Tänään on Karaiittien kalenterin mukaan uudenvuoden päivä, joka aloittaa Raamatullisen kalenterin.
(lähde: https://7th-day.info/biblical-calendar-2020-3/)
Hyvää Raamatullista Uutta Vuotta!
9
212
Vastaukset
Siis nyt 2.4.22 aloittaa tänä vuonna Raamatullisen kalenterin. Miten juhlittaisiin? Miksi kukaan ei juhli?
Uutta vuotta ei hepr.Raamatussa ole ja ajat laskettiin kuninkaiden hallitusvuosien mukaan:
"Sinä vuonna, Sidkian, Juudan kuninkaan, hallituksen alussa, hänen neljäntenä hallitusvuotenaan.." Monet juhlat ovat myös vaihtuneet tai sisällöltäänn muuttuneet sinä aikana kun Israelin uskonto on ollut olemassa. Jeesuksen aikaan oli käytössä jo syksyn Rosh Hasha uutena vuotena mutta ei sekään ollut alunperin uusi vuosi .
Karaiitit ovat uusi lahko , joiden jos olisivat olleet olemassa ja määräävinä juutalaisuudessa Jeesuksen aikaan, olisi pitänyt antaa Jeesukselle toran määrämä status jos tämä olisi syntynyt avioliiton ulkopuolelta. Mamzer on jokainen jonka isä ei olen naisen mies tai kihlattu, neitseellistä syntymää ei ole, vaan toran mukaan joka lapsella on biologinen isä.
Karaiitit ottavat lain kirjaimellisesti ilman halachaa joten orjuutta saa olla, kivitys -rangaistus myös eikä mamzerin osaa saa kaunistella. Laki on on häntä siitettäessä rikoittu. Mintuista ja kuminoista pitää niistäkin ottaa kymmenykset eikä höpötellä jotan muuta.
Jotkut kristinuskoon kääntyneet jenkkiexjuutalaisiet näkyvät kovasti pitävän karaiiteista, syytä en ymmärrä, koska eivät karaiitit sentään väärää jumalaa palvo.Onko karaiittijuutalaisten uusi vuosi ja musliemien ramadamin alku täysin samana päivänä? Jos on, niin eikö olekin mielenkiintiosta. Eli muslimit aloittivat eilen illalla ramadamin ja eilen illasta alkoi myös karaiittijuutalaisten uusi vuosi. Siis se, mitä kumpikin suuntaus opettavat Jeesuksesta, ei minua kiinnosta. Ainoastaan tämä Nisan kuun 1. päivä, joka olisi esim. Johathan Cahnin mukaan Jeesuksen syntymäpäivä.
Karaiitit laskevat vuoden alun ohran kasvun havainnointiin Israelissa.
"Karaiitit perustavat kuukausien määrittelemisen kuun havainnointiin. Uuden vuoden alku perustuu Tooran mukaan ohran (aviv) kasvun havainnointiin Israelissa. Aviv on Tanakhin mukaan sekä vuoden ensimmäisen kuukauden nimi että ohran kasvukauden toiseksi viimeinen vaihe. Nopeita maailmanlaajuisia viestintävälineitä edeltävinä aikoina diasporassa asuvat karaiitit käyttivät monia eri menetelmiä kalenterin määrittelemiseen Jerusalemista saatavien uutisten ohella.
Karaiitit eivät siis noudata rabbien määrittelemää 19 vuoden metonisiin jaksoihin perustuvaa ajanlaskua, minkä vuoksi heidän raamatulliset juhla-aikansa osuvat usein eri aikoihin kuin Talmudiin traditioon perustuvan juutalaisuuden ajat." Lainaus Wikipediasta, johon linkki alla.
lähde: https://fi.wikipedia.org/wiki/KaraiititYksi_usko kirjoitti:
Onko karaiittijuutalaisten uusi vuosi ja musliemien ramadamin alku täysin samana päivänä? Jos on, niin eikö olekin mielenkiintiosta. Eli muslimit aloittivat eilen illalla ramadamin ja eilen illasta alkoi myös karaiittijuutalaisten uusi vuosi. Siis se, mitä kumpikin suuntaus opettavat Jeesuksesta, ei minua kiinnosta. Ainoastaan tämä Nisan kuun 1. päivä, joka olisi esim. Johathan Cahnin mukaan Jeesuksen syntymäpäivä.
Muslimien vuosi on kuuvuosi, eli ramadan voi olla välillä talvella, välillä kesällä. Juutalainen vuosi on sekoitus kuu- ja aurinkovuotta koska osa juhlista liittyy satoon, joten vuodenaika ei voi vaihtua.
Juutalaisuus ei opeta Jeesuksesta yhtään mitään. Koraanin Isha ei ole kristinuskon Jeesus, vaan islamin opin mukainen hahmo.
Kukaan ei voi tietää Jeesuksen syntymäpäivää, en liioin ymmärrä sitä että jossain uskonnossa vietetään sen jumalan syntymä- ja kuolinpäivää .dikduk kirjoitti:
Muslimien vuosi on kuuvuosi, eli ramadan voi olla välillä talvella, välillä kesällä. Juutalainen vuosi on sekoitus kuu- ja aurinkovuotta koska osa juhlista liittyy satoon, joten vuodenaika ei voi vaihtua.
Juutalaisuus ei opeta Jeesuksesta yhtään mitään. Koraanin Isha ei ole kristinuskon Jeesus, vaan islamin opin mukainen hahmo.
Kukaan ei voi tietää Jeesuksen syntymäpäivää, en liioin ymmärrä sitä että jossain uskonnossa vietetään sen jumalan syntymä- ja kuolinpäivää .<<Kukaan ei voi tietää Jeesuksen syntymäpäivää, en liioin ymmärrä sitä että jossain uskonnossa vietetään sen jumalan syntymä- ja kuolinpäivää .>>
Jeesuksen syntymäpäivä saattaa hyvinkin olla Nisan kuun alussa. Kuitenkaan Jumala ei ole määrännyt sitä juhlittavaksi. Toisin kuin Jeesuksen kuolemaa, hautaamista ja ylösnousemusta, jotka ovat meidän pelastuksemme kannalta tärkeitä. Kun uskomme siihen, että Jeesus kuoli meidän syntiemme tähden, niin voimme pelastua. Helluntai on Pyhän Hengen vuodatuksen muistopäivä. Myös syksyn juhlat, Pasuunansoiton juhla, Suuri sovituspäivä sekä Lehtimajanjuhla, jotka liittyvät Jeesuksen toiseen tulemiseen. Nämä eivät ole vielä tapahtuneet. Juhlat, jotka liittyvät meidän pelastukseemme, kuuluvat Herran juhliin, jotka määrätään Raamatussa.
- Anonyymi
Hyvää uuttavuotta kaikille, tinatkin tuli valettua, ja ne ennustivat hyvää pörssikurssia sotatarviketeollisuudelle.
- Anonyymi
Ilman Jeesusta kaikki on harhaoppia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5559188Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1656284Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3815350Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli724821Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s1014443Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664103SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha2064047- 1072191
- 1141578
- 531116
