Törkeä huijaus: Somevaikuttaja Belle Gibson, 23, keksi sairastavansa syöpää - Teki ison tilin

17

2535

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oli kiinnostava dokkari (Belle vaikuttaa patologiselta valehtelijalta) ja hyvä että otettiin kantaa wellness-kulttuurin ongelmiin.

    • Anonyymi

      Tee kuten minä ja usko että jokainen sana mitä sanotaan on valetta. 100% ihmisistä on pahoja.

      • Anonyymi

        Olet paha ihminen ja valehtelet. :-(


    • Anonyymi

      Tommosii ne naiset on.

      • Anonyymi

        Vegaani


    • Anonyymi

      Himo julkisuuteen ja rahan tekemiseen ajaa tekemään mielipuolisia tekoja. Hyvinvointi-kulttuurilla lyödään rahoiksi ja jymäytetään "terveellistä" elämää etsiviä ihmisiä.

      • Anonyymi

        liity veikkaus liigan peleihin ja pelaa rahasi huijjareille.


    • Anonyymi

      "Somevaikuttaja" on nolointa ikinä ja niiden seuraajat vielä nolompia.

    • Aiheellinen dokumentti.

      Uskomushoitojen esteetön mainostaminen somessa tappaa ihmisiä. Erityisen vakavaa se on syöpäsairauksissa, joissa hoidon varhainen aloittaminen on hoitoennusteen kannalta keskeistä. Vaikka tässäkin tapauksessa "sometähti" itse oli ilmeisen harhainen ja ongelmainen persoona, niin yhtä kaikki hänen toimintansa oli rikollista.

      Vakavan taudin iskiessä ei henkilökohtaisen hädän keskellä vain tyhmät lankea huijauksiin. Ehkä kuuluisin uskomushoitojen uhri on Applen perustaja Steve Jobs. Hän sai syövän, joka olisi ollut alkuvaiheessaan hyvin suurella todennäköisyydellä parannettavissa, mutta hän sähläsi ensin aikansa uskomushoitojen kanssa ja kun hän sitten viimein turvautui lääketieteeseen peli oli jo menetetty.

      • Anonyymi

        Miten ihmiset on noin herkkä uskoisia ,että ne uskoo kaiken.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Miten ihmiset on noin herkkä uskoisia ,että ne uskoo kaiken.

        Kun ihminen on hätääntynyt, niin hän on herkempi uskomaan varmana tietona esitettyyn diiba-daabaan.


    • Anonyymi

      Suomessa muistan yhden tapauksen, jossa vanhemmat tuomittiin 5- vuotiaan lapsensa kuolemantuottamuksesta. En muista rangaistusta, uskon, että lapsen parasta yrittivät. Silti, lapsi sairastui diabetekseen, joka vaati insuliinihoitoa. Vanhemmat vastustivat lapsen pistämistä päivittäin ja valitsivat Kuhne- hoidot. Se on jotain missä istutaan ammeessa vedessä. Lapsi menehtyi. Nyt sitä mainostetaan 'täydentävänä hoitona'.

      Olisi tärkeää, että vaikka joku tunteekin, että on tullut huijatuksi, olisi hyvä saada huijarit vastuuseen ja täten estää, ettei pöllöys ja rahastus jatkuisi.

    • Anonyymi

      Mediakriittisyydenkurssilla nukuttiin ja piirreltiin vihkoon

    • Anonyymi

      Ihan niinku yks suomalainen julkkis olis tehny samoin, lopulta riisti henkensä kun ei kaehdannut paljastua?

    • Anonyymi

      Tarkotus pyhittää keinot

    • Anonyymi

      Mielestäni oli hyvä että huijasi koska ihmiset ovat niin laiskoja etsimään totuutta että miljoonansa ansaitsi koko some on suuri sirkus/teatteri jossa draamankaari on hienosti käsikirjoitettu ja jos ei edes lähipiiri vaivautunut paljastamaan asian todellista laitaa niin nauttivat hänen rahoistaan minä sanon että suuri nero tämä nuori nainen!!

    • Anonyymi

      Suomalaisia vastaavansuuntaisia tragedioita syntyy tämän tästä.

      Esimerkkinä tulee heti mieleen tapaus jossa perheenäiti hurahti joogaan ja keventämiseen, kunnes kevensi lapsiltaan hengen pois.

    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      132
      1594
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      38
      1503
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      68
      1265
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      58
      1252
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      1034
    6. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      200
      1025
    7. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      262
      1023
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      74
      945
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      16
      860
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      848
    Aihe