Oliko se viimeiset 10 vuotta onnela?
Miksi minun pitäisi puolustella Ukrainaa ja sen hallintomenetelmiä?
Oliko muodostumassa pohjoismaihin verrattava hyvinvointivaltio?
Miksi minun pitäisi puolustella Ukrainaa ja sen hallintomenetelmiä?
Oliko muodostumassa pohjoismaihin verrattava hyvinvointivaltio?
Vastaukset 56
Vanhimmat
Kukaan ei halua tarttua aiheeseen, vain päätön kohkaaminen puoleen tai toiseen kiinnostaa.
Onnittelen hybridikeskusta, olette onnistuneet mut ette siinnä missä luulette.
Kaikki on onneloita verrattuna sinun paskaiseen työnantajaasi Putinin paskakasaan nimeltä Venäjä!
Kremlin mafia on piikittänyt piikittämättömät omilla myrkyillään venäläismielisiksi vellihousuiksi.
Valitettavasti olen huomannut samoja haittavaikutuksia ympärilläni.
Johtuuko sitten turhautumisesta lääketieteeseen joka on kanavoitu vihaan itää kohtaan vai oikeesti siihen ihmisten sisälle saatuun käyttöjärjestelmään joka Bluetoohtiilla löytyy ja sitä joku käyttää
Ennen niin järkevät ihmiset ovat yhtäkkiä kuin alien ois ne kaapannut ja minulta tivataan kyllä tai ei.
Keskitietä ei ole ja ihmiset menee psykoosiin jos olen jostain erimieltä.
Olet väärässä. Venäjän venäläisille ei kelvannut oman maan Sputnik rokote mutta rikkaat kävivät länsimaissa hakemassa mRNA rokotteita. Rokotevastaisten salaliittoteorioiden levittäminen länsimaihin iski Venäjää omaan nilkkaan ja aiheutti lukemattoman määrän ennenaikaisia kuolemia kun venäläiset itse nuo teoriat uskoivat.
Mitä Ukrainaan tulee niin minusta jokaisen itsenäisen demokratian pitää antaa itse tehdä päätöksensä myös sotilaallisen liittoutumisen osalta. Venäjällä ei siinä ole enää mitään oikeutta lähteä sekaantumaan asiaan kun se antoi Ukrainan aikanaan itsenäistyä.
On yksi p*skan hailee se, millaisena demokratiana minä Ukrainaa pidän. Oleellista on vain se, että siellä kansa tukee hallitusta/parlamenttia ja Venäjä hyökkää maahan siksi ettei halua antaa hallituksen tehdä kansan sille antamin valtuuksin liittymistä NATOon. Minusta on oikein länsimaiden antaa (passiivista) aseapua jolla Ukraina puolustautuu sotarikoksia tekevää hyökkääjää vastaan. Venäjä saa sen mitä ansaitseekin talouspakotteiden, sotilaidensa kuolemien ja kaluston tuhoutumisen kautta.
Sotaan sekaantuminen ulkopuolelta aktiivisesti esimerkiksi lentokieltoalueiden tai maahan lähetettävien joukkojen muodossa johtaisi lopulta ydinsotaan. Ukrainan tekeminen mahdollisimman vaikeasti valloitettavaksi ja mahdollisimman vaikeasti hallussapidettäväksi alueeksi Venäjälle aseavulla sen sijaan on OK. Venäjän noudattamien pelisääntöjenhän mukaan olisi jopa ihan OK hakea Lähi-Idästä 50000 palkkasotilasta taistelemaan Ukrainan puolella.
Mitä muuten arvelet, onko Maa noin 6000 vuotta vanha?
Venäjä ei missään tapauksessa saa voittaa aloittamaansa tappamista Ukrainassa!
Muista maista vaan lisää aseita Ukrainalle, että se voi puolustautua ja varmasti voittaa hyökkääjän/venäjän asevoimat. Muuta vaihtoehtoa en näe.
Biden on kaikissa puheissaan oikeassa ja minä kannatan häntä. Hyvä Biden, hyvä USA!
Täällä Rautalammilla on käynyt 15 ukrainalaista töissä yli 10 vuoden ajan, samat ihmiset.
Kertoneet että maassa ollut parempaa muutosta kokoajan.
Ukrainassa ollut parempi kansanvalta kuin venäjällä. Presidentti on venäjällä kuin pahin rikollinen, ukrainassa täysin eri.
