Venäjän terrori siviilejä kohtaan

14

146

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Ihmisoikeusjärjestö Human Rights Watch (HRW) on dokumentoinut useita Venäjän sotilasjoukkojen epäiltyjä sotarikoksia siviilejä vastaan Ukrainassa, kertoo järjestö tiedotteessaan.

      Helmikuun 27. päivän ja maaliskuun 14. päivän välisenä aikana järjestö kirjasi useita tapauksia Tšernihivissä, Harkovassa ja Kiovan lähettyvillä.

      Tekojen joukossa on muun muassa raiskauksia, pikateloituksia sekä siviileihin kohdistuvaa väkivaltaa ja uhkailua. Lisäksi HWR kertoo venäläisjoukkojen ryöstelleen siviileiltä muun muassa vaatteita.

      – Nämä väärinkäytökset toteuttaneet ovat vastuussa sotarikoksista, järjestö toteaa tiedotteessa.

      HRW kertoo haastatelleensa puhelimitse tai kasvotusten yhteensä kymmentä ihmistä, jotka olivat uhreja, silminnäkijöitä ja paikallisia asukkaita Venäjän valtaamilla alueilla.

      HRW:n silminnäkijä kertoo järjestölle, että maaliskuun alussa Butšassa venäläisjoukot kokosivat viisi miestä yhteen ja teloittivat yhden heistä. Silminnäkijä kertoo HRW:lle, että sotilaat pakottivat viisi miestä polvistumaan tien reunaan, vetämään t-paidat päänsä päälle ja sitten ampuivat yhtä miehistä päähän.

      Muutkin HRW:n haastattelemat silminnäkijät ovat kertoneet muun muassa veläläissotilaiden teloittaneen ihmisiä ja heittäneen savukranaatteja talojen kellareihin ja ampuneen sitten sieltä paenneita ihmisiä. Eräs haastateltu nainen kertoo venäläissotilaan raiskanneen hänet toistuvasti ja leikelleen hänen kasvojaan ja hiuksiaan. HRW on nähnyt valokuvia naisen kasvoista.

      Järjestön Euroopan ja Keski-Aasian johtaja Hugh Williamson kuvailee tapauksia "sanoinkuvaamattomaksi ja tahalliseksi julmuudeksi ja väkivallaksi ukrainalaisia siviilejä kohtaan", ja tekoja tulisi hänen mukaansa tutkia sotarikoksina."

    • Kaikille tiedoksi, että venäjäntrolli poistattaa tästä ketjusta viestejä.

      Tätä viestiä hän ei onnistu poistattamaan, koska ylläpitäjän robotti ei poista rekisteröityneen lähettäjän viestejä.

      Koville ottaa raakuuksien tietoon tulo venäjäntrolleille.

      • Anonyymi

        Ja nämä karmaisevat tiedot Ukrainasta joka tapauksessa leviävät kuin kulovalkea, niin turhaa työtähän venäjänmielinen hyödyllinen idiootti täällä viestejä poistatellen tekee. Varmaan on kyllä kognitiivinen dissonanssi huipussaan ja etsii kuumeisesti keinoja valehdellakseen itselleen, että tuo Ukrainaan nyt tuotu "venäläinen maailma" on ryöstelyä, raiskauksia, tuhotöitä ja silmitöntä murhaamista. Venäläiset örkit ovat Ukrainassa alentuneet sellaisiin tekoihin taas kerran, että maiden välejä ei varmaan mikään enää ikinä tule korjaamaan.


    • Anonyymi

      Ei mene kuin hetki, kun Venäjä ja venäjämieliset trollit kertovat, että kysymyksessä ei ollut venäläisten teloittamat ukrainalaiset vaan Ukrainan natsihallinnon julmien sotilaiden murhaamat Ukrainan venäläiset.

