Urakalla työt pois ja kotiin

Anonyymi

Olen aloittanut työssä, jossa 7,45 tunnin työaika liukuvalla työajalla. Ruokatauko 30 minuuttia omalla ajalla, josta pidän ehkä 10 minuuttia. Kahvit juokasen 5 minuutissa. Työtä on sen verran, että voisi joka päivä vetää ylitöiksi ja paljon, etenkin jos tekisi verkkaisesti. Teen kuitenkin päivän työt neljään - viiteen tuntiin ja häivyn kotiin. Merkkaan täyden päivän. Tästä hyötyy kaikki, koska käsittelemäni tavara saadaan näin monta tuntia aikaisemmin jatkojalostukseen. Esimies on oikeastaan sanonut ”en minä niitä työaikoja seuraa”.


Eli kyseessä on win win -tilanne, eikö vain?

Kyllä asia on niin, että töihin mennään tekemään työvuoron työt eikä aikaa olemaan. Tämä suomalaisessa työelämässä pitäisi ymmärtää.

20

390

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mahtaisiko moraalisi venyä myös toiseen suuntaan, jos jossain vuorossa pitäisikin tehdä vähän enemmän kuin 7 tunnissa ehtii?

      • Anonyymi

        Hmmm. Jos niitä vuoroja on harvoin. Tämähän se yleensä ongelmaksi muodostuu suomalaisessa SAIRAASSA työelämässä; kun joku on osaava ja ahkera, niin hänen pitäisi tehdä kahden työt toisen lorviessa tai kun työnantaja haluaa lisää ja lisää. Monet työntekijät lähtevät toiseen työpaikkaan, jos töissä pitää tehdä verkkaisesti ja pitkästyä tai sitten kahden työt.

        Kyllä ahkeruudesta ja osaamisesta pitää palkita ja se palkka on se ylimääräinen vapaa-aika. Tällä tavallahan työantaja saa työpanoksen eli tavarat aikaisemmin jatkojalostukseen jne.

        Enää ei eletä sitä aikaa, kun vanhemmat sanoi nuoremmille ”jätetään huomisellekin päivälle” ja seuraavana päivänä istuttiin taas iso osa päivästä ja pitkästyttiin. Työ tuntui raskaammalla kuin urakalla tehtynä vapaa-aikaa säästäen .


    • Anonyymi

      Tämähän ratkaistaan niin suomalaisessa työelämässä että saat jatkossa tuplamäärän hommia ja jos et suoriudu niistä 8h aikana niin puhuttelu,varoitus ja kenkää sekä uusi tyyppi tilalle ja samalla haukutaan edellinen työntekijä laiskaksi paskaksi.

      Hyvästä työstä siis "palkitaan" lisätyöllä ja kiitoksena vittuilua ja lopulta kenkää.
      Siinä on suomalainen moraali pähkinänkuoressa.

    • Anonyymi

      Ei onnistu naisvaltaisella alalla. Haukkana vahditaan, että työasua mennään vaihtamaan just sillon, kun työaika loppuu. Lisäksi sähköinen työajanseuranta. Jos tolleen tekis, tulis joka pv neljä tuntia miinusta.

      • Anonyymi

        Akat on hulluja! Hirveä työilmapiiri niissä paikoissa…


      • Anonyymi

        Periaatteessa miinusta ei saisi tulla, kun työt tehtyään saa merkitä täydet tunnit sille päivälle ja lähteä kotiin. Tämä edellyttää toki sitä, että työ ei ole sellaista joka edellyttää läsnäoloa.


    • Anonyymi

      Miksipä ei.

      T. Johtaja

    • Anonyymi

      Toimii jos on joku tarkasti rajattu oma homma, jota voi "urakoida". Tyyliin, sinun pitää vääntää joka päivä x määrä komponentteja ja muuta ei vaadita.

      Monilla vaan työtehtävä koostuu niiden ydintehtävien lisäksi toissijaiista tehtävistä, jotka on kuitenkin joskus tehtävä. Ei siis käytännössä ole koskaan sellaista tilannetta, että "pöytä on tyhjä". Aina on jotain tekemistä, ja jos ei, voi tehdä pikku remppaa pahan päivän varalle.

      • Anonyymi

        Mitä komponentteja? Taidat olla elämän liian raskaasti ottava insinööri? Ei tietenkään toimi joka työtehtävässä, mutta melkein kaikissa ja siellä missä toimii kannattaa ja pitää käyttää. Etätyötä myös .

        Itse esimekiksi olen vahtimestari, mutta työhön kuuluu paljon muutakin. Olemme auki 5 tuntia päivässä, jonka aikana hoidan vahtimestarin työt ja paljon muuta. Sen jälkeen pääsen kotiin ja saan täyden palkan joka päivä. Ei ole keneltäkään pois. Pomo tietää ja arvostaa, kun on työt aina tehtynä ennen määräaikaa. En muuten jaksaisi töissä.


      • Anonyymi

        Kyse on siitä että toinen vain tekee nopeammin ja ansaitsee siitä lisää vapaata. Työnantaja hyötyy. Vai pitäisikö tämän nopean alkaa hitaammaksi? Miten lie säilyy mielenkiinto🤔 Ne jotka hitaita ja tekee asiat vaikeasti totta kait vastustaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyse on siitä että toinen vain tekee nopeammin ja ansaitsee siitä lisää vapaata. Työnantaja hyötyy. Vai pitäisikö tämän nopean alkaa hitaammaksi? Miten lie säilyy mielenkiinto🤔 Ne jotka hitaita ja tekee asiat vaikeasti totta kait vastustaa.

