Tuhansia siviilejä kuoli NATOn pommituksessa Belgradissa 1999.
NATO käytti pommeissa uraania, mikä on ollut kiellettyä Nurnbergin (..) päätöksellä, mutta myös Haagin ja Geneven konventioilla.
1999 NATO käytti uraani aseita Belgradin pommituksessa
16
59
Vastaukset
- Anonyymi
Taas lähti juttu laukalle! Köyhdytetty uraani ei ole ydinkieltosopimuksen mukainen kielletty säteilevä materiaali. Riskit liittyvät sen kemialliseen käyttäytymiseen elimistössä, raskasmetalli muiden joukossa. Sen kieltämistä tutkitaan YK:ssa, mutta päätöksiä ei vielä ole. Sitä käytetään oanssarintorjunta-ammuksissa, ei pommeissa.
Köyhdytettyä uraania käytetään panssarinläpäisyammuksissa, millä tulitetaan vihollisen panssaroituja ajoneuvoja.
Ammukset ovat erittäin kallita ja ilman kunnollista räjähdys- ja sirpalevaikutusta tehottomiakin siviileiden tappamiseen, joten aivan varmasti ei olla tarkoituksellisesti käytetty uraaniammuksia siviileihin.
Valehtelet.- Anonyymi
Siviilit saa siitä aina sivutuotteena säteileviä hiukkasia. PALJON säteileviä hiukkasia. Ne kun eivät sinne vaunun raatoon jää, eivätkä kaikki edes niihin osu.
https://nationalinterest.org/blog/buzz/fact-10-warthogs-can-be-armed-radioactive-ammo-59107
- Anonyymi
Venäläiset elukat murhaavat siviilejä Ukrainassa tänäänkin.
- Anonyymi
Eivät pärjää USA:lle edelleenkään.
- Anonyymi
Se oli rauha mallia Ahtisaari. 78 päivää kaupunkien pommitusta Naton taholta: Silloin Natolla oli vielä kanttia. Toisin on nyt Venäjän aseistus on ylivoimaista verrattuna lännen aseistukseen. Niinpä Nato on kuin impotentti "vieressä", mieli tekisi mutta kun...
- Anonyymi
Typerä kommentti. Ahtisaarella ei ollut osaa eikä arpaa pommituksissa. Hän neuvotteli sotatoimien päätyttyä rauhansopimuksen.
Balkanin pommituksilla pysäytettiin käynnissä oleva kansanmurha ja raiskausleirit. Pommituksiin päädyttiin, kun suomalaisten johtama ryhmä löysi serbien teloittamien siviilien teloituspaikat ja joukkohaudat. Koko kauheus paljastui vasta paljon myöhemmin.
Kansainvälinen oikeus tuntee ns. oikeutetun sodan käsitteen. Konfliktiin puuttumisella pyritään tällöin estämään jotain vielä pahempaa. Siitä oli kyse Balkanilla.
- Anonyymi
Sekoitat uraanin ja köyhdytetyn uraanin (depleted uranium). Köyhdytettyä uraania käytetään raskaammissa ammuksissa. Käyttöä ei ole toistaiseksi kielletty, vaikka haitat ovat hyvin tiedossa. Käytetään takuuvarmasti myös Ukrainassa.
- Anonyymi
Haitat ovat siis tiedossa , niinkuin meillä ihmisilläkin, jotta voisitko sinä Nato Tiltu nyt luetella ne tänne myös teille muille tiedottomille näkyville.
Kysehän on "DIRTY BOMB" tyyppisestä ammosta? - Anonyymi
Ryssälä käyttää sitä mm. 30mm panssarinläpäisyammuksissa.
Tuo DU on muuten NIIIIN STNAN VAARALLISTA, että sitä on käytetty / käytetään mm. matkustajalentokoneiden ohjainpintojen vastapainoissa .... suuren tiheytensä ansiosta. :-)
-44.Div.-
- Anonyymi
Mutta vain Nato ja USA käyttää siis sitä hallitsemattomasti.
- Anonyymi
Tulee huomioida, että vain USA ja Nato käuttävät "DIRTY-BOMB"eja euroopassa...
- Anonyymi
Tiltu trollaa whatabout-taktiikalla puolustellakseen sitä että putin tappaa siviilejä Ukrainassa.
- Anonyymi
Mikä vuosi on nyt?
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2063210Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391620Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951472- 921389
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461334Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1571257Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121188Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231019Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89932Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803