mittarinopeutta, joka on juuri 80, vai esim. 85-90 ? Tai jokin muu. Itselleni on osoittautunut sopivaksi 70-75 BMW:lläni, automaatin 5. pykälä.
Gallub: Ajatko 80 km/h rajoitusalueella
Anonyymi
15<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Itsellä yleensä noin 120-135km/h tuolla rajoitusalueella ja autona on suzuki alto...
90-luvun Opel Corsalla vähintään 160 tuolla alueella.
Hei se on edelleen gallup eikä mikään hemmetin gallub.
No pitihän minun nyt Sinullekin jotain sanottavaa järjestää - minä tällä tavoin psyykkisesti etäohjaan Sinua, vaikka et sitä tiedosta.:)
Yleensä ajan kuuttaviitä - jos on oikein hieno keli niin jopa seittemänviittä :)
Ajan aina bemarillani täysiä ja muna pystyssä. Bemareissa on se yksi ongelma, niillä ei pääse kuin täysiä, kuulemma audeja vaivaa sama vika.
Bemareissa on myös paljon vikaa vilkunviiksissä ne ei käänny eikä mikään vilkuta
Juuri tuon stereotypian takia pyrin itse ajamaan hiljempaa kuten aloituksessa totesin. Ei ole kiire minnekään. BMW on soppeli köröttelyauto.
Gallub on gallup, eikä mikään gallub.
Vakionopeudensäädin on yleensä 86 tai 87 todellinen nopeus 3 km/h hitaampi.
Yleissääntö on ajaa mittarin mukaan 10km/h yli nopeusrajoituksen niin mahtuu vielä toleransseihin eikä ole tien tukkona. Toki kannattaa ensin varmistaa asia mittariheittoon vaikuttaa paljon esim. renkaiden koko.
En juuri koskaan käytä BMW:ssä vakionopeudensäädintä, kun matkat ovat lyhyitä ja sitten se on pirun haaskaava, kun ei ole sitä ennakoivaa sorttia: mäen alla kaasu painuu rajusti jotta nopeus säilyisi.
Ohittaa voi melkein aina; "tientukko" on epäasiallinen termi,samoin "alinopeus". Jokainen saa ajaa haluamallaan nopeudella.
80 alueella ajan mittarin mukaan tasaisesti n 90kmh.
Nopeus on silloin 85 paikkeilla.
Kameroiden kohdalla jää hyvä nopeusero muihin, niin pääsee sujuvasti ohi, kun 2 kaistaa samaan suuntaan.
Ajan tuolloin yleensä nopeudella 85-90 km/h, riippuen tietenkin muusta liikenteestä ja ajo-olosuhteista. Nopeusmittarini on aika tarkasti kohdillaan se näyttää noin 1-2 km/h liian vähän. Vakionopeussäätimeen asetan yleensä noin 86-87 km/h jos sitä käytän. Automaattilaatikko on yleensä valinnut tuolloin vaihteeksi 7.