa, 1.5x minimikerroin, 0x kierrätys ja minimitalletus vain 5e!
Noniin nyt pamahti sitten VB:ltä älyttömän kova tarjous ensitallettajille. Euron panoksella 35 euroa jos kokkishown voit12561Viiimeinen viesti
Sinulle neiti ristiriita vai mikä nimesi sitten ikinä onkaan. Mulle alkaa riittää tää sekoilu. Oot leikkiny mun tunteill692338- 1791945
epäonnen perjantain rikos yritys
onpa epäselvä kuva, tuolla laadullako keskustaa tarkkaillaan lego hahmotkin selvempiä161532Yllätyspaukku! Vappu Pimiä rikkoi vaikean rajapyykin yllättävässä bisneksessä: "Nyt hymyilyttää...!"
Wau, onnea, Vappu Pimiä, upea suoritus! PS. Pimiä tänään televisiossa, ohjelmatietojen mukaan hän on Puoli seiskassa vie91381- 1121337
Suomessa ei ole järkeä tarjota terveyspalveluita joka kolkassa
- Suomen väestötiheys 1.1.2022 oli 18,3 asukasta maaneliökilometriä kohden. - Uudenmaan maakunnassa asuu keskimäärin 181791307RÖTÖSHERRAT KIIKKIIN PUOLANGALLA.
Puolankalaisilla tehtävä ryhmäkanne itsensä yleintäneistä rötöstelijöista, sekä maksattaa kunnan maksama tyhmän koplan j601300Kirjoitin sinulle koska
tunnen sinua kohtaan niin paljon. Sydäntäni särkee, kun kätken ihastumisen, kaipauksen, sinua kohtaan tuntemani lämmön j421217