Milloin oikea aika hakeutua Natoon?

Monen asiantuntijan mukaan Venäjä on kärsinyt Ukrainassa suuria materiaalitappioita, joiden korvaamiseen menee jopa vuosia, sikäli kuin se onnistuu ollenkaan. Monet aseet vaativaa korkeaa teknologiaa, joka on nyt pakotteiden piirissä.
Lisäksi Venäjän on nyt arvioitava armeijansa suorituskykyä ylipäänsä. Ehkä on tullut yliarvioitua omia sotavalmiuksia ja -kykyjä.
Taloudelliset pakotteen iskevät myös lujaa. Riittääkö varoja asevarusteluun?

En sano, etteikö Natoon kannattaisi hakeutua. Mutta kiire ei ole.

8

106

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toisaalta sanotaan, että Nato-ikkuna on nyt auki, kun kansa liittymistä kannattaa.

      Liian suuri yksimielisyys jossain asiassa herättää minussa epäilyjä. Joukossa tyhmyys tiivistyy.

      • Anonyymi

        Maanpuolustuskorkeakoulun entinen strategian opettaja ja komentaja evp Jyrki Berner ajattelee, ettei Nato-jäsenyys tuo Suomelle merkittävää lisäturvaa nykyhetkeen.

        Suomella on vahva puolustus, jonka vuoksi ei ole syytä kiirehtiä Naton jäseneksi, ajattelee maanpuolustuksen pitkän linjan asiantuntija.

        Puolustusyhteistyö on muiden maiden kanssa tiiviimpää kuin koskaan ennen.

        MTV Uutiset Live 22.3.2022


    • Anonyymi

      Mitä epäilyjä se herättää, jos poliittinen tilanne on muuttunut jyrkästi, ja politiikot, ja kansa on kääntynyt Nato-jäsenyyden kannalle.
      Tässähän on kyse Suomen turvallisuuteen liittyvistä ratkaisuista. 97% EU kansalaisista kuuluu Natoon. Suomen kuuluu olla samassa joukossa muiden demokratioiden kanssa.

      • Anonyymi

        Poliitikot ja kansaaiset ovat reagoineet kohtuuttoman voimakkaasti, koska Suomen turvallisuus on parempi kuin 2017, jolloin kannatus oli 19 prosenttia.

        Realistinen kannatus on siis edelleen 19 prosenttia.


    • Anonyymi

      Venäjä saa tarvitsemansa avun Kiinasta. Putinhan kävi sopimassa asioista Kiinan Xi:n kanssa ennen hyökkäystä. Kiina tietysti yrittää salata asian.

      • Anonyymi

        Vasalliksi heittäytyy. Siinä menee viimeinenkin kunnia.


    • Anonyymi

      Olen aloittajan kassa samaa mieltä siinä että venäjän muutenkin toimimattomaksi taas havaittu sotilaallinen kyky on pitkäksi aikaa lyöty siten ettei sillä mitään suuria operaatioita pysty tekemään .

      Turvallisuustilanne on kuitenkin muuttunut niin oleellisesti euroopassa että Suomen on nyt reagoitava omaan turvallisuuteensa jatkoa ajatellen ja hakeuduttava Naton puolustusliittoon johon Suomi läntisenä maana kuitenkin luonnollisesti kuuluu vain jäsenyys puuttuu ja harmittavasti se jäsenyys on juuri se asia jonka takana on turvatakuutkin.

      Putinin viimeaikaisten toimien vuoksi en enään ole ollenkaan varma että tämä toimii rationaalisesti ja järkevästi olosuhteet ja resurssit huomioiden vaan saattaa äityä hyvinkin yllättäviin ratkaisuihin jotka eivät perustu realistisiin ja todennäköisiin laskelmiin .

    • Anonyymi

      Nyt on sunnuntai.Niin huomenna paprut sisään

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      44
      4826
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      60
      2681
    3. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1064
    4. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1035
    5. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      71
      1034
    6. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      124
      989
    7. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      72
      964
    8. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      137
      865
    9. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      49
      864
    10. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      169
      840
    Aihe