Adhd hoidosta kokemuksia ja tietoa kaipaava

Olen keski-ikäinen nainen ja minulla vahva add epäily. Itseasiassa diagnoosi vain vahvistetaan lähiaikoina. Diva-testi ja muut tarvittavat testit tehty psykiatrin ja neuropsykiatrin toimesta.
Ajattelin että olisi hyvä kuulla toisten add ihmisten kokemuksia. Lähinnä hoidosta. Mitä hoitomuotoja aikuiselle add ihmiselle mahdettaneen tarjota? 🤔 Lääkehoidon lisäksi tai tueksi.
Lääkkeistä olen lukenut jotain sieltä sun täältä. ..Millaista tämän hetken tietoa ja kokemuksia teillä on? Lääkkeiden hinnat ja korvattavuus kiinnostaa ja millaiset haittavaikutukset ovat kaikkein yleisimmät?

1

435

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mulla sama tilanne. Olen 46v nainen ja sain perjantaina diagnoosin. Aloitin concerta 18mg, ei mitään vaikutusta toistaiseksi. Se lieneekin aloitusannos. Olen koittanut etsiä vertaistukea netistä, päädyin siksi tänään tänne :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      411
      1703
    2. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      293
      1132
    3. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      86
      955
    4. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      926
    5. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      55
      858
    6. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      40
      809
    7. 60
      790
    8. Miia Heikkinen avautui !

      Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
      Judo
      75
      787
    9. 62
      773
    10. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      65
      756
    Aihe