Aivan varmasti kaikki mitä lukee rumble.comissa jää medialta kertomatta. Laatumedia kun pyrkii puhumaan totta. 😏
Seleski veti maton pois sotillaittensa jalkojen alta ilmoittaen antavansa itä-ukkrainan
iivanoille enää ei kannata sotia
Demokratian lisääntyminen ja sitä mukaa myös elintason paraneminen, ne olivat ne todelliset syyt miksi Putinin piti saada pommittaa Ukraina kivikaudelle.
Putin ei halua että naapurimaat menevät ohi oikealta ja vasemmalta.
Kyllä,, venäjältä et voi tilata...
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000000363405.html
<tuo oli iltasanomisten roskalinkki - ei kahteen vuoteen luettu eikä avattu kun eivät pystyneet totuutta puhumaan ja nyt on massamurha tehty Suomessa tappopiikeillä.
Miten hiljeni media ja syytää tätä sotaroskaa sijaan että meinaa mennä kansanmurhasta tuomitsemiset ohi suin!
Bitchute-roskaa ei tosin klikata.
Massamurhasta seuraa yleensä valtavasti kuolemia, milloin näemme ne? Minähän olen heti yksi kolmen piikkini kanssa joten tietenkään en monia ehtisi nähdä in corpore.
Harkova oli täysin venäläinen kaupunki kuten Mariopolikin
No jos ne oli venäläisiä kaupunkeja niin miksi ne sotii jatkuvasti venäläisiä vastaan. Trolli trolli, yrittäisit edes. Eihän su juttujas usko kukaan. Lopputili odottaa.
Mitä tarkoitat sillä että sinun pitäisi puolustella Ukrainaa - Puolustella mitä? Sitäkö että se haluaisi elää itsenäisenä kansana?
Ei sinun sitä tarvitse puolustella jos olet sitä mieltä että toiseen valtioon saa hyökätä sotillallisesti ilman mitään syytä ja pommittaa ja tuhota sitä mielin määrin!
Tosin herää kyllä kysymys että jos sinun oikeuksiasi rikotaan, joudut esim. ryöstön kohteeksi niin etkö tosiaan välitä siitä mitään? Et esim. tee edes rikosilmoitusta???
Puolustella mitä?
Esim.
Lähes yksipuoluejärjastelmää ja keskittynyttä mediaa, siis samaa mihin Venäjäkin on syyllistynyt.
Lopeta toi joko tai ajattelu.
Olihan toi melkoinen yksipuoluejärjestelmä kun nyt vasta sodan alettua siellä kiellettiin 11 sellaisen puolueen toiminta jonka katsottiin olevan lähellä Venäjää - SIIS YKSITOISTA PUOLUETTA jotka olivat ns. toisinajattelijoita!
Miksi tässä ylipäätään pitäisi puolustella jotain yhteiskuntajärjestelmää??? Eihän kyse ole mitenkään siitä että vain "hyvillä yhteiskuntajärjestelmillä" olisi oikeus olla olemassa!
Eihän kyse olekaan siitä että tässä pitäisi tukea hyökkäyksen kohteeksi joutuneen maan yhteiskuntajärjestelmää VAAN tuki/puolustus kohdistuukin siihen että itsenäinen suvereeni maa saisi pitää itsenäisyytensä!
Pallolla on noin parisataa valtiota ja 3000 kansaa sellaisen haluaisi perustaa, tuetko?
Komppasit taas itseäsi liian innokkaasti ja nopeasti.
Jos itsenäisyys hyväksytään kansainvälisesti (Venäjä mukaan lukien) kuten Ukrainan tapauksessa, sopiihan sitä tukea. Ei vain käy ihan helposti.
Kyllä niillä rahoilla jälleenrakennetaan Ukrainaa.
Eipä ole YK-Ukraina-Venäjä asioista tietoa Repellä
On tietoa. Ukrainan itsenäisyys oli kansainvälisesti täysin tunnustettu.
Näytä yk asiakirjanumerot missä Ukrainan rajat on määritelty,
Trollit äityvät aina vain naurettavammiksi. :D
Tuen kaikkien olemassa olevien itsenäisten valtioiden suvereniteettia!
Jos taas joku porukka jossain päin maailmaa haluaisi itsenäistyä niin sehän ei millään tavalla kuulu meille - Etkö sitä ymmärrä että tämä olisi juurikin puuttumista toisen valtion sisäisiin asioihin!
Venäjä on Sointula
googlaa jos ei ole historian tuntemusta
Onko joku saippuasarja tv:ssä???
Annetaan tukiopetusta:
https://letmegooglethat.com/?q=sointula
Mistä näitä Ukrainaa vihaavia ketjuja kommentteja tulee? Niitä syntyy kuin sieniä sateella, Tai oikeastaan kuin tehtaan liukuhihnalta. Trollitehtaan.
