Yhtiökokouksessa joku kysyi miksi on 2 laskua, tilintarkastuksesta ja toiminnan tarkastuksesta Isännöitsijä ei tiennyt ja lupasi ottaa asiasta selvää. Kuukausi mennyt, ei ole mitään kuulunut. Siis kysyn mitä se tiloimiston toiminnantarkastaja muuta tekee, kuin lähettää taloyhtiölle vuosittain 500 eur laskun?
Taloyhtiön toiminnantarkastaja
Anonyymi
24682
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Mitä ensinnäkin on yhtiökokouksessa päätetty. Onko muka valittu sekä tilintarkastaja että toiminnantarkastaja mikä on todella omituista. Jos valittu tilintarkastaja niin sillä pitää olla pätevyys. Ja kai se tilintarkastaja toimittaa myös tarkastusraportin joka pitää löytyä jos kerran laskuttaa. Toiminnantarkastaja on kylläkin yleensä joku yhtiön osakkaista jolta ei vaadita pätevyyttä ja joka yleensä ilmaiseksi talkootyönä tarkastaa tilit näyttävätkö olevan kunnossa. Yleensä kyllä vain valitaan jompikumpi. Ja jos sellainen jota ei ole valittu laskuttaa tilaamattomasta työstä niin se on selvä petos josta pitää tietenkin tehdä poliisille tutkintapyyntö.
SIIS HETKONEN tilitoimiston toiminnantarkastaja? Hoitaako se tilitoimisto myös yhtiönne tilit ja maksaa laskut? Eihän tilitoimisto voi silloin itseään tarkastaa ja valvoa.
Taloyhtiön toiminnantarkastaja, mitä kuuluu tarkastaa siellä talolla? Isännöitsijä vaan haluaa nimen paperiin. Vielä en ole nimeä pistänyt.
Meillä toiminnantarkastaja tarkastaa menopuolen tositteet ts hankinnat ja korjaukset on varmasti taloon tehty. On aina löytynyt huomautettavaa. Kerran oli 250 eur lasku katon korjauksesta, vaikka katolla kavi vain huoltomies, viipyen 10 min.
Tuosta ei varmaan selviä kyllä 10 minuutin laskutuksella.
Huoltoyhtiölläkin voi olla minimitaksa? Vähän kuin autokorjaamoilla tai muulla, että vähintään tunti laskutetaan vaikka 10 minuuttia menisi ja tietenkin ajot päälle. Eli jos puoli tuntia ajaa suuntaan ja tunti minimiveloitus niin siitä tulee jo kaksi tuntia töitä ja sitten km korvaukset päälle ja toimistomaksut/laskutuslisät jne. ;)
Toiminnantarkastaja tarkastaa tilit eli onko menot olleet oikeita ja onko maksut maksettu taloyhtiölle kuten kuuluu. Maallikkohommaa yleensä eikä siitä tavata mitään maksaa vaan menee talkoohommina. Silloin jos asunnot kaikki vuokralla saatetaan eli sijoittajat omistaa talon niin saatetaan maksaa toiminnantarkastajallekin.
Jos taloyhtiönne on Kiinteistöliiton jäsen niin pyydä hallitukselta/isännöitsijältä jäsennumero ja soita Kiinteistöliiton juristille. Neuvonta sisältyy jäsenmaksuun.
Voisiko ketjun aloittaja kertoa taloyhtiön nimen niin tsekkaan rekistereistä onko yhtiölle valittu toiminnantarkastaja vai tilintarkastaja niin nähdään kumpiko lasku on aiheeton.
Hienoa? Tarvitsetko vielä tilinumeron ja Y-tunnuksen?
Taloyhtiön nimi riittää.
Kävisikkö vielä tos naapuris, oli jumalaton meteli yöllä, tapeltiinki. Veisit mun roskat kans ja pumppaisit viälä siihen ruosteiseen öglandin eturenkaaseen ilmaa, on siälä pyörävaraston päädyssä ylhäällä koukussa. Tuukko viälä huomennaki auttamaan?
