Venäjän armeijan jättämiltä alueilta on paljastunut siviilien joukkomurhia.
https://www.verkkouutiset.fi/a/siviilien-surmaaminen-oli-suunniteltu-ennalta/#80c3cb22
Samaa siviilien terrorisointia Neuvostoliitto harjoitti jatkosodan aikana Suomen Lapissa. Partisaanit tappoivat naisia, lapsia ja vanhuksia. Tarkoituksena on herättää suunnatonta kauhua ja saada siten hyökkäyksen uhrit luopumaan vastarinnasta.
Venäjän terrori siviilejä kohtaan
14
152
Vastaukset
- Anonyymi
"Ihmisoikeusjärjestö Human Rights Watch (HRW) on dokumentoinut useita Venäjän sotilasjoukkojen epäiltyjä sotarikoksia siviilejä vastaan Ukrainassa, kertoo järjestö tiedotteessaan.
Helmikuun 27. päivän ja maaliskuun 14. päivän välisenä aikana järjestö kirjasi useita tapauksia Tšernihivissä, Harkovassa ja Kiovan lähettyvillä.
Tekojen joukossa on muun muassa raiskauksia, pikateloituksia sekä siviileihin kohdistuvaa väkivaltaa ja uhkailua. Lisäksi HWR kertoo venäläisjoukkojen ryöstelleen siviileiltä muun muassa vaatteita.
– Nämä väärinkäytökset toteuttaneet ovat vastuussa sotarikoksista, järjestö toteaa tiedotteessa.
HRW kertoo haastatelleensa puhelimitse tai kasvotusten yhteensä kymmentä ihmistä, jotka olivat uhreja, silminnäkijöitä ja paikallisia asukkaita Venäjän valtaamilla alueilla.
HRW:n silminnäkijä kertoo järjestölle, että maaliskuun alussa Butšassa venäläisjoukot kokosivat viisi miestä yhteen ja teloittivat yhden heistä. Silminnäkijä kertoo HRW:lle, että sotilaat pakottivat viisi miestä polvistumaan tien reunaan, vetämään t-paidat päänsä päälle ja sitten ampuivat yhtä miehistä päähän.
Muutkin HRW:n haastattelemat silminnäkijät ovat kertoneet muun muassa veläläissotilaiden teloittaneen ihmisiä ja heittäneen savukranaatteja talojen kellareihin ja ampuneen sitten sieltä paenneita ihmisiä. Eräs haastateltu nainen kertoo venäläissotilaan raiskanneen hänet toistuvasti ja leikelleen hänen kasvojaan ja hiuksiaan. HRW on nähnyt valokuvia naisen kasvoista.
Järjestön Euroopan ja Keski-Aasian johtaja Hugh Williamson kuvailee tapauksia "sanoinkuvaamattomaksi ja tahalliseksi julmuudeksi ja väkivallaksi ukrainalaisia siviilejä kohtaan", ja tekoja tulisi hänen mukaansa tutkia sotarikoksina." Kaikille tiedoksi, että venäjäntrolli poistattaa tästä ketjusta viestejä.
Tätä viestiä hän ei onnistu poistattamaan, koska ylläpitäjän robotti ei poista rekisteröityneen lähettäjän viestejä.
Koville ottaa raakuuksien tietoon tulo venäjäntrolleille.- Anonyymi
Ja nämä karmaisevat tiedot Ukrainasta joka tapauksessa leviävät kuin kulovalkea, niin turhaa työtähän venäjänmielinen hyödyllinen idiootti täällä viestejä poistatellen tekee. Varmaan on kyllä kognitiivinen dissonanssi huipussaan ja etsii kuumeisesti keinoja valehdellakseen itselleen, että tuo Ukrainaan nyt tuotu "venäläinen maailma" on ryöstelyä, raiskauksia, tuhotöitä ja silmitöntä murhaamista. Venäläiset örkit ovat Ukrainassa alentuneet sellaisiin tekoihin taas kerran, että maiden välejä ei varmaan mikään enää ikinä tule korjaamaan.
- Anonyymi
Ei mene kuin hetki, kun Venäjä ja venäjämieliset trollit kertovat, että kysymyksessä ei ollut venäläisten teloittamat ukrainalaiset vaan Ukrainan natsihallinnon julmien sotilaiden murhaamat Ukrainan venäläiset.
