Miten on kryptojen verotus, joita ei voi ostaa suoraan rahalla, vaan vaihto tapahtuu noissa kauppapaikassa X toisen krypton kautta?
Esimerkki:
krypto A=1€ (vakiohinta, jotta laskut olisi yksinkertaisia) ja krypto B=0.01€ alkutilanteessa
100 euron sijoutus antaa 100 A kpl kryptoa, jotka vaihdan kryptoon B, saan 10 000kpl kryptoa B
Myyn kryptot B vuotta myöhemmin hinnalla 1€ samaa kautta (valuuttaa ei voi muuntaa euroiksi suoraan), eli saan nyt kyptoa A 10 000kpl. Verottajan ohjeen mukaan tässä laukeaa ensimmäinen vero, voitto 9 900€ (10 000€-100€), eli veroa menee 2970€ (30%).
Myyn kryptot A (10 000kpl) hintaan 1€. Saan 10 000€.
Voitto olisi 6 930€ (10 000€ - 100€(sijoitus) - 2970€(vero yllä))
Tästä voitosta minun pitää maksaa uudet 30% veroa, eli 2079€
Tulos: 100 euron sijoitus tuotti voittoa 9 900€, mutta veroa maksan 5 049€ . Voitoksi tulee 4851€ enää verojen jälkeen.
Meneekö tulkinta oikein?
Kryptojen tuplaverotus, kun kierrättää toisen krypton kautta
9
524
Vastaukset
- Anonyymi
Lisäys: Toimiiko hankitameno-olettama kummassakin vaiheessa? Sehän laskisi hieman veroja, mutta silti olisi tuplaverotus.
- Anonyymi
Unohda kryptot. Eivät ole sijoitustuotteita. Olet aivopesty höppänä. Tulet menettämään kaiken jossakin vaiheessa. Sinua rahastetaan kaikissa vaiheissa ja jos joskus saat jotain kasaan hiukan enemmän, sinua tullaan huijaamaan.
Et ole poikkeus! - Anonyymi
Haluatko ilmaiseksi 25€? Nyt on hyvä aika alkaa käyttämään kryptovaluuttoja. Lataa crypto.com sovellus ja käytä tätä referral koodia gt2pwzx3s4 niin saat 25€ aloitus rahaa kryptotilillesi! FORTUNE FAVORS THE BRAVE Ps: En ole mikään kusetus botti.
- Anonyymi
Tuo on tunnettu huijaus. Varokaa.
Sama venäläinen huijari mainostaa tuota täällä jatkuvasti.
- Anonyymi
Tämä ei kai mene näin:
"Myyn kryptot A (10 000kpl) hintaan 1€. Saan 10 000€.
Voitto olisi 6 930€ (10 000€ - 100€(sijoitus) - 2970€(vero yllä)) "
Myyt A:t eli ne jotka juuri ostit : niiden myynti ja ostohinta sama.
Joten Voitto olisi (10 000€ - 10000€) 0 .
Maksat vain sen B -> A -voiton
Mutta...
eikö Verottaja ole keksinyt että jokainen myynti on verotettavaa?
Joten kun ostin A:lla B;tä, niin jo siinä tuli verotettavaa? Vai miten se on- Anonyymi
Tyypillistä aivopestyn kryptosijoittajan houreilua ihan selvin päin.
Vastaavia on miljoonia ympäri maailmaa. Mietitään, ajatellaan ja kuvitellaan ja haetaan Googlella vahvistuksia, vaikkei ole mitään edellytyksiä mihinkään aivotyöhön.
Kryptot on tyhmien huijausta, joten ... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tyypillistä aivopestyn kryptosijoittajan houreilua ihan selvin päin.
Vastaavia on miljoonia ympäri maailmaa. Mietitään, ajatellaan ja kuvitellaan ja haetaan Googlella vahvistuksia, vaikkei ole mitään edellytyksiä mihinkään aivotyöhön.
Kryptot on tyhmien huijausta, joten ..."Kryptot on tyhmien huijausta, joten ..."
noo, äläs nyt suutu. Kyllä kryptoilla kustannetaan sunkin mt-palvelut Suomen valtion verorahoista.
Ja vielä moneksi vuodeksi sen jälkeen, kun tämä S24-palvelu ei enää riitä pitämään sua ....... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Kryptot on tyhmien huijausta, joten ..."
noo, äläs nyt suutu. Kyllä kryptoilla kustannetaan sunkin mt-palvelut Suomen valtion verorahoista.
Ja vielä moneksi vuodeksi sen jälkeen, kun tämä S24-palvelu ei enää riitä pitämään sua .......Olet aivopesty valehteleva typerys. Tuet epärehellisesti kryptoja oman kuvitellun edun tavoittelemiseksi. Sairasta.
Yritä joskus pysyä asiassa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olet aivopesty valehteleva typerys. Tuet epärehellisesti kryptoja oman kuvitellun edun tavoittelemiseksi. Sairasta.
Yritä joskus pysyä asiassa.ääää.... "Yritä joskus pysyä asiassa."
älä itke.
Ite et pysy asiassa, joka oli VEROTUS!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
En tullut, koska käytit päätäsi.
Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m372736Miten kaivattusi teki sinuun lähtemättömän vaikutuksen?
Minulla kävi niin, että hän laittoi ruokaa, kun olin nälkäinen. Tie miehen sydämeen käy vatsan kautta.891184Alkon myynti putosi kesäkuussa 10 prosenttia
Niin se hallitus tuhoaa valtion verokertymää ylisuurella alkoholiverolla, kun kansalaiset hankkivat juomansa ulkomailta.127979Oliko mies vetäytyminen
Toimiva veto? Miten meille kävi. Ei hyvin ja mahdottomalta tuntuu tilanne nyt.61957- 66907
Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää
Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos77871EU:lta tyly ratkaisu Temulle
On se hyvä, että EU on vihdoin ja viimein puuttunut noiden Kiinan krääsän kauppiaiden toimintaan. https://www.is.fi/ta101818Oon tässä pohtinut että se nainen
Ei sovi sulle. Ihmetyttää mitä näet hänessä. Mieheltä miehelle70815Nainen on ihana
ilta-päivää tosi söpölle naiselle 🤗😘☺ Jos saisin sinut nainen oisin onnellisin mies Etpäs tiedäkään keneltä tämä on?25718Hallinto-oikeus kumosi valtuuston päätöksiä
Teksti-tv kertoo, että valtuuston päätöksentekoon on osallistunut varavaltuutettu jolla ei ollut oikeutta osallistua. Mi30684