Lennokit Suomeenkin.

Mehän osataan itsekkin tehdä niitä.
Kamikatzelennokki on kait vielä yksinkertaisemoi ja halvempi.
sILLÄ hävittäjähankintavelkarahalla saa taisiin tuhansia droneja, kamikatzelennokkeja ja myös it ohjuksia.
Hävittäjät tuhoutuvat helposti ohjusiskuilla.
772
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ukrainan sota on sen näyttänyt maailmalle. Lentokoneet ovat vanhanaikaista teknologiaa sodassa.

Äänestä
  • Täysin tuulesta temmattu väite. Jos Venäläisillä ei olisi selvää ilmaylivoimaa ( vaan ei vieläkään kiistatonta ilmanherruutta), ryssän tilanne olisi paljon pahempi.
    On suorastaan huvittavaa, kun maallikot yrittävät esiintyä asiantuntijoina niinkin kompleksisessa asiassa kuin sodankäynti.

    Äänestä

Mutta miten niillä nuolee Usan persettä ? Miljardeilla tekee vaikutuksen!

Äänestä

Olen harrastanut rc-lennätystä, rakentanut lennokkeja piirustusten pohjalta ja lennättänyt, mutta hallituksen aloittaman rc-lennokki harrastuksen vainoamisen takia olen lopettanut rc-lennokki harrastuksen.
Lennokkiharrastuksesta on tehty maksullista ja luvanvaraista.
Täytyy olla kurssit suoritettuna ja maksut maksettuna.
Lisäksi säännökset ovat tiukentuneet, tehden FFP lennätyksestä laitonta.
Ajattelin hankkia FFP lennätys varusteet, mutta turha niitä on hankkia, koska on laitonta lennättää, että näköyhteys lennokkiin katoaa.
FFP lennätys on video yhteydellä tapahtuvaa lennätystä eli samanlaista, kuin olisit itse lennokin kyydissä ja näet videoyhteyden kautta näkymän lennokin ikkunasta ulos.
Suomessa olisi kymmenien tuhansien lennokkiharrastajien reservi, joka sotatilanteessa voisi lennokeilla tuhota vihollisen joukkoja, mutta valtion tahollta halutaan vaikeuttaa rc-lennokkiharrastusta, jolloin lennätys kokemusta ei kerry lisää.

Äänestä
  • Eikö ne ole helppo ampua alas?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eikö ne ole helppo ampua alas?

    Niitä on vaikea havait ja ovat hiljaisia. Niistä ei lähde.lämpöä kun on pieni rotaxmoottori .

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eikö ne ole helppo ampua alas?

    Pieni lennokki maksaa muutaman tonnin, hävittäjä 130 miljoonaa. Hävittäjän hinnalla saa muutama tuhat lennokkia tuhoutuakin ja silti jäädään plussalle. Lennokissa ei myöskään kuole kuljettaja.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Mehän osataan itsekkin tehdä niitä.
Kamikatzelennokki on kait vielä yksinkertaisemoi ja halvempi.
sILLÄ hävittäjähankintavelkarahalla saa taisiin tuhansia droneja, kamikatzelennokkeja ja myös it ohjuksia.
Hävittäjät tuhoutuvat helposti ohjusiskuilla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu