Tulee olemaan järkyttävä ilmapiiri ja pelon kasvu suomessa. Nyt on itseasiassa eduskunnalla ja kaikilla tahoilla jo kiire estää se. Media on suoltanut kymmeniä vuosia venäjältä kerrottua joka on ollut haitallista.
Ihan käsittämätön on tämän maan ison osan kansan ajattelu ollut. Hirveä virhe 1944 sotien jälkeen antaa sen kasvaa.
Moni tulee asumaan rajojen ulkopuolella siis kauempana venäjästä.
Tulee olemaan järkyttävä ilmapiiri suomessa.
6
507
Vastaukset
- Anonyymi
Sodasta puhutaan, pommisuojia valmistellaan, lapset pelkäävät, joditabletteja ja pian ruokaakin hamstrataan.
Eipä olisi uskonut että isovanhempien koettelemukset ovat lähellä toteutua jonkin asteisina. Penskana koulussa opetettiin että eletään rauhan aikaa eikä kukaan aloita 3 maailmansotaa hirveiden sotamenetysten ja kokemusten jälkeen. - Anonyymi
Tapaus Salisbury ja aiempi radioaktiivisten aineiden levittely Lontoossa samoin Venäjän asevoimien pommituksin suorittama siviilien joukkomurhat Syyriassa ja varsinkin tapaus hyökkäyssota Ukrainaa vastaan on osoittanut että Venäjä ei enää edes yritä olla mitään muuta kuin imperialistinen roistovaltio.
Niinpä Nato on monista huonoista vaihtoehdoista se vähiten huono eli paras vaihtoehto niille valtioille joitten omat voimat eivät riittäisi Venäjän hyökkäyksen torjumiseksi.
Jonkun vain noin 5 miljoonan asukkaan maan kuten vaikka Suomi on ihan turhaa yrittää yksin käydä varustelukilpaa yli 100 miljoonan asukkaan Venäjän kanssa, mutta Natomaiden yhteenlaskettu voima voi tarvittaessa riittää Venäjän voittamiseen niin varustelukilpailussa kuin jos sota kumminkin syttyy varsinaisilla tappotantereilla.
https://www.youtube.com/watch?v=lEvMkvr7Wa0
Vähintäänkin niin kauan kun Venäjän johdossa on sikäläinen pikku Hitler Natoa tarvitaan juuri siihen tarkoitukseen mihin se alunperin perustettiinkin siis pitämään Euroopassa idän halla rajojensa takana. - Anonyymi
Venäläiset on suurin ryhmä joka muuttaa suomeen eikö opita että venäläisiä ei päästetä suomeen minkä helvetin takia rajoja ei suljeta vakoojat lisääntyy koko aika
- Anonyymi
psykopaatti-putinin lähettämät "maahanmuuttajat" ovat täällä venäjän imperiumin luomista varten. Ja niitä on paljon! Kirjoittaja on aivan oikeassa näistä Suomeen tunkeutuvista venäläisistä. Siis ihmetellessään, miksi Suomi löperösti salliin tämän. Tämän on sallinut ja edelleen sallii poliittinen vasemmisto, etunenässä SDP. Tarja Halosen ja Erkki Tuomiojan on vaikea kiemurteli tästäkin myyrän työstänsä ulos. Vain muutamia vahvasti putinin johtaman venäjän ihailijoita mainitakseni. Eikä keskustan Paavo Väyrysen, Mauti Pekkarisen ja Esko Ahon pussissa ole puhtaita jauhoja.
- Anonyymi
Jos jokainen aikuinen suomalainen liittyisi oman paikkakuntansa reserviläisyhdistykseen. Opiskelee siellä opetettavan sisällön, hankkii reserviläisaseistuksen ja puvun ym. Meillä olisi muutamissa kuukausissa yksi maailman ehdottomasti vahvimmista jalkaväkijoukoista. Tämä tietysti edellyttäisi viranomaisiltakin aika kovaa lupaueakointia, mutta jos näin teoreettisesti tehtäisiin, olis melkoinen armeija miehiä ja naisia .
Ns. Liikekannallepanokin olisi turhaa. N 10 minuutissa olis valmiusryhmät ympäri maan. Todellinen painajainen maahan tunkeutujalle. Jos siihen vielä Nato mukaan niin huh huh.
Jos täällä on miljoonapilkkejä ym. Kansallisia juttuja, niin tämä kyllä veisi voiton ja hyödyttäisi kaikkia. Vaatisi melkoisen elämänasenteen suunnanmuutoksen monilla.
Silloin näkisi oikeasti sen veteraanien perinnön. - Anonyymi
Mitä ihmettä! Onko Suomeen saatu aikaan pelon ilmapiiri.
😂 - Anonyymi
Tänään kyselytunnilla ääneen pääsivät enenevässä määrin hallituksen edustajat.
Meinaako nykyjohto sulkea oppositiopuolueilta suun kokonaan?
Ovatko oppositiopuolueet jo jo voimattomia vaatimaan itselleen enemmän ääntä?
Jos halutaan että kyselytuntia haluaa joku katsoa , on parasta, että hallituspuolueiden kansanedustajat kuuntelevat vain kiltisti, mitä oppositiolla on sanottavaa ja myös oikomaan Hallituksen ministerien valheita ja selittelyjä kansalaisien elämän kurjistamisen tarpeellisuudesta ja valtion rahojen vääränlaisesta kohdistamisesta vain rikkaille kansalaisille ja yksityisille terveysjäteille .
Hallituspuolueiden mielipiteet ja valheiden suoltaminen kyllä tiedetään.
Kuka niitä hallituksen hyeenalauman leikkauskohteista ja valheita ja epärehellisiä selittelyjä kaikista asioista enää jaksaa kuunnella?
Kokoomus persu ja rkp kristillisten porvaripuolueiden edustajat eivät ole saaneet aikaan kuin vaikeuksia ja nälännäön, jotka kohdistuvat eniten heikoimmilla tuloilla elävään kansanosaan.
Myös sodan uhka on olemassa Yhdysvaltain taholta johdettuna Eurooppaan, Bidenin lisätessä Ukrainan aseenkäyttömahdollisuuksia Ukrainalle sodassa Venäjää Vastaan.
Sekaantuminen muiden sotaan niin suuresti, ei tiedä länsimaille hyvää.
Lännen toimet ovat nyt nähtävissä.
Nato ei tuonut turvaa suomeen, ainoastaan kansan köyhtymisen, Ukrainan sotaan rahojen syytämisen vuoksi ja Nato-joukot elätettäviksi ja saastuttamaan suomen maaperää .
Biden tapattaa jo Lähi-Idässä niin paljon ihmisiä monessa maassa , Gazassa eniten, joten se ei häntä, fasistia, niin kuin ei muitakaan Yhdysvaltain fasisteja, hetkauta lainkaan.
Niinpä ei myöskään mahdollinen hänen aikaansaama sota Euroopassa.
Tärkeintä hänelle, Bidenille, on jäädä historiankirjoihin fasistina .
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522075
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3301274Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.911166- 1491055
- 35928
- 67919
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31859Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59797Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta23796Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46759