Ukraina oli (on) valtiona ja kansakuntana luomassa omaa tietään ja tarinaansa. Puolan ja Tsekin läheisyys vaikutti omalla tavallaan, ihan tavalliset ihmiset näkivät millaista elämä Euroopassa on. Samalla nämä ihmiset tiesivät millaista elämä Venäjällä on.
Ukrainalaiset päättivät valita eurooppalaisen tulevaisuuden itselleen ja lapsilleen. Venäjä ei tätä hyväksynyt.
Eiköhän näitä venäläisiä vihaan yllytettyjä median puolelta ole melkoisesti lampaan lailla täällä jo keritty ja keritty näkemäänkin.
Mikä vaivaa kun veli venäläistä moukkamaisesti solvaa. He ovat todella puhkaisemassa mätäpaisetta.
Kauheeta että joku kertoo keskustelupalstalla mielipiteensä joka eroaa puoli ysin Rönkän suusta tulevasta.
Joku sensuuri tai ajatusrikoslaki on saatava heti voimaan.
Ukrainan suuntaa ohjanneissa on ollut vain pyhimyksiä ja venäjä esti paratiisin syntymisen maan päälle?
Toivottavasti Venäjä tuhoaa Ukrainan. Haluan nähdä kaaosta ja ruumiita.
A. Media.
Hyvä vaan että soditaan. Kuolleita ihmisiä on aina kiva katsoa.
Hyvä Venäjä.
Annan täyden tukeni Venäjälle. Mielisairaus on ihana asia.
Uskalkatko sanoa tuon äidillesi vai onko tuo opittua?
Uskallan sanoa. Se ei anna tuon sanomisesta tappotuomiota.
Kyse on eri asiasta. Kyse on siitä, mitä Venäjä teki.
Sinunkin leipä on kasvatettu Ukrainassa ja sinunkin mansikat on poimineet ukrainalaiset. Ja jos ei ole niin taidat olla Putinin trolli.
Kannattaa katsoa areenasta Kansan palvelija. Siitä saa jonkunlaisen kuvan ukrainasta, väritettynä tietysti, koska on komedia, mutta rivien välistä totuus paljastuu.
Kuinka moni maa on täydellinen? "Pohjoismaisen" tason saavuttaminen jää useimmalla haaveeksi. Ukraina on kuitenkin tsempannut: kymmenkunta vuotta sitten se oli korruptiossaan Venäjää pahempi. Nyt kuitenkin vaaleja on ajallaan pidetty ja Transparency International-vertailussa maa nousi kirkkaasti Venäjän ohi maailman keskikastiin.
Ukrainaa tuemme yhdestä syystä: maa on diktatuuri-Venäjän yksipuolisen aggressiivisen hyökkäyssodan ja sovinistisiin päiväuniin nojautuvan miehitysaikeen kohde. Venäjän jatkuvia ihmisoikeusrikkomuksia ja valheita seuranneen on vaikea luottaa, että tämä Venäjän barbaarinen akti olisi sen viimeinen ja Ukraina ainoa kohde.
Täytyy olla unelmamaa
Näyttelee pressaa> tulee pressa> kerää palkkatuloilla muutamassa vuodessa 1 200 000 000 taalan omaisuuden.
Edes American dream ei tuohon pysty.
Eli sinulle käy, että Venäjä orjuuttaisi Ukrainan puskurivyöhykkeeksi. Pitää sen köyhänä ja eristettynä.
Venäjä on paskakasa.,
Siihen verrattuna Ukraina on paratiisi ja siksi Ukrainassa on maanpuolustustahtoa.
Hyppää sinä Pietarin trolli Nevaan!
Kiovassa 2014 vuonna suuri pride paraati sateenkaarilippuineen synnillä oli
seurauksensa
Ukrainalaisilla on mielettömän hyvä huumorintaju. Todella musta, kuiva ja karski, eikä taatusti poliittisesti korrekti mutta aina ovat hyvää juttua iskemässä. Kovia kiroilemaan myös, mutta rankka työt, rankat huvit. Ahkeria duunareita kun hommaan käsiksi käyvät.
Poistetuista kommenteistahan huomaa selkeästi, ettei Suomessa saa vapaasti kertoa mitä ukrainassa todella tapahtuu. Sensuuri näyttää viedän meiltä tietoja. Sama on radio, heillä on pakko paikallisradioillakin lukea se teksti mitä annetaan tai menee luvat ja rahat.
Bbc dokkari Ukraina nazista 2014, ei käy, poistoon
Kansa köyhää rikkaat vetää kaiken päältä
Suojattu määrättyjä ihmisiä eikä heitä tutkita mistään rikoksesta
Muurahaispesä