      • Anonyymi

        Näin on. Valitettavasti Venäjän infosodassa Venäjä on oikeasti voitolla sellaisilla maailmanalueilla, joissa se on ennestään tehnyt onnistunutta propagandatyötä. Venäjän oman valtiollisen kansankusetustouhun lisäksi muut BRICS-maat, Afrikka, Aasia, Etelä-Amerikka ovat sellaisia alueita, joiden verkkokeskustelussa dominoivat paikoin venäjämieliset ja Venäjän sotatoimia tukevat viestit. Suomalaisessakin verkostossa on omat hörhöosastonsa. Samaa porukkaa, jotka ovat liputtaneet aiemmin Trumpia, sekoilevat QAnon-juttuja, hihhuleita, korona- ja rokotedenialismia, VKK-öyhöytystä, oikeisto- ja vasemmistopopulismia, ja salaliittoteorioita.


    • Anonyymi

      Venäjällä ja PUNKKERI Putin saavat vielä maistaa omaa lääkettä. Ei tarvi kuin poistua punkkerista näkyville tai paikantaa just oikea paikka kuten BINLADENIN niin sillä selvä. Jää vain tomu!

    • Anonyymi

      Dosentti ja Putkonen ovat jo vuosia odottaneet että pääsevät venäläisten vanavedessä Suomeen tappamaan ja ottamaan itselleen muiden omaisuutta.

      Urasuunnitelma tuokin.

      Mitä tulee venäläisjoukkoihin niin ne rekrytoivat tuomittuja rikollisia Ukrainan sotaan tappiota korvaamaan.

    • Anonyymi

      Niin se on kohta taas venäjällä voitonpäivä juhlat ja saa venäläiset juhlia sotiensa sankareita mieleeni on erityisesti jäänyt venäjällä juhlitut urheat partisaanitaistelijat jotka ujuttautuivat vihollisen selustaan tuhoamaan sotilaskohteita joiden tuhoamisesta heitä ylistetään edelleenkin ylenmäärin .

      Seuraavassa tyypillinen vaarallinen venäläisen partisaaniosaston tarina hyökkäyksestä vihollisen tukikohtaan sankarillisella partioreissulla vihollisen selustaan jatkosodan aikaan Suomessa.

      https://yle.fi/aihe/artikkeli/2016/08/17/seitajarvella-tapetut-naiset-ja-lapset-olivat-jatkosodan-vaiettuja-uhreja

    • Anonyymi

      Venäjänkin kannattaisi lavastaa sotarikoksia.Ei tarvitse kuin osata kiinnittää nippuside.

      • Anonyymi

        "Venäjänkin kannattaisi lavastaa sotarikoksia"

        Niinhän se tekikin 1940 luvulla Leningradissakin kun Saksalaiset yrittivät tuoda sinne humanitääristä apua ja rauhaa venäläiset sotilaat Stalinin käskemänä räjäyttelivät kaupunkinsa itse ihan paskaksi ja ampuivat siviilinsä ja tappoivat niitä nälkään eivätkä päästäneet Saksan humanitäärisiä saattueita kaupunkiin tuomaan tarvikkeita ja rauhaa.

        Syyttivät sitten Saksalaisia tekemistään asioista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Venäjänkin kannattaisi lavastaa sotarikoksia"

        Niinhän se tekikin 1940 luvulla Leningradissakin kun Saksalaiset yrittivät tuoda sinne humanitääristä apua ja rauhaa venäläiset sotilaat Stalinin käskemänä räjäyttelivät kaupunkinsa itse ihan paskaksi ja ampuivat siviilinsä ja tappoivat niitä nälkään eivätkä päästäneet Saksan humanitäärisiä saattueita kaupunkiin tuomaan tarvikkeita ja rauhaa.

        Syyttivät sitten Saksalaisia tekemistään asioista.

        He he että Saksan nazit olisi tuoneet elintarvikkeita ja rauhaa piiritettyyn Leningradiin sen enempää kuin Suomenkaan nazit jotka antoi pommareiden ja tykkien laulaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        He he että Saksan nazit olisi tuoneet elintarvikkeita ja rauhaa piiritettyyn Leningradiin sen enempää kuin Suomenkaan nazit jotka antoi pommareiden ja tykkien laulaa.

        Edellinen kirjotus taisi olla paradoksi niin kuin venäläisen järjenjuoksukin


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      125
      4919
    2. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      196
      4777
    3. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      11
      2978
    4. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      121
      1997
    5. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1741
    6. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      39
      1526
    7. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      10
      1348
    8. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      89
      1235
    9. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      378
      1235
    10. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      74
      1075
    Aihe