Seinäjoellakin kuolee jatkuvalla syötöllä väkeä koronaan. Osa elää kuin tappavaa tautia ei olisikaan eikä käytä maskia vaikka menossa on koko korona-ajan synkin aika.
https://ilkkapohjalainen.fi/uutiset/useita-kymmeniä-kuollut-koronaan-etelä-pohjanmaalla-synkkä-helmi-ja-maaliskuu-se-on-hurja-määrä
Synkkä koronatilanne Etelä-Pohjanmaalla
29
751
Vastaukset
Jotkut tolvanat eivät silti käytä maskia, vaikka nyt sen käyttö olisi kaikkein tarpeellisinta, kun viruksenkantajia on lähes joka toinen.
- Anonyymi
Turha rätti Korona tulee PIIKISTÄ ja kahdesta vielä varmemmin. Saa aikan immuunikadon koska piikki proteiinit eivät rokoteessa katkee kuten Flunsassa.
- Anonyymi
Voi olla että maskiton ei itse kuole mutta voi tappaa oman läheisensä. Seinäjoella haudataan päivittäin koronaan kuolleita.
- Anonyymi
juonaa juurensa tästä piikittömien liigasta joka perustettiin etelä-pohjanmaalla. mä sanoin että sillä on seuraukset
- Anonyymi
Seinäjoella todettu 2 viikossa 851 korona-tartuntaa ja toteamattomat päälle.
- Anonyymi
Täytyy muistaa, että Suomessa on paljon monisairaita ihmisiä, joilla on vakavia sairauksia. Jos tai kun joku/jotkut heistä joku menehtyvät, ja todetaan korona, niin heidät tilastoidaan koronaan kuolleiksi. Rokote/ maskipakkoa ei ole, ja hyvä niin.
- Anonyymi
Nyt kuolee suomalaisia enemmän päivittäin kuin koskaan korona aikana. Uutinen sanoi just että 300 viikossa. Itse kolmen piikin jälkeen nyt lievässä taudissa kotona. Varokaa ja pitäkää maskia.Välttäkää ihmisjoukkoja .
- Anonyymi
Pandeimiaosasto keskussairaalassa lakkautetaan kun tartunnat ovat niin paljon laskeneet.
- Anonyymi
Ovat perustamassa pysyvää korona osastoa.
Potilaita on taas enemmän kuin koskaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ovat perustamassa pysyvää korona osastoa.
Potilaita on taas enemmän kuin koskaan.Se on oikeammalta nimeltä myrkkypiikki-vammaisosasto ! Se on fakta !
Meillä olisi kaikki pyörinyt tosi hyvin Ano Turtiaisen ohjein - häntä ei kuitenkaan olisi kiitetty nyt.
Mitään kiittämistä tässä plandemiassa ja massamurhassa nyt on ? Ei haukuta edes näitä kiihottajia ja päättäjiä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se on oikeammalta nimeltä myrkkypiikki-vammaisosasto ! Se on fakta !
Meillä olisi kaikki pyörinyt tosi hyvin Ano Turtiaisen ohjein - häntä ei kuitenkaan olisi kiitetty nyt.
Mitään kiittämistä tässä plandemiassa ja massamurhassa nyt on ? Ei haukuta edes näitä kiihottajia ja päättäjiä.Housuissas on pieni myrkkypiikki. Se on fakta!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ovat perustamassa pysyvää korona osastoa.
Potilaita on taas enemmän kuin koskaan.No eivät kyllä ole.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No eivät kyllä ole.
Siitä oli juttu sen päivän lehdessä, eli pysyvä koronaosasto on totta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siitä oli juttu sen päivän lehdessä, eli pysyvä koronaosasto on totta.
Natzi on ovelanpi kuin talvisodan vastustaja. Kuolin luvut Ukrainan piikistä vasta nousemassa huippuunsa. Ukrainassa löytyy piikkitehdas rautatehtaan alta pikoihinsa ootellaan nyt totuutta vielä hetki.
- Anonyymi
Mikähän Omikron 2. tilanne on alueella?