        Onko teillä jotenkin vajaa ymmärrys, sanoin mielestäni aika selkeästi. Jotkut työt ovat sellaisia, että voi tehdä pöydän tyhjäksi niin nopeasti tai hitaasti kuin haluaa. Mutta on myös paljon sellaisia töitä, joissa pöytä ei ole koskaan kokonaan tyhjä, tai on pakko olla varalla.

        Turha tästä on tehdä mitään "toiset on tyhmiä ja hitaita", kun työt nyt vaan on erilaisia. Jos vahtimestarin työaika on 5 tuntia, niin hän on töissä 5 tuntia. Ihan sama kuinka nopeasti hän osaa vaihtaa luokkahuoneen kattolamput. Mitä hittoa tekee vaksilla, jota tarvittaisiin klo 13, mutta lähtikin jo kotiin klo 11 kun 'oli niin fiksu ja nopea".


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko teillä jotenkin vajaa ymmärrys, sanoin mielestäni aika selkeästi. Jotkut työt ovat sellaisia, että voi tehdä pöydän tyhjäksi niin nopeasti tai hitaasti kuin haluaa. Mutta on myös paljon sellaisia töitä, joissa pöytä ei ole koskaan kokonaan tyhjä, tai on pakko olla varalla.

        Turha tästä on tehdä mitään "toiset on tyhmiä ja hitaita", kun työt nyt vaan on erilaisia. Jos vahtimestarin työaika on 5 tuntia, niin hän on töissä 5 tuntia. Ihan sama kuinka nopeasti hän osaa vaihtaa luokkahuoneen kattolamput. Mitä hittoa tekee vaksilla, jota tarvittaisiin klo 13, mutta lähtikin jo kotiin klo 11 kun 'oli niin fiksu ja nopea".

        Siis vahtimestari ei ole talonmies, jonka työnkuvaa kuvailit. Esimerkki tapauksessa vahtimestari: Jos joku paikka on auki 5 tuntia ja vahtimestari hoitaa vahtimestarin työt ja muutkin oheistyöt siinä samalla, niin hän tekee viisi tuntia töitä ja poistuu työpaikalta. Yleensä vahtimestareilla on liukuva työaika. Toki jos jossakin paikassa vahtimestarin työnkuvaan kuuluu lampun vaihto, niin se lamppu vaihdetaan sen 5 tunnin aikana esim. tässä tapauksessa kun paikka 5 tuntia auki. Joku joutuu sen lampunvaihdon ajan tuuraamaan vaksia, koska se on vastuullinen tehtävä.

        Jos joku työpaikka on sellainen jossa pöytä aina täysi eli ei tyhjene ikinä . Tällöin tehdään niin, että jokainen työntekijä tekee normaalin työpäivän ja sellaisella terveellä työtahdilla. Tämän jälkeen lasketaan keskiarvo siitä paljonko työpäivän aikana tehdään työtä. Ja kun keskiarvon verran on työtä tehty, niin saa lähteä kotiin. Jälkeen kerran, ei ole keneltäkään pois, vaan parantaa työhyvinvointia.

        Viimeaikoina on tutkittu, että 20% lyhyempi työaika antaa paremman tuloksen kuin 100% työaika. Mutta antaako 30% lyhyempi työaika vielä paremman tuoton?

        Työnantaja maksaa työpanoksesta, ei ajasta!


    • Anonyymi

      Onko tuollaista palikkatyötä olemassakaan. Vaikea kuvitella.
      Ei ole vielä kohdalle tullut. Mitä nopeammin teet niin kyllä se pomo
      uutta puuhaa eteen tunkee jos päivässä on vielä tunteja jäljellä.

      • Anonyymi

        Alkaa niitä nykyään jo olla, eli kannattaa vaihtaa työpaikkaa ja etsiä. Kaikkien etu että työt tehdään ripeästi eikä hissutella. Työt kun valmiit, niin pääsee kotiin latautumaan uuteen päivään. Nuo työnantajat ja pomot jotka lyö ahkeralle lisää ja lisää työtä ovat itse haudassa ja taitaa olla alaisensakin.


    • Anonyymi

      Kaikki tekee nykyään urakalla. Itse olen lentäjä ja kyllä mekin aina pyritään sellaiseen myötätuuleen, että ollaan etuajassa ja päästään aikaisemmin hotellille tai kotiin. Ja totta kait saadaan täydet sovitut tunnit.

    • Anonyymi

      Kyseessä joustotyö eli teet aikanan pitkääpäivää ja se osuu mukavasti kesän ajaksi :D
      Omamoka valinnalle josta kärsit joka päivä ja tulevaisuudessa kertoimella enemmän!

    • Anonyymi

      työn laatu varmasti kärsii jos huiskitaan vauhdilla. Homman jälki on juosten kustua. Se vanha totuus kannattaa muistaa kun tekee töitä. Työntekijän kannattaa suojella omaa kroppaansa ja aivojansa jos meinaa töissä olla eläkeikään asti suht koht terveeenä. Urakkatahtia voi ja kannattaakin tehdä silloin tällöin muttei jatkuvalla syötöllä.

      • Anonyymi

        Ei todellakaan kärsi. Sillä velttoilulla se kärsii, kun siinä nukahtaa työn ääreen ja kuolee tylsyyteen. Työt urakalla pois ja hiiteen työpaikalta! Puuhastelijat, kässehtijät ja perse edellä puuhun nousevat jääkööt nysväämään.


    • Anonyymi

      Karmee elämä ja kohtalo!

      • Anonyymi

        On varmaan jos on työpaikalla aikaa ja pitkästyy. Se kertoo karua kieltä tyhmyydestä. Suomalaiset on tyhmiä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      399
      8606
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      168
      2941
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      13
      1302
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      1018
    5. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      64
      958
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      936
    7. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      61
      913
    8. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      903
    9. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      852
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      72
      842
    Aihe