Monen asiantuntijan mukaan Venäjä on kärsinyt Ukrainassa suuria materiaalitappioita, joiden korvaamiseen menee jopa vuosia, sikäli kuin se onnistuu ollenkaan. Monet aseet vaativaa korkeaa teknologiaa, joka on nyt pakotteiden piirissä.
Lisäksi Venäjän on nyt arvioitava armeijansa suorituskykyä ylipäänsä. Ehkä on tullut yliarvioitua omia sotavalmiuksia ja -kykyjä.
Taloudelliset pakotteen iskevät myös lujaa. Riittääkö varoja asevarusteluun?
En sano, etteikö Natoon kannattaisi hakeutua. Mutta kiire ei ole.
Milloin oikea aika hakeutua Natoon?
8
101
Vastaukset
Toisaalta sanotaan, että Nato-ikkuna on nyt auki, kun kansa liittymistä kannattaa.
Liian suuri yksimielisyys jossain asiassa herättää minussa epäilyjä. Joukossa tyhmyys tiivistyy.- Anonyymi
Maanpuolustuskorkeakoulun entinen strategian opettaja ja komentaja evp Jyrki Berner ajattelee, ettei Nato-jäsenyys tuo Suomelle merkittävää lisäturvaa nykyhetkeen.
Suomella on vahva puolustus, jonka vuoksi ei ole syytä kiirehtiä Naton jäseneksi, ajattelee maanpuolustuksen pitkän linjan asiantuntija.
Puolustusyhteistyö on muiden maiden kanssa tiiviimpää kuin koskaan ennen.
MTV Uutiset Live 22.3.2022
- Anonyymi
Mitä epäilyjä se herättää, jos poliittinen tilanne on muuttunut jyrkästi, ja politiikot, ja kansa on kääntynyt Nato-jäsenyyden kannalle.
Tässähän on kyse Suomen turvallisuuteen liittyvistä ratkaisuista. 97% EU kansalaisista kuuluu Natoon. Suomen kuuluu olla samassa joukossa muiden demokratioiden kanssa.- Anonyymi
Poliitikot ja kansaaiset ovat reagoineet kohtuuttoman voimakkaasti, koska Suomen turvallisuus on parempi kuin 2017, jolloin kannatus oli 19 prosenttia.
Realistinen kannatus on siis edelleen 19 prosenttia.
- Anonyymi
Venäjä saa tarvitsemansa avun Kiinasta. Putinhan kävi sopimassa asioista Kiinan Xi:n kanssa ennen hyökkäystä. Kiina tietysti yrittää salata asian.
- Anonyymi
Vasalliksi heittäytyy. Siinä menee viimeinenkin kunnia.
- Anonyymi
Olen aloittajan kassa samaa mieltä siinä että venäjän muutenkin toimimattomaksi taas havaittu sotilaallinen kyky on pitkäksi aikaa lyöty siten ettei sillä mitään suuria operaatioita pysty tekemään .
Turvallisuustilanne on kuitenkin muuttunut niin oleellisesti euroopassa että Suomen on nyt reagoitava omaan turvallisuuteensa jatkoa ajatellen ja hakeuduttava Naton puolustusliittoon johon Suomi läntisenä maana kuitenkin luonnollisesti kuuluu vain jäsenyys puuttuu ja harmittavasti se jäsenyys on juuri se asia jonka takana on turvatakuutkin.
Putinin viimeaikaisten toimien vuoksi en enään ole ollenkaan varma että tämä toimii rationaalisesti ja järkevästi olosuhteet ja resurssit huomioiden vaan saattaa äityä hyvinkin yllättäviin ratkaisuihin jotka eivät perustu realistisiin ja todennäköisiin laskelmiin . - Anonyymi
Nyt on sunnuntai.Niin huomenna paprut sisään
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html484273Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2424072Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1353168Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat183122Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis653024Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos752789Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien982483Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana1272177- 472062
- 241790