Isännöitsijä ei ole mikään huoltomies. Usko nyt jo!
Meillä myös kaksi laskua eri tilitoimistoilta, juuri niitä tänään ihmettelin. Kummassakin lukee toiminnantarkastus 2025. Näkyy olevan jo mennyt vuosia sama homma. Pieni taloyhtiö. 7 asuntoa ja tositteita n. 130 per vuosi.
Meillä on yksi osakas varatoiminnantarkastaja. Plus siis nämä kaksi ammattilaista. En ymmärrä. Itse olen toisessa taloyhtiössä osakkaana ollut toiminnantarkastaja ilman mitään palkkioita ja sehän on ihan mielenkiintoinen ja helppo homma.
Olette itse valinnut nämä kaksi toiminnantarkastajaa. Ette kai kuvittele, että he ilmaiseksi teidän toimintaa tarkastaa. Jatkossa kannattaa valita tarkastajat talon asukkaista. Eivät kyllä tiedä, onko toimittu lakien mukaan, mutta jos hölmöyksissään ilmaiseksi allekirjoituksellaan todistavat, että kaikki on oikein, niin sehän on heidän ongelma.
Juu niin on valittu. Enkä kuvittele, että työtä ilmaiseksi tekisi kukaan ulkopuolinen. Tämä on niin pieni taloyhtiö, että tuntuu vähän hätävarjelun liioittelulta pitää kahta ulkopuolista tilitoimistoa toiminnantarkastajana. Toinen sitä paitsi laskuttaa neljä kertaa enemmän kuin toinen.
Olen reilu vuosi sitten muuttanut tähän taloyhtiöön. Nyt vähän tarkemmin tutkinut laskuja.
Maksullinen toiminnantarkastaja on ihan turha koska se ei voi tietää onko kuitti aiheellinen vai ei.
Ei mitään oo helepompi kusetta kun pieniä taloyhtiöitä asukkaat ei välitä ei viitsitä eres kokouksiin tulla ja mitään ei kyseenalasteta
Ainoat jotka tietää mitä taloyhtiössä tapahtuu on siellä asuvat.
Isännöitsijä ei tiedä onko lasku aiheellinen vaan maksaa vain sen kun sellainen tulee.
Toiminnantarkastaja ei tiedä yhdestäkään laskusta onko ne todellisia vai ei.
Onko rahat menneet oikeaan paikkaan vai isännöitsijän omalle tilille.
Meillä pitää isännöitsijälle ilmoittaa vioista ja isännöitsijä hommaa korjausmiehen. Ei siinä mitään, mutta kun se isännöitsijä ei talotekniikasta mitään ymmärrä. Laskut vaan maksaa kyselemättä sen kummemmin. Viat pitäis ilmoittaa aina kiinteistönhoitajalle, joka ilmoittaa isännöitsijälle, joka taas hommaa korjausmiehen. Ja ennenkuin lasku maksetaan, kiinteistöhoitaja käy toteamassa, että työt on tehty, niinkuin laaskussa lukee. Niin se pitäisi olla.
H T oli yksi kusettaja
Ihmettelen, että tätä HT ei kukaan vienyt käräjille asti. Tehtiinkö edes rikosilmoituksia?
Pienessä taloyhtiössä laskut on aika vakiot kuukaudesta toiseen. Ei kovin montaa laskua normaalisti vuodessa ole mitään poikkeavia (oisko 10-15 laskua) ja ellei niistä toiminnantarkastaja tiedä, voi kysyä. Pienessä yhtiössä kyllä puhutaan, joten aika moni asia on kaikilla tiedossa.
Kannattaa kysyä tämmöisiä asioita asiantuntijoilta, ei Suomi24 palstalta!
Ja asiantuntijoita löytyy sitten mistä?