- Anonyymi
Näin on. Valitettavasti Venäjän infosodassa Venäjä on oikeasti voitolla sellaisilla maailmanalueilla, joissa se on ennestään tehnyt onnistunutta propagandatyötä. Venäjän oman valtiollisen kansankusetustouhun lisäksi muut BRICS-maat, Afrikka, Aasia, Etelä-Amerikka ovat sellaisia alueita, joiden verkkokeskustelussa dominoivat paikoin venäjämieliset ja Venäjän sotatoimia tukevat viestit. Suomalaisessakin verkostossa on omat hörhöosastonsa. Samaa porukkaa, jotka ovat liputtaneet aiemmin Trumpia, sekoilevat QAnon-juttuja, hihhuleita, korona- ja rokotedenialismia, VKK-öyhöytystä, oikeisto- ja vasemmistopopulismia, ja salaliittoteorioita.
- Anonyymi
Venäjällä ja PUNKKERI Putin saavat vielä maistaa omaa lääkettä. Ei tarvi kuin poistua punkkerista näkyville tai paikantaa just oikea paikka kuten BINLADENIN niin sillä selvä. Jää vain tomu!
- Anonyymi
Dosentti ja Putkonen ovat jo vuosia odottaneet että pääsevät venäläisten vanavedessä Suomeen tappamaan ja ottamaan itselleen muiden omaisuutta.
Urasuunnitelma tuokin.
Mitä tulee venäläisjoukkoihin niin ne rekrytoivat tuomittuja rikollisia Ukrainan sotaan tappiota korvaamaan. - Anonyymi
Niin se on kohta taas venäjällä voitonpäivä juhlat ja saa venäläiset juhlia sotiensa sankareita mieleeni on erityisesti jäänyt venäjällä juhlitut urheat partisaanitaistelijat jotka ujuttautuivat vihollisen selustaan tuhoamaan sotilaskohteita joiden tuhoamisesta heitä ylistetään edelleenkin ylenmäärin .
Seuraavassa tyypillinen vaarallinen venäläisen partisaaniosaston tarina hyökkäyksestä vihollisen tukikohtaan sankarillisella partioreissulla vihollisen selustaan jatkosodan aikaan Suomessa.
https://yle.fi/aihe/artikkeli/2016/08/17/seitajarvella-tapetut-naiset-ja-lapset-olivat-jatkosodan-vaiettuja-uhreja - Anonyymi
Venäjänkin kannattaisi lavastaa sotarikoksia.Ei tarvitse kuin osata kiinnittää nippuside.
- Anonyymi
"Venäjänkin kannattaisi lavastaa sotarikoksia"
Niinhän se tekikin 1940 luvulla Leningradissakin kun Saksalaiset yrittivät tuoda sinne humanitääristä apua ja rauhaa venäläiset sotilaat Stalinin käskemänä räjäyttelivät kaupunkinsa itse ihan paskaksi ja ampuivat siviilinsä ja tappoivat niitä nälkään eivätkä päästäneet Saksan humanitäärisiä saattueita kaupunkiin tuomaan tarvikkeita ja rauhaa.
Syyttivät sitten Saksalaisia tekemistään asioista. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Venäjänkin kannattaisi lavastaa sotarikoksia"
Niinhän se tekikin 1940 luvulla Leningradissakin kun Saksalaiset yrittivät tuoda sinne humanitääristä apua ja rauhaa venäläiset sotilaat Stalinin käskemänä räjäyttelivät kaupunkinsa itse ihan paskaksi ja ampuivat siviilinsä ja tappoivat niitä nälkään eivätkä päästäneet Saksan humanitäärisiä saattueita kaupunkiin tuomaan tarvikkeita ja rauhaa.
Syyttivät sitten Saksalaisia tekemistään asioista.He he että Saksan nazit olisi tuoneet elintarvikkeita ja rauhaa piiritettyyn Leningradiin sen enempää kuin Suomenkaan nazit jotka antoi pommareiden ja tykkien laulaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
He he että Saksan nazit olisi tuoneet elintarvikkeita ja rauhaa piiritettyyn Leningradiin sen enempää kuin Suomenkaan nazit jotka antoi pommareiden ja tykkien laulaa.
Edellinen kirjotus taisi olla paradoksi niin kuin venäläisen järjenjuoksukin
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3734332Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1473756KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti992687Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92431Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei152249Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1521920Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181848- 1201826
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241409Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1551105