Amnesty: "Ukrainan pakolaisuus paljasti Euroopan rakenteellisen rasismin"

Anonyymi

Näinhän se on. Amnesty vertasi kuohuntaa 2015 vähäisemmästä pakolaisuudesta tämän keväiseen Ukraina-bandwagoniin.

14

167

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tärkeämpi uutinen on se että Suomen perustoimeentulo on ihmisoikeuksien vastainen ja pakottaa köyhät Suomalaiset leipäjonoihin?🤷🤷🤷

    • Anonyymi

      Amnesty = Idiootti?

      Mustat Afrikasta tulleet pakolaiset olivat pääasiassa nuoria terveitä miehiä, nyt Ukrainasta tulleet pakolaiset, naisia lapsineen...Olisikohan tällä jotain merkitystä.

    • Anonyymi

      Jaa..a. Vai niin ne pakolaisavun neidit ja rouvat kuvittelevat ja harhojansa vielä julkisesti jakavat.

      No eihän se näin ole . Tämä Ukrainan sota ja sen tähden yön selkään sotaa pakenemaan joutuneet NAISET , LAPSET ja VANHUKSET paljastivat sen tosiseikan , että eurooppalainen äänestäjä on TOLKUN IHMINEN joka näyttää osaavan lukea varsin hyvin nykyaikaista lumetodellisuutta.

      Tosiasia on se , että eurooppalainen näkee sen valtavan eron mitä oli vuoden 2015 Suuren Tulvan mukanaan tuomilla pakolaisilla , joista siis pääosa oli ASEKUNTOISIA ja IKÄISIÄ MIEHIÄ ja nyt Ukrainasta saapuvilla pakolaisilla.

      Turvapaikanhakijat-ihmiskauppiaat-onnenonkijat ovat aivan itse syyllisiä siihen , että vaatimukset turvapaikkakanavan tukkimisesta ovat täysin oikeutettuja , sillä he ovat muuttaneet tämän hyvää tarkoittavan kanavan maahanmuuttoliikkeeksi.

    • Anonyymi

      Rakenteellinen rasismi? Kulttuuritaustamme on siis rakenteellista rasismia? Eiköhän eurooppalaiset oman sodan kokeneena ymmärrä mitä ukrainalaiset kokevat nyt. Nämä amnestyläiset politikoivat jopa ukrainan ihmisten hädällä. Euroopassa miehet eivät juosseet karkuun kuten matut laukkasi ja jätti naiset ja lapset sodan keskelle. Ai ei tapahtunut näin, no omien sanojensa mukaan kylläkin.

    • Anonyymi

      Juu ei se rasismia ole jos ei halua auttaa nuoria sotakuntoisia miehiä vaan naisia ja lapsia mielummin?🤔🤨🙄

    • Anonyymi

      Tuota, kuka on ikinä edes uskonut mihinkään amnestyyn? Sehän on BLM:n ja antifan tukija. Kertoo kaiken..

    • Anonyymi

      Amnesty paljasti olevansa rakenteellinen natsijärjestö.

    • Myös auttajat ovat ihmisiä.
      Jotenkin mukavampi auttaa ihmisiä jotka osin ihan lähitulevaisuudessa auttavat sitten meitä.
      Nämä ukrainalaiset ovat isolta osin vain väliaikaisia pakolaisia riippuen tietty Putlerin oikuista.
      Jotenkin vaan eurooppalaisen sivistyneen kristityn auttaminen on luonnollisempaa kuin......
      No periaatteessahan kaikkiahan olisi autettava.

    • Anonyymi

      Kaikkea sitä kuuleekin , kun Amnestyn juttuja joutuu näkemään.

      Vai on se rakenteellista rasismia , että halutaan auttaa sotaa pakenevia ihmisiä. Sotaa pakenevat YLEENSÄ naiset ,lapset ,vanhukset ja sairaat.

      Vuoden 2015 " pakolaisista " tänne Suomeenkin saapuneista taisi olla yhdenksänkymmentä ( 90 %) prosenttia kaikkialta muualta paitsi sisällissotaa käyvästä Syyriasta ja asekuntoisia MIEHIÄ.

      Nämä käpykaartilaisetko niitä eniten apua tarvitsevia olivatkin tuolloin ?

      • Anonyymi

        Tuollainen Amnesty on yksi turhimmista. Suorastaan paskajärjestö. Siellä neidit päättävät suurista asioista... Heh...


      • Anonyymi

        Syyrian pakolaisia oli v. 2015 tulleista turvapaikanhakijoita vain 2,7%. Siis Suomeen tulleista.


    • Anonyymi

      Rakenteellista asioiden vääristelyä

    • Anonyymi

      Silti totta. Eriväristen ihmisten hätä ei oe niin suurta kuin oman väristen ihmisten hätä.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      86
      3827
    2. Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli

      Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii
      Maailman menoa
      411
      1410
    3. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      39
      1097
    4. Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut

      Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty
      Ikävä
      72
      923
    5. Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon

      Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä
      Maailman menoa
      227
      913
    6. Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?

      Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s
      Sinkut
      292
      825
    7. Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas

      Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      789
    8. Sysmä tarvitsee päätöksiä

      Sysmä tarvitsee päätöksiä – ei p*anjauhantaa** Kirjoitan kuntapolitiikan ulkopuolisena tarkkailijana. Sysmän poliittinen
      Sysmä
      25
      707
    9. Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen

      Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel
      Ikävä
      33
      691
    10. Älä katoa elämästäni

      Kävelyllä mietin olisitpa varjo takanani vierelläni sivullani Älä katoa koskaan ole siinä pidä kädestäni kiinni ole kan
      Ikävä
      37
      666
    Aihe