Jos menisin keskelle Turuntoria saarnaamaan ja alkaisin heittelemään tulipalloja ja parantelemaan ihmisiä ja tekemään kaikenlaisia selittämättömiä taikatempuja, pitäisittekö minua Jumalana?
miten on....
Pohtija
9501
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ainakin saisit paljon rahaa jos et muuta, tekemällä selittämättömiä temppuja.
Jos tempaisisit aurinkon ja kuun taivaalta käsiisi (pienennettynä tietenkin) niin sitten pitäisin sinua jumalana.
"Jos tempaisisit aurinkon ja kuun taivaalta käsiisi (pienennettynä tietenkin) niin sitten pitäisin sinua jumalana."
Mutta miksi? pelkäisitkö minua. Kelpaako mikä tahansa pelote.
Jos sanon, että jos et usko minua Jumalaksi manaan sinulle pika syövän.
Eikö siinä ole pelkoa tarpeeksi.
Vai tunnetko itsesi vahvaksi jos palvot jotakuta vahvaa.
Mutta miksi?
>>No tuo riittäisi minulle todisteeksi jumalallisista voimistasi.
pelkäisitkö minua.
>>Pelkäisin jos pelottelisit.
Kelpaako mikä tahansa pelote.
>>ei.
Jos sanon, että jos et usko minua Jumalaksi manaan sinulle pika syövän.
Eikö siinä ole pelkoa tarpeeksi.
>>En pelkäisi kuolemaa, koska olen ateistinä jo tottunut ajatukseen.
Vai tunnetko itsesi vahvaksi jos palvot jotakuta vahvaa.
>>Palvoisin jos pyytäisit palvontaa.
En tiedä pitäisinkö sinua jumalana sillä näkisin sen tapahtuman korkeintaan telkusta mutta jos siellä turun torilla olisi järkeviä ihmisiä (jota epäilen koska kyseessä on turku :D) niin he varmaan ajattelisivat tulleensa hulluiksi tai näkevänsä unta.
Koska Raamatussa Jumala varoittaa lopun päivinä tulevasta antikristuksesta,joka tekee suuria ihmeitä,ja saa jopa tulenkin alas taivaasta.
Ja Jeesus tulee takaisin,kuin salama lyö idästä länteen. Se on siis nopea tapahtuma ja kaikki kansat parkuvat Hänen tullessansa. Siis maailma joko on niin sekasortoisessa tilassa,tai kaikki kansat säikähtävät omaa Jumalatonta elämäänsä ja parkuvat tuomioitten tähden.
Koska Turusta on tullut mitään hyvää muuta kuin tyhjä Pendolino.
Siis en uskoisi
..Pendollino päässyt perille?
Tamperelaisilla on kuulemma Pendoliinolle uusi nimi; Se on nykyään Josse.
Siellähän on jo Nysse.
No en!
Korkeintaan jonkinlaisena poppamiehenä. (Niitäkin siellä Turun torilla tuntuu joskus liikkuvan.) Jos pystyisit saamaan maailman ihmiset toistensa kimpusta elämään rauhallista rinnakkaiseloa niin voisin vakavasti harkita jumaluuttasi, riippumatta siitä olisitko olemassa vai et.