Avioliitto ja kirkko- teologisia näkökulmia aiheeseen

Anonyymi

4

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Asiallista ja perusteellista pohdintaa avioliitosta teologiselta näkökulmalta."

      No teologiselta näkökulmalta Jumalan asettamaa liittoa miehen ja naisen välillä on turha tutkiskella, koska Jumala ei asettanut muita liittomuotoja kuin miehen ja naisen liiton.

      • Anonyymi

        Ihan ymmärrettävästi toit esille, miten sinun todellakin on turhaa tutkiskella aloituksessa esitettyä aihetta.


    • Anonyymi

      Kirkollisen / uskonnollisen avioliittoon vihkisen käsitys & vaatimus jo heteroparien vihkimisessä on sen verran nuori (joskus keskiajalta) juutalais-kristillisessä perinteessä, ettei sillä ole mitään relevanssia tai yhteyttä kysymykseen sen "raamatullisuudesta". Heteroparien kirkollinen avioliittoon vihkiminen on yhtä epäraamatullista kuin homoparienkin.

      • Kiitos kommentistasi. Mielestäni sinulla on faktat oikein. Kirkko tosiaan rupesi vihkimään kirkossa vasta keskiajalla. Sen sijaan tulkinta, että miehen ja naisen avioliitolle ei olisi yhteyttä Raamattuun, on valitettavasti väärä. Luomiskertomus, useat vertauskuvat Jeesuksesta sulhasena ja seurakunnasta morsiamena ja muutkin asiat antavat tarvittavat perusteet. Näiden perusteiden kumoaminen vaatisi selkeän kiellon vihkimiselle eikä sellaista löydy Raamatusta.

        Kristillisen vihkimisen ei kuitenkaan tarvitse tapahtua kirkossa. Se voi tapahtua muuallakin, esim. sulhasen kotona tai isommat häät jossain isommassa paikassa.

        Homoparien vihkimiselle ei löydy samanlaisia perusteita Raamatusta. Jeesus opetti, että avioliitto on miehen ja naisen välinen asia. Siksi homopareja ei ole vihitty kristilliseen avioliittoon eikä homopareja tulisikaan vihkiä kirkossa tai muuallakaan kristilliseen avioliittoon. Homojen vihkiminen olisi vastoin Jeesuksen opetusta.

        a koska Jeesus opetti Jumalan ja lähimmäisen rakastamisen tärkeydestä, homovihkimisten kielto on rakkauteen perustuva kielto. Kiellon tarkoitus on kaikkien hyvä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      69
      8907
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      154
      5594
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      127
      5036
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      17
      3890
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      85
      3480
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      53
      3379
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      40
      2731
    8. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2691
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      50
      2649
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      24
      1747
    Aihe