Aika moni KD:n eduskuntavaaliäänestäjä äänestää pressan vaaleissa Tarja Halosta jo ensimmäisellä kierroksella, mutta vielä useampi Niinistöä tai Vanhasta.
HS-gallupin mukaan Niinistö ja Vanhanen ovat nyt tasoissa ja varmaan tulevat olemaan tasaväkisiä loppuun asti.
KD-äänestäjät todennäköisesti ratkaisevat kumpi miehistä pääsee toiselle kierrokselle.
Joko tiedät, kumpaa kannatat eka kierroksella, Saulia vai Mattia, ja miten äänestät toisella, jos eka vaihtoehtosi on pudonnut, Tarjaa vai Saulia/Mattia ?
HS-gallupin mukaan Niinistö ja Vanhanen ovat nyt tasoissa ja varmaan tulevat olemaan tasaväkisiä loppuun asti.
KD-äänestäjät todennäköisesti ratkaisevat kumpi miehistä pääsee toiselle kierrokselle.
Joko tiedät, kumpaa kannatat eka kierroksella, Saulia vai Mattia, ja miten äänestät toisella, jos eka vaihtoehtosi on pudonnut, Tarjaa vai Saulia/Mattia ?
Vastaukset 17
Vanhimmat
Ei tarvitse kahdesti pohtia.
Taitaa olla vähän ennenaikaista spekulointia, katsotaan nyt ensin miten käy oman ehdokkaan kanssa. Kyllähän oman asettamista pohdittaessa olisi hyvä tietää, kuinka moni kannattajista aikoo äänestää isojen puolueiden ehdokkaita, ja kuinka moni kutakin, mutta tällä palstalla annetuilla vastauksilla sitä ei mitenkään voi saada selville. Täällä kun tuntuu usein kommentoivan enemmänkin puolueen tai jopa koko kristillisen ajatusmaailman vastustajia.
Äänestän kristillisdemokraattia.
Sosialistia ei oikein taivu helpolla äänestämään vaikka Kelpo äänestikin Maraa silloin kun toinen (katastrofi)vaihtoehto oli Rehn.
Kyl varmaan on pakko äänestää Saulia, ellei KD laita omaa ehdokasta. Miksi? Kokemus, kansainvälisyys, puolivallattomuus (ei siis kokovallattomuus). Yksi miinus on tuo Stuppi, jos on kovin näkyvästi esillä, toivottavasti ei kuulu Saulin kabinettiin.
Saulia tottakai.
Matti olis ihan hyvä valinta, mutta tuo aviohomma asetti kysymysmerkin.
Sauli on niin oikeistolainen, että arveluttaa sekin.
Matti ja Sauli veisivät Suomen pojat varmaan helposti maailman kriisipesäkkeisiin taistelemaan.
Tarja on aika hyväksi koettu ja kansa yhä luottaa häneen. Hän ei ole intoillut mihinkään suuntaan eikä varsinkaan noissa ulkopolitiikan suurissa kysymyksissä. Hän ei ole innostunut noista maailman sotatouhuista. YK-kanta on hyvä.
Heidi Hautala näyttää saavan saman vaivaiset 3 prosenttia kuin edelliskerrallakin ja rkp-läinen ehdokas saa pari prosenttia. Kd:n ehdokas saa rapiat yhden prosentin kuten Soinikin. Kehenkään näihin ei valitettavasti kannata ainokaista ääntään hukata.
Matti tai Tarja, niistä jompi kumpi sopii. Pitää seurata tilannetta.
Tietysti, jos uuspakanuus, "oma" raamatuntulkinta ja itsenäisyyden luovutus perustuslain vastaisesti EU-vallalle, hyvinvointiyhteiskunnan alasajo, poliittinen "pelaaminen" rehellisyyden rajoilla ym.ei merkitse mitään-ja kaikki kukathan saa kukkia, mutta siis miten vaan- eivät siis merkitse mitään, niin ei kai siinä mitään pahaa äänestää vaikkapa uusliberaalia kokoomusta? Vai onko oikein hienoakin?
kridenä menen Saulin taakse.
Juuri em. takia-ei niin kun pahalla-on muutamista vaikeaa ottaa kristillisdemokraatteja "todesta".
Eli ensin hurrataan omalle ehdokkaalle, kuinka hän on oikeamielinen ja kristillisdemokraattinen ja uskova?
Sitten, kun oma ehdokas tippuu pois toiselle kierrokselle mentäessä, niin äänestetään ei-kristillisiä arvoja ja jopa päinvastaisuuttakin edustavaa ehdokasta. Kunhan hän vain on esim. ns. mediaseksikäs, ei-vasemmistolainen (nehän ne on vain jumalattomia, eikä oikeisto muka mammonassaan...)tai jotain muuta "korvasyyhyistä"?
Aivan älytöntä. Ehkäpä se on "kristillisdemokraattista", mutta ei rehellistä tai kristillistä totuudellisuuteen pyrkivää maailmankuvaa ja toimintaa?
ja valittettavasti.
Halosta vastaan ja niin moni muukin.
Suomeen on saatava oikeistolainen pressa, siksi ei ole väliä onko se Niinistö tai Vanhanen, molemmat pöllyttävät halosen:))
Sauli Niinistöä.
Toivon minäkin Niinistön voittavan, mutta *jos* Vanhanen toisella kierroksella Halosen kanssa niin sitten Vanhasta.
Ääneni on Kallis
Näin on. Haluan vaikuttaa enkä hukata ääntäni, koska se on kallis. Ei Kallis.
Kallis olisi minun ykkössuosikkini, toisena tulee sitten Halonen. Jos hän ei asetu ehdolle onkin vaikea valita Vanhasen ja Niinistön väliltä. Vanhanen on sitten todennäköinen valinta.
Halonen on ainoa, jolla on mahdollisuus. KD ei aseta ehdokasta, kun kukaan ei suostu otytamaan nollatulosta.
Pressavaalit voisi peruuttaa ja järjestää tilalla kansanäänestys eu-perustuslaista.