- Anonyymi
Näin henkilökohtaisesti myös 3xpiikitetty ja koko koronan ajan töissä suomea kiertänyt,kehoitan kuitenkin luopumaan kiihkouskosta ja ottamaan piikin jos ei ole muutaman tapauksen olen nähnyt eikä ole kivaa katseltavaa.Itse kärsin lievänä pohjoisen työmatkan jälkeen 3kk sitten viikko lievää kuumetta ja ripulia.ei jälkioireita sama remmissä muilla. Ei muuta kun kesää odotellessa..
- Anonyymi
Ei olisi kannattanut sortua median kusetukseen ja ottaa injektioita - nyt on sitten maksun aika sairauksilla, vammoilla ja kuolemilla. Aids ja syöpä tulee olemaan vierainamme täst´edes sitten ym "odottamaton, mistähän johtuisi" toistaminen.
- Anonyymi
Siinä todellinen lääketieteen asiantiuntija taas kerran äänessä. Olet vähintään väitellyt lääketieteen tohtori?
- Anonyymi
Hallituksen irtopisteiden keruuta. Maskipakkoa olisi pitänyt jatkaa huhtikuun loppuun, olisi hidastanut koronan leviämistä. Mutta siitähän eivät äänestäjät olisi tykänneet?
- Anonyymi
Meinaat ihan vakavissasi että paperi naamalla vaikuttaa jotenkin koronaan? :D
- Anonyymi
Meinasin tulla käymähän kyläs siälä ,ku tuloo vähä lämpöösempi mutta eihän sinne ny tohori lähtiä ku siälä on ny tuallaanen maharotoon tautikin. Yskiivät ja pärskiivät joka paikkahan voiko eres nisukahvia juara nottei joku olisi kysymäs mistä sä oot kotoosin.
Sanotahan notta ei niillä maskiakaan , no ei varmahan oo nenäliinaakaan , sitäkin piretähän varmasti jonkinlaasena hianosteluna.- Anonyymi
se on lakeuksilla ongelma kun huretaan niin lujaa ja viä suoraa toisen naamaa kohti että varmaan hoksaa...eikä kukaan käytä maskia. kierretään juoruamas kaikki paikat ja joka päivä..
- Anonyymi
Koronapotilaita on kuollut kolmessa kuukaudessa enemmän kuin koko viime vuonna – THL:n Salmisen mukaan keinot suunnan kääntämiseksi ovat vähissä
https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000008723113.html - Anonyymi
Uutispäivityksen mukaan tällä hetkellä Suomessa koronaan kuolee 20 ihmistä vuorokaudessa. Huonokuntoinen syystä että potee jotain perussairautta on nyt suurin riski. Pitäkääpä itsenne kunnossa, ihmiset!
- Anonyymi
JA NÄISSÄKIN ETELÄ - POHJANMAA ON KÄRJESSÄ.
Pohjanmaalla 42 koronakuolemaa koko aikana .
Etelä - Pohjanmaa 92 koronakuolemaa samana aikana,.....
MENEEKÖ EPSHP:saa KAIKKI NIIN KUIN ON SUUNNITELTU JA TOIMITAANKO IHAN OIKEIN ?
http://www.e-pages.dk/ilkkapohjalainen/785/article/1565251/14/4/render/?token=e7ea80ec359614ba34eacd9af4c216e6&vl_app_id=fi.ilkkapohjalainen.areader&vl_app_version=1.7.0&vl_platform=android- Anonyymi
metsässä nähty korona kettu
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
metsässä nähty korona kettu
e-p ihmiset on aina uskonut kahteen kovaan koohon ja ä. ja että ne suojelee kaikelta pahalta. kristus ,kossu ja äiti. mutta hei kun maailma on muuttunut ajasta rannanjärven nykyyhteiskunnan kehitys tuo mukanaan haittavaikutukset myös vähemmän kehittyneille alueille
- Anonyymi
SANONTA ... Kyllä luonto korjaa minkä ihminen rikkoo !
- Anonyymi
Kuka hoitaa kun hoitajat siirtyvät yhdistelmäajoneuvokuljettajiksi, kun aloittelijanakin tällöin saa parempaa palkkaa kuin vuosien hoitajauran jälkeen. Päivän lehdessä juttu.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse824627Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093837Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1763627Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.642070Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.781268- 1291132
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1441069- 49979
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä26891